XRP (Ripple) Nedir?

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biri olan XRP, dünya çapındaki finansal kurumlar, şirketler ve son kullanıcılar tarafından hızlı ödemeler için kullanılıyor. Bu altcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Jul 14, 2023
|

XRP Nedir?

Anahtar Çıkarımlar:

  • Ripple, finansal kurumları, ödeme sağlayıcıları, borsaları ve şirketleri RippleNet aracılığıyla birbirine bağlar.
  • XRP, öncelikle sınır ötesi ödemeleri ve havaleleri kolaylaştırmak için Ripple ağında dijital bir para birimi olarak kullanılır.
  • Eşler arası (P2P) ihtiyaçları karşılayan çoğu kripto para biriminin aksine, Ripple bankaları, ödeme sağlayıcıları ve dijital varlık borsalarını birbirine bağlayarak gerçek zamanlı yerleşim seferleri ve daha düşük işlem ücretleri sağlamak için tasarlandı.

XRP Jetonu (Ripple) Nedir?

Ripple, küresel olarak para gönderirken sorunsuz bir deneyim sağlamak için bağımsız bir gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi olan RippleNet aracılığıyla finansal kurumları, ödeme sağlayıcıları, borsaları ve şirketleri birbirine bağlar. Merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve güvenli olacak şekilde tasarlanmış blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Ripple’ın yerel belirteci XRP , sınır ötesi ödemeleri ve havaleleri kolaylaştırmak için öncelikle Ripple ağında dijital para birimi olarak kullanılır. Toplam XRP arzı 100 milyar ile sınırlıdır ve ağ, işlemleri üç ila beş saniye içinde tamamlamayı başarır.

ABD’li kullanıcılar artık Crypto.com Uygulamasında XRP satın alabilir ve ticaret yapabilir !

XRP’nin Kısa Tarihi

ABD merkezli teknoloji şirketi Ripple Labs Inc. (Ripple Labs) tarafından oluşturulan XRP, Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz tarafından tasarlanan merkezi olmayan bir halka açık blok zinciri olan XRP Ledger’ın (XRPL) yerel kripto para birimidir.

XRP Defteri, daha sürdürülebilir ve özellikle ödemeler için oluşturulmuş bir dijital varlık yaratmak amacıyla Haziran 2012’de piyasaya sürüldü. Bugün, XRP piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biridir.

XRP Nasıl Çalışır?

İşlemleri doğrulamak için madencilere veya doğrulayıcılara güvenmek yerine, Ripple Labs tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir dağıtılmış defter olan XRP Ledger, XRP Ledger Consensus Protocol adlı benzersiz bir mutabakat algoritması kullanır. Bu sistemde, güvenilir doğrulayıcılardan oluşan bir ağ, işlemleri doğrulamak ve defterin durumu hakkında fikir birliğine varmak için birlikte çalışır.

XRP Defteri Mutabakat Protokolünün birincil amacı, XRP Defterinin bir sonraki sürümüne eklenecek belirli bir işlem kümesi üzerinde fikir birliğine varmaktır. Bu işlemler daha sonra açıkça tanımlanmış bir sırayla uygulanır ve tüm tarafların aynı sonuca vardığından emin olmak için sonuçlar doğrulanır. Bu sorun olmadan gerçekleştiğinde, genel muhasebe sürümünün doğrulanmış ve nihai olduğu kabul edilir. Ripple Labs’a göre ağ, güvenilir doğrulayıcıların %80’inden fazlası ile çalışabilir.

Ripple ağındaki her doğrulayıcı düğümü, işlemleri doğrulamak için güvenilir olduğunu düşündüğü diğer doğrulayıcılardan oluşan kendi Benzersiz Düğüm Listesini (UNL) tutar. Her düğüm, genellikle güvenilir bir yayıncı tarafından sağlanan bir varsayılan kümeye dayalı olarak kendi UNL’sini seçebilir. UNL, Ripple ağının güvenlik modelinin kritik bir bileşenidir ve XRP Defterinin kurcalamaya karşı korumalı ve saldırılara karşı mümkün olduğunca dirençli kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Doğrulayıcıyı herkes çalıştırabilir; üniversiteler, borsalar, işletmeler ve bireyler tarafından işletilen defterde şu anda 150’den fazla doğrulayıcı aktif durumda.

RippleNet Nedir?

RippleNet, küresel olarak para göndermenin ve almanın hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir yolunu sağlamak için tasarlanmış Ripple’ın ödeme ağıdır. Dünyanın her yerinden bankalar, ödeme sağlayıcıları ve diğer finansal kuruluşlar dahil olmak üzere sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için Ripple’ın teknolojisini kullanan finansal kurumlar ve ödeme sağlayıcılarından oluşur.

XRP Ne İçin Kullanılır ?

XRP, sınır ötesi ödemeleri ve havaleleri kolaylaştırmak için Ripple ağında dijital para birimi olarak kullanılır. Birisi ağ üzerinden para göndermek istediğinde, işlemi kolaylaştırmak için XRP’yi kullanabilir.

XRP için ana kullanım durumları şunları içerir:

  • Sınır ötesi ödemeler: XRP, Ripple ağındaki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabilir ve finansal kurumların ve diğer kullanıcıların yalnızca birkaç saniyelik olası ödeme süreleriyle birden fazla para biriminde ödeme gönderip almasına olanak tanır.
  • Havaleler: XRP, sınır ötesi hızlı ve potansiyel olarak ucuza para göndermek için kullanılabilir.

Ek olarak, Ripple şu anda 20’den fazla ülkeyle merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerinde çalışıyor ve XRP Defterine dayalı olarak istikrar, güvenlik ve dayanıklılık sağlayan bir CBDC platformu geliştirdi. CBDC Özel Defteri, XRP Defterine güç veren aynı blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Ayrıca, farklı defterler ve ödeme ağları arasında ödeme yapılmasını sağlayan RippleNet teknolojilerinden ve Interledger Protokolünden (ILP) yararlanır.

Sonuç

Ripple, küresel olarak para göndermenin ve almanın hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir yolunu sağlamak için ödeme ağı RippleNet’i kullanarak finansal kurumları, ödeme sağlayıcıları, borsaları ve şirketleri birbirine bağlar. Yerel para birimi olan XRP, öncelikle sınır ötesi ödemeleri ve havaleleri kolaylaştırmak için Ripple ağında dijital para birimi olarak kullanılır. Ek olarak, Ripple şu anda XRP Defterine dayalı istikrar, güvenlik ve dayanıklılık sağlayan CBDC platformunu kullanarak merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerinde çalışıyor.

Eşler arası (P2P) ihtiyaçları karşılayan çoğu kripto para biriminin aksine, Ripple gerçek zamanlı yerleşim seferleri ve daha düşük işlem ücretleri sağlamak için tasarlandı. Yerel belirteci olan XRP, şu anda (yazım sırasında) piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biridir. Ve ABD’li kullanıcılar artık Crypto.com Uygulamasında XRP satın alabilir ve ticaret yapabilir .

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens