Bitcoin Spot ve Vadeli İşlem ETF’lerinin Ne Olduğunu Açıklıyoruz

BTC spot ve vadeli ETF’leri arasındaki farkı ve Bitcoin spot ETF’lerinin neden henüz SEC tarafından onaylanmadığını öğrenin.

Nov 29, 2023
|

Spot Vs Future Etfs F

Anahtar Çıkarımlar:

  • ETF’ler olarak bilinen borsa yatırım fonları, çeşitli varlıklara ve sektörlere çeşitlendirilmiş maruziyet sunan ve hisse senetleri gibi alınıp satılabilen popüler yatırım araçlarıdır.
  • Bitcoin ETF’leri yatırımcıların gerçek kripto paraya sahip olmadan Bitcoin’e maruz kalmalarını sağlar; iki ana türü vardır: spot ETF’ler ve vadeli ETF’ler.
  • Spot ETF’ler gerçek Bitcoin’i tutmak için tasarlanmıştır ve fiyat hareketlerine doğrudan maruz kalmayı sağlar, ancak piyasa manipülasyonu ve güvenlik riskleriyle ilgili endişeler nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından henüz onaylanmamıştır.
  • Vadeli işlem ETF’leri Bitcoin’in fiyatını vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla takip eder, bu da esneklik sunar, ancak bir sözleşme vadesi, rollover ve vadeli işlem piyasalarıyla ilişkili diğer risklerle birlikte gelirler.
  • Şu anda, ABD piyasası için birden fazla vadeli ETF onaylanmışken, spot ETF’ler için bir düzine başvuru hala beklemededir.

ETF’ler Nedir?

Borsa yatırım fonları(ETF‘ler) son yıllarda giderek daha popüler yatırım araçları haline gelmiştir. Bunlar esasen borsalarda işlem gören yatırım fonlarıdır ve yatırımcılara çeşitlendirilmiş bir varlık portföyüne maruz kalma imkanı sunar.

ETF’ler belirli bir endeksin, sektörün veya varlık sınıfının performansını takip etmek üzere tasarlanmıştır ve yatırımcılara bir hisse senedi gibi işlem yapmanın esnekliğini ve rahatlığını sağlarken aynı zamanda çeşitlendirmenin faydalarını da sunarlar.

Popüler geleneksel finans (TradFi) ETF’lerinden bazıları şunlardır:

SPDR S&P 500 ETF (SPY ): ABD’deki en büyük 500 halka açık şirketi içeren S&P 500 Endeksinin performansını izler.

Invesco QQQ Trust (QQQ): Nasdaq borsasında listelenen en büyük 100 finans dışı şirketi içeren Nasdaq-100 Endeksinin performansını izler.

iShares Russell 2000 ETF (IWM): Piyasa değerine göre en küçük 2.000 ABD şirketini içeren Russell 2000 Endeksinin performansını takip eder.

Bitcoin ETF’lerine Giriş

Kripto para birimlerinin yükselişiyle birlikte, Bitcoin ETF’leri dijital para piyasasına girmek isteyenler için popüler bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıktı. Bitcoin ETF’leri, yatırımcıların dayanak varlığa sahip olmak zorunda kalmadan Bitcoin ticareti yapmalarına olanak tanır.

Spot Bitcoin ETF’leri için yatırımcılar doğrudan BTC satın almak yerine, fon tarafından tutulan Bitcoin’de orantılı mülkiyeti temsil eden ETF hisselerini satın alırlar.

Vadeli işlem ETF’lerinde ise fon herhangi bir Bitcoin tutmaz, ancak vadeli işlem piyasaları aracılığıyla Bitcoin’e sentetik olarak maruz kalır.

Bitcoin Spot ve Vadeli ETF’leri Arasındaki Farklar

Bu spot ve vadeli işlem ETF’leri arasındaki temel farklar, Bitcoin fiyatını ve sahip oldukları temel varlıkları takip etme biçimlerinde yatmaktadır. İşte nasıl olduğu:

Spot ETF’ler

Fiziksel ETF’ler olarak da bilinen spot ETF’ler, gerçek kripto para birimini tutarak Bitcoin fiyatını takip etmeyi amaçlamaktadır. Ancak henüz hiçbir spot ETF onaylanmamıştır. Bu ETF’lerin teorik kurgusu, Bitcoin satın almak ve elde tutulan Bitcoin’in değerine göre yatırımcılara hisse ihraç etmektir. Başka bir deyişle, Spot ETF’ler yatırımcıların Bitcoin’in fiyat hareketlerine doğrudan maruz kalmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Spot ETF’ler, kripto para birimini satın alma ve saklama karmaşıklığıyla uğraşmak zorunda kalmadan Bitcoin ticareti yapmak için basit ve anlaşılır bir yol sunacağından yatırımcılara çeşitli faydalar sağlayacaktır. Ek olarak, spot ETF’ler düzenlenmiş yatırım araçlarıdır ve diğer Bitcoin yatırım biçimlerinde bulunmayan bir şeffaflık ve gözetim düzeyi sağlar.

Bununla birlikte, spot ETF’ler kendi risklerini de beraberinde getirir. Ana risklerden biri, ETF tarafından tutulan Bitcoin’in çalınması veya kaybedilmesi potansiyelidir. Dayanak varlıklar bir kripto cüzdanında tutulacağından, bilgisayar korsanlığı veya diğer güvenlik ihlalleri riski vardır. Ayrıca, spot ETF’ler Bitcoin’in volatilitesine ve fiyat dalgalanmalarına tabi olacaktır.

Kasım 2023 itibariyle, şu anda piyasada Bitcoin spot ETF’leri bulunmamaktadır, ancak bunlar için birkaç başvuru beklemededir. Mevcut tek Bitcoin ETF’leri vadeli işlemlere dayalı ETF’lerdir.

Vadeli ETF’ler

Öte yandan, türev tabanlı ETF’ler olarak da bilinen vadeli ETF’ler gerçek kripto para birimini tutmaz. Bunun yerine, bu ETF’ler Bitcoin fiyatını vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla takip eder, bu da yatırımcıların bir varlığa gerçekten sahip olmadan gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapmasına olanak tanır. Vadeli ETF’ler, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyat hareketlerine bağlı olarak önceden belirlenmiş bir fiyat ve tarihte Bitcoin almak veya satmak için sözleşmeler yapar.

Vadeli ETF’ler spot ETF’lere kıyasla çeşitli avantajlar sunar, çünkü özellikle yatırımcıların Bitcoin’in fiyatında bir düşüş beklediği değişken piyasalarda faydalı olabilirler. Ek olarak, vadeli ETF’ler Bitcoin’e maruz kalmak için daha verimli bir yol sağlar.

Bununla birlikte, vadeli ETF’ler kendi risklerini de beraberinde getirir. Ana risklerden biri, sözleşmenin sona ermesi ve devredilmesi potansiyelidir. Vadeli işlem sözleşmelerinin vade sonu tarihleri vardır ve vade sonu yaklaştıkça ETF’nin vadesi dolan sözleşmeyi satıp yenisini alması gerekir. Rollover olarak bilinen bu süreç, maliyetlerin artmasına ve potansiyel takip hatalarına yol açabilir.

Bu tanıtım makalesinde vadeli işlemlerin nasıl işlediğini öğrenin.

Şu Anda Piyasada Olan Bitcoin Future ETF’leri

Kasım 2023 itibariyle şu anda mevcut olan tek Bitcoin ETF ‘leri vadeli işlemlere dayalı ETF’lerdir. Bunlar şunları içerir:

ProShares Bitcoin Strateji ETF’si (BITO)

ProShares Kısa Bitcoin Stratejisi ETF’si (BITI)

VanEck Bitcoin Strateji ETF’si (XBTF)

Valkyrie Bitcoin Strateji ETF’si (BTF)

Bitcoin Stratejisini Basitleştirin PLUS Inc ETF (MAXI)

Global X Blockchain & Bitcoin Strategy ETF (BITS)

Spot Bitcoin ETF’lerini tanıtmak veya bu vadeli ETF’lerden bazılarını (yukarıda) spot ETF’lere dönüştürmek için girişimlerde bulunulmuş olsa da, bunların henüz ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmadığını belirtmek önemlidir.

Spot ETF’ler Bitcoin için Neden Onaylanmadı?

Spot ETF’ler şu anda ABD’de bir finansal ürün kategorisi olan menkul kıymetleri yöneten SEC tarafından incelenmektedir. Ancak, Kasım 2023 itibarıyla spot Bitcoin ETF’leri henüz SEC tarafından onaylanmamıştır.

SEC, manipülasyonu önlemek için yeterli büyüklükte düzenlenmiş bir kripto piyasasının bulunmamasına ilişkin endişelerini dile getirmiştir. Bununla birlikte, son zamanlarda Grayscale lehine kararların çıkması, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığını artırmaktadır. ABD mahkemeleri SEC’i, spot Bitcoin ETF’lerini reddederken vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ürünlerini onayladığı için eleştirdi.

SEC’in şimdi spot Bitcoin ETF’si için yapılan 12 başvurudan birini onaylayıp onaylamayacağına karar vermesi gerekiyor. Bitcoin spot ETF’leri için başvuruda bulunan şirketler arasında VanEck, ProShares, Invesco, Valkyrie Digital Assets, Galaxy Digital, Fidelity, WisdomTree, NYDIG Asset Management ve Grayscale Investments yer alıyor.

Spot ve Vadeli Bitcoin ETF’lerinin Karşılaştırılması

Spot ya da vadeli Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmayı düşünürken, ikisi arasındaki temel farkları anlamak önemlidir. Spot ETF’ler, gerçek kripto para birimini tutacakları için Bitcoin fiyatına doğrudan maruz kalmayı amaçlar. Öte yandan, vadeli ETF’ler vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin fiyatını takip eder.

Spot ve future ETF’ler arasındaki bir diğer fark da Bitcoin alım satımını gerçekleştirme şekilleridir. Spot ETF’ler Bitcoin’i satın alıp bir saklama cüzdanında tutarken, future ETF’ler Bitcoin fiyatını takip etmek için vadeli işlem sözleşmelerine girer.

Ayrıca, spot ETF’ler yatırımcılara temel Bitcoin’in sahipliğini sağlarken, vadeli ETF’ler türev sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin’e maruz kalma sağlar.

Sonuç

Spot ve vadeli Bitcoin ETF’leri, yatırımcıların dijital para piyasasına maruz kalmaları için farklı yollar sunar. Spot ETF’ler Bitcoin’in doğrudan sahipliğini sağlar ve düzenlenmiş yatırım araçlarıdır, basitlik ve şeffaflık sunar. Future ETF’ler ise vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin fiyatını takip eder.

Spot ve vadeli Bitcoin ETF’leri arasında karar verirken yatırımcılar kişisel hedeflerini, risk toleransını ve piyasa görünümünü göz önünde bulundurmalıdır. Her ETF türünün kendine özgü faydaları ve riskleri vardır ve seçim nihayetinde bireysel tercihlere ve koşullara bağlı olacaktır.

Hangi tür ETF olursa olsun, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kapsamlı bir araştırma yapmak ve riskleri dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

BTC Futures

Spot Trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens