Bilmeniz Gereken 5 DeFi Terimi

Dapp’lerden DEX’lere, bu kılavuz DeFi jargonuna girişinizdir

Jul 15, 2022
|

Bilmeniz Gereken 5 Şey

2019’dan bu yana medyada ‘DeFi’ terimiyle karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksek. İlk ortaya çıkışından bu yana, terim kripto topluluğunun ötesinde bile iyi bilinir hale geldi.

DeFi, merkezi olmayan finans anlamına geliyor ve bu yeni sektör kendi jargonunu da beraberinde getiriyor.

İşte bilmeniz gereken DeFi’nin merkezinde yer alan beş terim.

Makaleye Genel Bakış:

 • Dapp nedir?
 • DEX nedir ?
 • Gaz ve Gaz Ücretleri Nedir ?
 • Kalıcı Olmayan Kayıp (IL) nedir?
 • Pasif Gelir Nedir?

1) Dapp nedir?

Geleneksel uygulamaların gözden geçirilmesi

DeFi, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) üzerinde çalışır. Bir dapp’ın anlamına derinlemesine dalmadan önce, bir ‘uygulamanın’ ne olduğunu tekrar gözden geçirelim.

Telefonunuzda yüklü olanlar gibi uygulamalar (‘uygulamalar’ın kısaltması) tipik olarak ‘merkezi’dir, yani merkezi bir taraf, genellikle bir şirket tarafından oluşturulur, bakımı yapılır ve kontrol edilir. Merkezi bir uygulamaya örnek olarak, uygulamanın verilerinin bulunduğu sunucuları kontrol eden Meta tarafından üretilen Instagram verilebilir.

Dapps nasıl çalışır?

Bir dapp söz konusu olduğunda, uygulamanın verileri uygulamayı üreten şirket tarafından kontrol edilen bir sunucudaki bir veritabanında yaşamak yerine, veriler bir blok zincirinde yaşar, yani bir dereceye kadar merkezi değildir.

Sosyal medya temamıza devam edecek olursak, Twitter gibi merkezi sosyal medya uygulamaları normalde uygulama geliştiricisinin platformu hangi kullanıcıların kullanabileceği ve burada hangi içeriğin yayınlanabileceği üzerinde kontrol sahibi olması için tasarlanmıştır.

Buna karşılık, merkezi olmayan bir yapı, uygulamaya erişimin kısıtlanamayacağı ve kullanıcıların başkalarının gördüklerini etkilemeden gördükleri içeriği denetleyebilecekleri bir tasarıma olanak tanır.

Bununla birlikte, ademi merkeziyetçilik yekpare değildir ve farklı ademi merkeziyetçilik seviyelerine sahip tasarımlar vardır, yani bazı dapp’ler aslında üçüncü taraflarca kontrol edilir ve yönetilir.

DeFi dapp örnekleri

Çeşitli finansal özellikler sunan birçok dapp örneği (örneğin, Tectonic ve VVS Finance) vardır.

Bu dapp’leri ve daha fazlasını Crypto.com DeFi Cüzdanında bulabilirsiniz.

2) DEX nedir?

DeFi’de bir dapp genellikle kullanıcılar arasındaki alım satımların otomatikleştirildiği merkezi olmayan borsa (DEX) gibi merkezi olmayan bir finansal pazar şeklini alır. Blok zincirleri, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız olarak karar verilecek sıralı işlemlerin merkezi olmayan bir defterine izin verir.

Blockchain teknolojisi DEX’leri nasıl yönetiyor?

Başka bir deyişle, bir dizi finansal işlemin belirli bir sırada gerçekleştiğini garanti eden bir şirket yerine (esasen kullanıcıların değerlendirmelerinin doğru olduğuna güvenmelerini gerektirir), bir blok zinciri bir dizi merkezi olmayan düğümün çeşitli mutabakat mekanizmalarından biri aracılığıyla işlemlerin sırasına karar vermesine olanak tanır (örneğin, Bitcoin Proof of Work veya PoW olarak bilinen bir mutabakat mekanizması kullanır).

Blok zinciri ağları ayrıca tipik olarak işlemlerin yerleşik bir programlama dili aracılığıyla özelleştirilmesine olanak tanır; bu özel programlar genellikle ‘akıllı sözleşmeler’ olarak bilinir ve özellikle DeFi platformlarının çalışmasına olanak tanıyan da bunlardır.

DEX’ler, fonların alım satım için ‘havuzlandığı’ likidite havuzları aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine borç vermesine ve birbirlerinden borç almasına olanak tanımak için akıllı sözleşmeler kullanır.

DEX vs CEX

İşlemleri merkezi bir borsa (CEX) gibi dahili bir veri tabanına kaydetmek yerine, bir DEX’teki işlemler blok zincirinde gerçekleştirilir. DEX’ler açık kaynaklı projeler olarak tasarlanabilir, bu da kodun herkes tarafından ücretsiz olarak görüntülenebileceği anlamına gelir, böylece kullanıcılar isterlerse kod tabanını kendileri denetleyebilirler.

Bu, genellikle borsayı işleten şirket tarafından geliştirilen kapalı kaynaklı, tescilli kod tabanları kullanılarak inşa edilen CEX’lerin aksine bir durumdur. Bir DEX, borsa işlemlerinden bir miktar güven ölçüsünü kaldırma avantajına sahiptir; bu, kişinin bir insan şirketi yerine yalnızca borsayı çalıştıran koda güvenmesi gerektiği anlamına gelir ki bu da kriptonun ruhuna çok uygundur.

Bununla birlikte, bu anlaşılabilir bir şekilde, beklenmedik bir şey meydana gelirse, Crypto.com gibi merkezi bir borsada olduğu gibi, geri dönmek için müşteri desteği olabileceği veya olmayabileceği değiş tokuşuyla birlikte gelir.

Popüler bir DEX örneği MM Finance‘tir. Bu DEX, kullanıcılara Cronos blok zincirinde kripto para hodl, farm ve ticareti yapmaları için en düşük ücretlerden bazılarını sunmaktadır.

3) Gaz ve Gaz Ücretleri Nedir?

Kripto dünyasında gas, Ethereum blok zincirinde bir işlemi başarıyla gerçekleştirmek için gereken ücreti ifade eder.

Genellikle gaz ücretleri hakkında kaç ‘gwei’ tuttuğu üzerinden konuşuruz. Tıpkı doların en küçük temel birimi (cent) için farklı bir isme sahip olması gibi, kripto para birimleri de tipik olarak en küçük birimleri için yeni isimler benimser.

Bitcoin söz konusu olduğunda ‘sats’ (satoshis’in kısaltması, projenin takma adlı kurucusunun adı), Ethereum eşdeğeri ise ‘wei’ (tüm modern kripto para birimlerinin kavramlarını formüle eden Wei Dai’nin kısaltması) olarak bilinir. Bu Ether’in çok küçük bir değeri olduğu için (10^18), daha küçük bir miktar, yani Giga Wei veya kısaca gwei olarak adlandırdığımız 0.000000001 ETH kullanıyoruz.

gaz ücreti‘ bir kullanıcının bir işlem için harcaması gereken gwei miktarıdır ve bu miktar ağın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak değişir.

Benzin ücretlerinden tasarruf etmenize yardımcı olacak araçlar

Bir işlemi gerçekleştirmek için harcamanız gereken gaz miktarı değişebileceğinden, Crypto.com DeFi Cüzdanı, bir işlem için harcamak istediğiniz maksimum gaz fiyatına bir sınır belirleme seçeneği sunar. İşlem, trafik hedeflediğiniz gaz ücreti fiyatına izin verecek kadar azaldığında gerçekleştirilecektir.

ETH’deki bir işlemin toplam maliyetini kendiniz hesaplamaktan kaçınmak için, bunun yerine gaz fiyatlarını kontrol etmek için kullanabileceğiniz birden fazla araç vardır. Crypto.com DeFi Cüzdanı bir ETH Gaz Ölçer, Ethereum ağ trafiğinin mevcut hacmini ve gereken gaz ücretlerini kontrol etmenizi sağlar.

Bu araca ek olarak, şebeke sıkışık olduğunda, kullanıcılar bir gaz fiyatı uyarısı ayarlayabiliyor ve gaz ücretleri düştüğünde bir uygulama anlık bildirimi alabiliyor.

4) Kalıcı Olmayan Kayıp (IL) nedir?

Kalıcı Olmayan Kayıp (IL) DeFi’nin risklerinden biridir. Bir DeFi platformunda likidite sağlarken, sağlanan tokenların değerinin değişmesi durumunda ortaya çıkan gerçekleşmemiş bir zararı ifade eder.

Likidite havuzlarında Kalıcı Olmayan Kayıp oluşabilir

Likidite havuzları, herhangi bir DeFi platformunun temel unsurlarından biridir. Bir likidite sağlayıcısı (LP) bir varlığı bir likidite havuzuna yatırır, bu da platforma likidite, yani alım satım için fon mevcudiyeti ekler. Likidite havuzları en yaygın olarak iki varlıktan – çiftlerden – oluşur, ancak daha fazlasını da içerebilir. Kullanıcılar genellikle likidite havuzu ücretleri kazanmayı umarak LP olurlar.

Likidite havuzu, kendilerine yatırılan farklı varlıkları temsil eder ve kullanıcılar borç alma, borç verme ve stake etme yoluyla havuzlarla etkileşime girebilir. Token çiftleri, bir tokenin fiyatı artarken diğerinin düşmesi durumunda daha fazla etkilenir.

Buna ‘geçici’ diyoruz çünkü zararın LP token’ı temel token’lara geri dönüştürerek gerçekleştirilmemesi halinde token fiyatları tekrar karlılığa doğru hareket edebilir.

Kalıcı Kayıptan kaçınmak için birçok kullanıcı düşük volatiliteye sahip tokenların bulunduğu likidite havuzlarına yatırım yapmaya ya da risklerinden korunmak için birden fazla likidite havuzunda çeşitlendirme yapmaya çalışmaktadır.

5) Pasif Gelir Nedir?

DeFi, token varlıklarını artırma fırsatı sunduğu için birçok kripto sahibinin ilgisini çekiyor: yatırılan kripto varlıklarından faaliyet gerektirmeden faiz elde etmek.

DeFi’de pasif gelir elde etmenin çeşitli yolları vardır:

 • Borç verme
 • Staking & Lock-ups
 • Verim Tarımı

DeFi’ye yeni başlayanlar için hazırladığımız rehberde pasif gelir seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

DeFi Cüzdan ile Kazanın

Yukarıda listelenen seçenekleri Crypto.com DeFi Cüzdanında bulunan DeFi Earn’de bulabilirsiniz. DeFi Earn, doğrudan uygulamaya entegre edilmiş 20’den fazla DeFi protokolünde faiz için kripto varlıklarınızı yatırmanıza olanak tanır.

Bu, DeFi Earn işlevindeki kısayollar aracılığıyla çeşitli dapp’lere doğrudan erişebileceğiniz anlamına gelir; bu, birden fazla dapp indirmek zorunda kalmadan fonlarınızı, fiyat hareketlerinizi ve kazandığınız faizi doğrudan DeFi Earn sekmesinde izlemenizi sağlar.

Crypto.com DeFi Cüzdan ekosistemi, Compound Lending, Yearn Earn V2, Crypto.org Chain Lock-up, Aave Lending V2 protokollerini ve VVS Finance ‘i entegre ederek ETH, VVS, MMF, TONIC ve BIFI gibi popüler tokenler de dahil olmak üzere 29 kripto varlığına erişmenizi sağlar.

Crypto.com DeFi Cüzdanını İndirin.

Hangi pasif gelir seçenekleri sizin için doğru?

Mevcut protokoller ve havuzlar kurulum açısından farklılık göstermektedir. Bazıları yüksek yıllık yüzde getiriler ( APY olarak da bilinir) sunarken, diğerleri daha düşük volatilite veya fonlar için daha kısa kilitleme süreleri sunarak kullanıcıların hedeflerine uygun olanı seçmelerine olanak tanır.

Son Sözler

DeFi’yi daha fazla keşfetmek için sabırsızlanıyorsanız, Crypto.com DeFi Cüzdanı harika bir başlangıç noktasıdır. Siz fonlarınızı kontrol ederken, biz onları güvende tutacağız. DeFi Cüzdan, tek bir uygulamada birden fazla DeFi platformuna erişim sunar ve bunlara erişim sürecini basitleştirir.

Şu anda Crypto.com DeFi Cüzdanı desteklemektedir:

 • 700’den fazla jeton
 • 20 zincir
 • Ethereum, Cronos ve Crypto.org blok zincirlerinde NFT’ler

DeFi Cüzdan’ın nasıl kurulacağı ve kullanılacağı hakkında bir giriş için yeni başlayanlar için derinlemesine kılavuzumuza göz atın.

Cronos ekosistemi ve ev sahipliği yaptığı DeFi projeleri hakkında daha fazla bilgi için Cronos’a giriş yazımıza bakabilirsiniz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens