Worldcoin Nedir? Yeni Dijital Kimlik Simgesi‍

OpenAI CEO’su tarafından ortaklaşa kurulan iddialı bir dijital kimlik belirteci olan Worldcoin’in (WLD) işleyişini keşfedin.

Jul 28, 2023
|

Anahtar Çıkarımlar:

  • Worldcoin, küresel bir finansal ve kimlik ağı oluşturmayı amaçlayan OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından ortaklaşa kurulan yenilikçi bir kripto para birimi projesidir.
  • Worldcoin ekosistemi üç ana bileşenden oluşur: World ID, World App ve Worldcoin (WLD) belirteci.
  • Worldcoin’in girişimi, dijital ortamda insanları yapay zekadan ayırmak için yeni bir çözüm öneriyor ve böylece küresel ekonomik fırsatlara erişilebilirliği artırıyor.
  • Potansiyeline rağmen Worldcoin, özellikle kimlik doğrulama için biyometrik verileri (göz taramaları) kullanması nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Worldcoin Nedir?

Worldcoin, dünya çapındaki bireylere insan kimliklerini doğrulamak ve kendilerini botlardan ve AI algoritmalarından farklı kılmak için uygun bir çözüm sağlama misyonuyla yenilikçi bir dijital tanımlama platformudur. Platform, Tools for Humanity tarafından geliştirildi ve ChatGPT’nin yaratıcısı Sam Altman tarafından ortaklaşa kuruldu.

İlginç bir şekilde, Altman’ın katılımı, Worldcoin’in ele almayı amaçladığı AI altına hücumuna yaptığı katkının ironisini vurgulamaktadır. Kriptografik ve blockchain araçlarından yararlanan Worldcoin, WLD jetonunu kullanan sağlam bir dijital pasaport sistemi yarattı.

Ancak, Worldcoin’in hizmetleri şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer kısıtlı bölgelerde mevcut değildir.

Worldcoin Nasıl Çalışır: Kimlik, Uygulama ve Jeton

Worldcoin ekosistemi üç ana öğeye ayrılabilir: World ID, World App ve Worldcoin belirteci (WLD).

Dünya Kimliği

Worldcoin platformunun özünde, kullanıcıların gizliliğe öncelik verirken çevrimiçi olarak insan kimliklerini doğrulamalarına izin vermek için tasarlanmış devrim niteliğinde bir kavram olan World ID yatıyor. Bu çığır açan Kişilik Kanıtı (PoP), Orb adı verilen son teknoloji bir iris tarama cihazı kullanır.

Parmak izlerinin benzersizliğine benzer şekilde, her bireyin farklı bir iris deseni vardır. Orb bir kullanıcının irisini taradığında, irisin karmaşık yapısını yakalar ve IrisCode olarak bilinen özel bir tanımlama kodu üretir. Daha da önemlisi, bu kod herhangi bir kişisel bilgi ile bağlantılı değildir ve yalnızca tek bir kişinin birden fazla Dünya Kimliği edinmesini engellemeye hizmet eder.

Orb, iris taramasını tamamlayıp anonim bir IrisCode’u güvenli bir şekilde depoladığında, kullanıcıya benzersiz bir Dünya Kimliği verir. İris görüntülerinin kalıcı olarak silindiğini ve sistemin kimlik doğrulama amacıyla tekrarlanan iris taramasına ihtiyaç duymadığını not etmek önemlidir.

World ID sisteminin güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamak için, üretilen her World ID, Worldcoin blok zincirine eklenir. Kullanıcılar daha sonra kimliklerini doğrulamak için kriptografik olarak güvenli bir uygulama kullanabilir ve platformun dijital tanımlama sürecinin sağlamlığını güçlendirebilir.

Lansman haftasında Worldcoin Orbs, Hong Kong, Tokyo, Singapur, Seul, Paris, Lizbon, Mexico City, São Paulo, Nairobi, New York, San Francisco ve dünya çapında yaklaşık 25 başka şehirde mevcuttu.

Dünya Uygulaması

Kullanıcılar, beta aşamasında Polygon blok zincirinde çalışan Worldcoin Uygulaması aracılığıyla bir Dünya Kimliği alabilirler. İyimserliğin Süper Zincirinin bir parçası olarak İyimserliğe geçiş yapacak şekilde ayarlanmıştır.

Worldcoin Simgesi (WLD)

Beta programı sırasında, katılan kullanıcılara WLD dağıtıldı. Belirteç 24 Temmuz 2023’te yayına girdi ve Crypto.com Uygulaması ve Exchange dahil olmak üzere çeşitli ticaret platformlarında ve borsalarda listelendi. Resmi lansmanı kutlamak için, kullanıcılara önemli miktarda WLD jetonu dağıtıldı.

Worldcoin tanıtım belgesinde belirtildiği gibi, 15 yıl boyunca toplam 10 milyar WLD jetonu çıkarılacak. Bu yazının yazıldığı sırada, dolaşımda yaklaşık 143 milyon WLD tokeni bulunmaktadır. Bu arzın dışında, doğrulanmış World App kullanıcılarına 43 milyon WLD jetonu tahsis edilirken, ticaret faaliyetlerini kolaylaştırmak için piyasa yapıcılara 100 milyon sağlandı.

Crypto.com’da WLD Nasıl Elde Edilir

1. App Store veya Google Play Store’dan Crypto.com Uygulamasını indirin ve kurun.

2. Uygulamada KYC doğrulama işlemini tamamlayın.

3. Uygulamadaki hesap cüzdanına banka havalesi, kredi kartı veya başka bir kripto cüzdanı yoluyla para yatırın.

4. ‘Satın Al’ bölümü altında, Worldcoin’i (WLD) arayın ve yatırılan fonları WLD ile takas etmeye devam edin.

Sonuç: Worldcoin’in Geleceği

Worldcoin, kimlik doğrulama ve finansal kapsayıcılığın acil küresel sorunlarını çözmeyi amaçlayan yapay zeka, biyometri ve blockchain teknolojisinin bir karışımıdır. Proje, biyometrik doğrulama sürecini çevreleyen Vitalik Buterin ve Eric Wall gibi eleştirilerle karşılansa da, göz kulak olmaya değer.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, kendi yargı bölgenizde veya vergi amaçlı olarak ikamet ettiğiniz yargı bölgelerinde sermaye kazancı vergisi ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Exchange’e erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve herhangi bir coğrafi kısıtlamalı yetki alanında bulunmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens