Bir NFT’yi Popüler Yapan Nedir?

Topluluktan nadirliğe, bu makale size bir NFT’nin koleksiyoncular arasındaki popülerliğini etkileyebilecek üç faktörü tanıtıyor.

May 30, 2022
|

Kv Tam Çözünürlük

NFT’ler dünyayı kasıp kavuruyor ve onları çevreleyen kültürü anlamak, bazı NFT projelerinin neden diğerlerinden daha popüler hale geldiğini anlamanın anahtarıdır. Bu makalede, bir NFT’nin toplumdaki popülaritesine katkıda bulunan üç faktöre göz atacağız.

Konuya yeni olanlar için NFT‘lerin hızlı bir tanımını aşağıda bulabilirsiniz:

NFT “değiştirilemez token” anlamına gelmektedir. NFT’ler blok zincirinde yaşayan benzersiz, yeri doldurulamaz varlıklardır. Oyun içi varlıklar, dijital sanat ve koleksiyonla ilgili projeler günümüzde NFT’lerin en önde gelen kullanım alanlarıdır. Daha fazla bilgi için NFT’ler hakkındaki ayrıntılı kılavuzumuza göz atın.

Makaleden çıkarılacak önemli sonuçlar:

  • Koleksiyonerliğin üç boyutunun anlaşılması
  • Yol haritasının önemi
  • Bir NFT koleksiyonunun topluluğu nasıl ölçülür ve neden önemlidir?
Bir NFT'yi değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken 3 şey: tahsil edilebilirliği, faydası ve topluluğu

Tahsil Edilebilirlik Nedir?

Bir NFT değerlendirilirken, bakılması gereken ilk faktör tahsil edilebilirliğidir. Bu insanların ilginç bulduğu ve takdir edebileceği bir şey mi?

Koleksiyonerlik nadirlik, stil ve sanat ile tanımlanabilir.

Koleksiyonerlik Faktörü 1: Nadirlik

Kıtlık ilgiyi artırabilir

Bitcoin, arzı sınırlı olduğu için kıt bir varlıktır. Aynı ilke NFT’ler için de geçerlidir. Koleksiyonlara bir bütün olarak bakıldığında – EtherRocks gibi koleksiyonlar sadece 100 kaya bulunduğu için nadirlik faktörüne sahiptir ve bugüne kadarki en eski NFT projelerinden biridir.

Ancak bu kavram koleksiyonlar içinde de geçerlidir.

Bir koleksiyon içindeki bazı NFT’ler diğerlerinden daha nadir olacaktır. Lebron James’in yer aldığı ‘The Moment of Truth ‘ ve ‘Marscapes’ adlı NFT koleksiyonlarının her ikisi de diğerlerinden daha nadir bulunan ve bu nedenle daha cazip kabul edilen öğeler içeriyor.

Diğer bir örnek de PFP (profil resmi) koleksiyonları olarak adlandırılan ‘CryptoPunks’, ‘Loaded Lions‘ veya ‘ Mad Hare Society ‘ gibi NFT koleksiyonlarıdır. Hepsi benzer bir yapıya sahiptir ancak geçmişleri, saç renkleri, kıyafetleri ve aksesuarları gibi çok çeşitli farklı özelliklere sahiptirler.

Bu özellikler koleksiyon boyunca değişen nadirlikte tekrar ederek her zaman benzersiz olan bireysel NFT’ler yaratır. Bazı özellikler yaygındır, ancak diğerleri koleksiyonda 1/1 ‘dir. Tüm NFT koleksiyonunda sadece bir özellik varsa, bu özellik aynı koleksiyondaki diğer özelliklerden daha cazip hale gelir.

‘Loaded Lions’ koleksiyonuna bakıldığında, bir aslanın taban fiyatı benzersiz bir aslana kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. En yüksek değere sahip olanlar, benzersiz özellikleriyle kanıtlanabilir bir kıtlığa sahiptir.

Koleksiyonerlik Faktörü 2: Sanat ve Stil

Piksel Stili Dönemi

Ethereum’daki ‘CryptoPunks’ veya ‘EtherRocks’ gibi bazı eski NFT projelerine bakıldığında, sanat diğer projeler kadar etkileyici görünmeyebilir. Peki neden bazıları milyonlara satılıyor?

Birkaç yıl önce ilk kez piyasaya sürüldüğünde, ‘CryptoPunks’ Ethereum cüzdanı olan herkes tarafındanücretsiz olarak talep edilebiliyordu. Şimdi çift haneli milyonlara satılıyorlar. ‘EtherRocks’ ilk piyasaya sürüldüğünde 300 dolardan satıldı. Şimdi iki milyon doların üzerinde bir fiyata satılıyorlar.

Eski Ethereum NFT’leri oldukları için bu eski projelerin değeri katlanarak arttı. Blockchain kayıtları, bunların Ethereum’da şimdiye kadar yaratılan ilk NFT’lerden bazıları olduğunu gösteriyor. Bu da bu tür projeleri nadir, benzersiz ve NFT’nin ilk günlerinin sembolü haline getiriyor. Pek çok kişi NFT’leri yeni bir sanat akımının başlangıcı olarak görüyor ve ilk parçaların gelecekte paha biçilmez olabileceğini düşünüyor.

Sanat için Yeni Bir Mecra Olarak NFT’ler

Crypto.com’un NFT platformunda, NFT’lerin çoğunun birincil değeri sanatın kendisinde yatmaktadır: benzersiz, büyüleyici, becerikli ve güzel.

Bazı sanatçılar yeni olsa da, birçoğu tanınmış galerilerde sergiler, ödüller, ödüller veya ünlülerle işbirlikleri talep ediyor. NFT’ler basitçe yeni bir sanat aracıdır.

Ugonzo Art, Carlas Marsal ve Travis Ragsdale gibi sanatçıların hepsi fiziksel sanatlarıyla başarı elde etmiş ve şimdi yeteneklerini Crypto.com NFT Platformuna getiren sanatçılardır.

Güzel sanatlar için yeni bir mecra olarak NFT’ler için mükemmel bir örnek, en çok atıfta bulunulan NFT sanatçılarından biri olan Beeple’dır. Christie’s’de 69 milyon dolara açık artırmaya çıkarılan ‘Opus‘ adlı eseri de dahil olmak üzere, şu ana kadar satılan en pahalı 10 NFT’den üçünü yarattı.

Beeple, daha önce sadece fiziksel ürünler satan dünyanın en prestijli müzayede evlerinden biri aracılığıyla satış yapan ilk sanatçı oldu. NFT sanat piyasasındaki bu eşsiz konumu tekeline alarak sanatının değerinin hızla yükselmesini sağladı.

NFT Yardımcı Programı: Sanatın Ötesinde

Bazı NFT’ler sanat ağırlıklı olsa da, birçoğu ek faydalar sunmaktadır. Örneğin, bazı oyunlar NFT’leri entegre ediyor. Saf sanat NFT’lerinin bile ikincil faydaları olabilir: bir sanatçı ikinci bir koleksiyon planlayabilir ve ilk koleksiyonun sahipleri ‘airdrop’ adı verilen bir süreçle ikinci koleksiyonun parçalarını ücretsiz olarak alabilir.

Bu örnekler bir NFT’nin faydasını artırmaktadır. Bu bilgileri genellikle bir projenin yol haritasında bulmak en kolay yoldur.

Yol Haritasının Önemi

Çoğu NFT bir topluluğa, etkinliklere ve hava inişlerine erişim sunar. Örneğin, her ‘Loaded Lions ‘ sahibi ikinci koleksiyonları olan ‘Cyber Cubs‘ı havadan aldı.

Birçok kişi için bu ek faydalar, bir NFT satın almak için birincil motivasyondur. Ekibin bu özel etkinlikleri veya yardımları yapmayı planladığını bilmek, bir NFT projesinin arkasındaki ekibin ne kadar ciddi olduğunu anlamanın harika bir yoludur. Bir projenin yol haritası, bu ayrıntıları keşfetmenin harika bir yoludur.

Lansman sırasında veya öncesinde bir yol haritası görebilmek, bir NFT’nin potansiyel faydalarının harika bir göstergesidir. NFT’nin gerçek bir kullanım durumu olduğunu gösterebilir.

Bir yol haritası ayrıca adanmışlığı ve projenin arkasındaki ekibin projenin uzun ömürlülüğüyle ilgilendiğini gösterir. Bir örnek için ‘Loaded Lions’ Yol Haritasına göz atın.

Bir projenin yol haritasına bakarken bu kontrol listesini kullanın:

Bir NFT projesinin yol haritasını değerlendirirken bir kontrol listesi

Bir proje, geliştirme ekibiyle birlikte çalışan aktif bir topluluğa sahipse, bir NFT’nin popülerliğini önemli ölçüde artırabilir.

‘Bored Ape Yacht Club’a (BAYC) bakacak olursak, birçok topluluk üyesi NFT’yi Twitter profil resmi olarak kullanıyor ve sosyal medyada oldukça aktif bir şekilde BAYC’yi tanıtıyor ve projeyle ilgili haberleri paylaşıyor. BAYC’nin başarısının büyük bir kısmı, topluluklarının aktif kalmasına bağlanabilir.

Satın almadan önce bir topluluğa dalmak, bir projenin ne kadar popüler olduğunu belirlemenin harika bir yoludur. Eminem, Post Malone ve Snoop Dogg gibi ünlülerin hepsi yakın zamanda bir Bored Ape satın aldı ve sonuç olarak bir NFT projesi için talebi artırabilir.

Popülerliğini ölçmek için bir NFT’nin topluluğuna daha yakından bakın

Aktif bir topluluğun başka bir örneği için, bazı ünlü sahiplerin bile bulunduğu büyüyen bir topluluk olan ‘Loaded Lions’ Discord‘a göz atın. 76ers’ın NBA Allstar oyuncusu Joel Embiid kısa süre önce bir Loaded Lion sahibi oldu.

İşte bir topluluğu araştırırken dikkat etmeniz gerekenler:

Bir NFT'nin arkasındaki topluluğu araştırırken göz önünde bulundurulması gereken 4 şey

Kapanış Düşünceleri

İşte size NFT’leri keşfederken kendinize sormanız gereken üç soru: sanat, stil ve nadirliğe göre ne kadar toplanabilir; bir yol haritasında özetlenen ekstra faydalar ve yararlar sunuyor mu; ve proje aktif bir topluluk tarafından destekleniyor mu?

Yukarıda listelenen örneklerin çoğunu ve yakında çıkacak yeni projeleri Crypto.com NFT Platformunda bulabilir ve artık NFT’lerinizi özel ‘NFT’ler’ ekranından kolayca yönetebileceğiniz DeFi Cüzdan Uygulamamıza göz atabilirsiniz.

DYOR (Kendi Araştırmanızı Yapın) Üzerine Bir Söz

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir NFT’ye yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye veya teklif teşkil etmeyecektir. NFT’lerin alım ve satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. NFT’lerin değeri yükselebileceği gibi düşebilir ve satın alma bedelinizin tamamını veya önemli bir kısmını kaybedebilirsiniz. Bir NFT’yi değerlendirirken, herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacağından, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens