2022’de Metaverse’in Durumu

Evriminden güncel trendlere kadar, Metaverse ve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Oct 21, 2022
|

Metaverse Opt 1

Metaverse her zamankinden daha fazla trend oluyor. Yine de süregelen abartıya rağmen, çok az kişi bunu tam olarak anlıyor.

Bu makalede, Metaverse’in ne olduğunu, bu teknolojik yeniliğin nasıl geliştiğini ve Metaverse alanının bugüne kadarki durumunu tartışıyoruz.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Mevcut haliyle Metaverse, sürükleyici teknolojiler ve İnternet tarafından erişilebilen kalıcı blok zinciri tabanlı dijital dünyalarla ilgilidir.
  • Bugün gördüğümüz tüm gelişmeler ‘Metaverse öncesi’ olarak kabul edilir. Bazıları teknolojinin yaygın olarak benimsenmesini ve 2030 yılına kadar tamamen olgunlaşmasını bekliyor.
  • Markalar, işletmeler ve kuruluşlar için şimdi bir Metaverse stratejisi geliştirmek için en iyi zaman olabilir.

Metaverse Nedir?

Yakın zamana kadar ‘metaverse’ terimi sadece bilim-kurgu camiasında tartışılıyordu. İlk kez Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli bilimkurgu romanı “Snow Crash “te kullanılmıştır. Kitapta bu terim, son derece özel gözlükler (kişisel çift veya genel terminal) kullanılarak erişilebilen ve birinci şahıs bakış açısıyla deneyimlenen bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir evreni tanımlamak için kullanılmıştır.

Sanal bir alem olarak Metaverse kavramı tamamen yeni bir fikir değildir. 2003 yılında Second Life adlı “sürükleyici 3D çevrimiçi dünya” halka açıldı ve Metaverse tipi bir dünyanın ilk örneği oldu.

Günümüzde pek çok şeyi kapsıyor, ancak insanlar Metaverse hakkında konuştuklarında gerçekten ne demek istiyorlar? Bu sadece sanal bir dünya mı? İnternetin başka bir yönü mü? Bu bir oyun mu? İşin iç yüzünü öğrenmek için okumaya devam edin.

Sanal Gerçekliğin Ötesinde

Bugün bildiğimiz Metaverse, tek ve belirli bir teknoloji türüyle ilgili değildir. Metaverse’i destekleyen altı temel teknoloji vardır. Bu altı alan popüler olarak ‘BIGANT‘ olarak adlandırılır ve şunları temsil eder: blok zinciri, etkileşim, oyun, yapay zeka, ağ ve Nesnelerin İnterneti.

Diğerleri bu tanımı genişletmeye çalışmıştır. Örneğin, çevrimiçi oyun platformu Roblox, izahnamesinde sekiz temel özellik ile tanımlanan geniş bir anlam önerdi: kimlik, arkadaşlar, sürükleyici, her yerde, düşük sürtünme, içerik çeşitliliği, ekonomi ve güvenlik.

Mevcut haliyle Metaverse, sürükleyici teknolojiler (artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve genişletilmiş gerçeklik gibi) ve İnternet tarafından erişilebilen kalıcı blok zinciri tabanlı dijital dünyalar olarak tanımlanmaktadır.

Metanomiklere Giriş

Kripto para birimlerinin ve değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) yükselişinden bu yana, bu terim aynı zamanda metanomik veya Metaverse’deki ekonomiyi de ima etmektedir. Bu çevrimiçi sanal dünyada, kullanıcıların verileri, kimlikleri, varlıkları ve işlemleri üzerinde kontrol ve hak iddia etmeleri için büyük bir sahiplik duygusu vardır. Bu tür bir ekosistem, kullanıcıların mülk, sanat veya bir eşya şeklinde olabilecek değer yaratmaları için yeni yolları teşvik eder. Kripto para daha sonra bu değerli dijital varlıkların değişiminde kullanılır.

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler?

Teknolojik İnovasyonun Merceğinden

Pazara sunulan her yeni teknolojide olduğu gibi, Metaverse etrafındaki fırsatlar ve zorluklar, inovasyon yaşam döngüsü modelinin merceğinden bakılarak daha iyi anlaşılabilir. “Akıllı Harcamacılar“a göre:Küresel İnovasyon 1000″ raporuna göre, inovasyoncuların ortak dört temel aşaması vardır:

  • Düşünce: Temel araştırma ve kavrama
  • Proje Seçimi: Yatırım kararının verilmesi
  • Ürün Geliştirme: Ürün veya hizmetin oluşturulması
  • Ticarileştirme: Ürün veya hizmetin pazara sunulması, müşteri taleplerine uyarlanması

Metaverse’in henüz gelişme aşamasında olduğu söylenebilir. Bugün gördüğümüz her şey Metaverse öncesine ait ve henüz kitlesel pazarda tam olarak benimsenmedi.

Gartner tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor da bunu destekliyor ve teknolojinin 2030 yılına kadar olgunlaşmayacağını öne sürüyor. Ancak kurumların ve iş dünyası liderlerinin bir strateji oluşturmak veya bu alandaki mevcut fırsatlardan yararlanmak için o zamana kadar beklemelerine gerek yok. Gartner, bugünden başlayarak “etkileşim, içerik (birlikte çalışabilirlik) ve altyapı” konularındaki potansiyelin değerlendirilmesini öneriyor.

Gartner, Metaverse için birbiriyle örtüşen üç aşama beklemektedir: gelişmekte olan, gelişmiş ve olgun.

Metaverse Neden Önemlidir?

Kullanıcı düzeyinde, Gartner 2026 yılına kadar insanların %25’inin Metaverse’de günde en az bir saat geçireceğini öngörmektedir. Platformu tekeline alacak tek bir kuruluş olmadığından, bu durum tüm sektörlerden işletmeler için muazzam olanaklar sunuyor.

Pazar fırsatı açısından rakamlar akıllara durgunluk veriyor. Grayscale, Metaverse’in 1 trilyon ABD doları büyüklüğünde bir pazara dönüşeceğini tahmin etmektedir. Bu arada McKinsey, bu alandaki fırsatların 2030 yılına kadar 5 trilyon ABD doları değerinde olacağını ve iş liderlerinin %95’inin Metaverse’in sektörleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını beklediğini öngörmektedir. Goldman Sachs ve Morgan Stanley, Metaverse fırsatlarının 8 trilyon ABD dolarına kadar çıkabileceğini tahmin ederek çıtayı daha da yükseltti.

Geleceği nasıl şekillendireceğini daha iyi anlamak için 2022’de Metaverse alanındaki önemli gelişmeleri, projeleri ve temaları keşfediyoruz.

Günümüzde Metaverse Genel Bir Bakış

Büyük Kurumlar Varlıklarını Metaverse Genişletiyor

Bu yıl Standard Chartered ve HSBC’nin The Sandbox ile ortaklık kurması ve JPMorgan’ın Decentraland ile ortaklık kurması gibi önde gelen finans kuruluşlarının marka deneyimleri geliştirmek için kendi sanal arazilerini satın alarak Metaverse kervanına katıldıklarını gördük.

The Sandbox ekibi 2021 yılında PwC Hong Kong’un LAND (NFT olarak temsil edilen sanal gayrimenkul) satın aldığını paylaştı. KPMG de bu yıl aynı şeyi yaptı ve ilk işbirliği merkezini açarak Metaverse’e ilk adımını attı.

Borsa Nasdaq, Wall Street’in bu teknolojiyi nasıl benimsediğinin bir yansıması olarak ilk açılış zili etkinliğini Haziran ayında Metaverse’te gerçekleştirdi.

Microsoft Metaverse Hedeflerini Güçlendirmek İçin Activision Blizzard’ı Satın Alıyor

Microsoft’un bu yıl oyun şirketi Activision Blizzard’ı satın alacağını duyurması, oyun ve Metaverse alanındaki en büyük anlaşmalardan biri olarak kabul edildi. Activision Blizzard, büyüyen AAA video oyunları portföyü ve yaklaşık 400 milyon aylık aktif kullanıcısıyla oyun sektörünün en önemli oyuncularından biridir. Satın alma sonrası Activision gelir açısından üçüncü en büyük oyun şirketi olacak ve Microsoft CEO’su Satya Nadella oyunların “Metaverse platformlarının geliştirilmesinde kilit bir rol oynayacağını” söyledi.

Meta’nın Ötesindeki Metaverse: Diğer Teknoloji Devleri Metaverse Üzerine Büyük Bahisler Oynuyor

Microsoft, oyunların Metaverse’in kapılarını açmaya yardımcı olacağını düşünürken, diğer teknoloji devleri farklı bir yol izliyor. Facebook 2021’de Meta olarak yeniden markalaştı ve Metaverse’de sosyal platformu daha da geliştirmek için odak noktasını değiştirdi. O zamandan bu yana, teknoloji şirketi ‘metaverse’ terimiyle oldukça ilişkili hale geldi ve 2022’de hala ayaklarını yere basmaya çalışırken, bu alanda önemli bir oyuncu olarak kabul edildi.

Google, Apple ve NVIDIA da kendi ürünlerini ve platformlarını geliştirerek Metaverse’i inşa etme çabalarına odaklanmış durumda.

Sektörün geri kalanında ise küçük oyuncular arayı kapatmaya çalışıyor: Yıl boyunca şirketlerin Metaverse ile ilgili patent başvurularında bir artış oldu ve başvurular donanım ve yazılımdan ağ güvenliği ve makine öğrenimi yeteneklerine kadar her şeyi içeriyordu.

Lüks Markalar ve Moda Evleri Metaverse’i İkiye Katlıyor

Büyük markalar, bu teknolojinin açtığı yeni pazar segmentlerinden yararlanarak sanal dünyalardaki varlıklarını sürekli olarak geliştirmektedir. Daha bu yıl, Gucci ve Burberry gibi lüks moda markaları, sırasıyla The Sandbox ve Blankos Block Party ile ortaklık kurarak kendi sanal alanlarını yaratmaya başladı. Açılışı yapılan Metaverse Moda Haftası da Mart ayında Decentraland’da düzenlendi – sektörün sanal alandaki büyümesi için bir başka kilometre taşı.

Fiziksel bir mağazayı dijital dünyaya taşımak, perakendecilerin genel giderlerini ve işletme maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olarak yeni olanaklar sunar. Ayrıca Metaverse’deki kullanıcı etkileşimlerine dayalı olarak müşterilerden gelen veri analizlerine erişim sağlar. Bu avantajlar, The Dematerialised gibi moda perakendecilerinin dijital bir lüks mağaza ve aslında perakende alışverişin geleceğine dair bir vizyon oluşturmasına olanak tanıyor.

Sanal Emlak Piyasası Büyüyor

Chainalysis raporuna göre, blok zinciri tabanlı sanal arazi fiyatları 2019’dan bu yana %879 oranında artarak fiziksel gayrimenkullerin fiyat artışını büyük ölçüde geride bıraktı. Karşılaştırmak gerekirse, emlak fiyatları yalnızca %39 oranında artmıştır. Küresel pazar araştırma şirketi Technavio’ya göre, metaverse gayrimenkul pazar payının yıllık %61,74’lük bileşik büyüme oranıyla 2026 yılına kadar 5,37 milyar ABD doları değerinde olacağı öngörülerek büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Sanal arazilerin kiralanması ve kiraya verilmesi, %70’e varan kârlar elde ettiği bildirilen Admix gibi ilk uygulayıcılar için kazançlı bir iş modeli haline geldi. Metaverse ipotekleri de 2022 yılında TerraZero adlı bir şirketin Decentraland’da sanal arazi satın almak için türünün ilk örneği olan finansmanı sunmasıyla gerçeğe dönüştü.

Metaverse’de Eğlence, Etkinlikler ve Sürükleyici Sanat Deneyimleri

Tüketicilerin çoğunluğu Metaverse’te canlı etkinliklere, festivallere ve konserlere katılmaktan heyecan duyuyor. Özellikle dijital bilince sahip Z kuşağından bu yönde büyük bir talep var ve yakında bunun norm haline gelmesini bekleyebiliriz.

Müzeler ve galeriler için de çok sayıda fırsat bulunmaktadır. Sanal galeriler, sergiler ve sanat müzeleri artık fiziksel mekan ve coğrafya ile sınırlı değil, herkes tarafından kolayca erişilebilir hale geldi ve artık varlıklarını genişletebilir ve izleyicileri için sonsuz yollarla yeni deneyimler tasarlayabilir.

Örneğin, dünyanın en büyük müzayede evlerinden biri olan Sotheby’s, 2022’de sanal dünyadaki varlığını genişletiyor. Vatikan bile katıldı: Vatikan destekli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Humanity 2.0, paha biçilmez sanat koleksiyonlarından ve başyapıtlarından bazılarını sergileyecek bir Metaverse sanat galerisi oluşturmak için Sensorium ile ortaklık kurdu.

Metaverse’de Çalışma Alanını ve Kurumsal Çözümleri Yeniden Tanımlamak

Sanal ofis çözümleri, uzaktan çalışmanın tek seçenek olduğu pandeminin zirvesinde zaten benimseniyordu, ancak Metaverse ek fırsatlar sunuyor. Farklı fiziksel konumlarda çalışan kişilerin sanal ortamda işbirliği yapmasına ve ortak deneyimlerin keyfini çıkarmasına olanak tanıyan, kullanıcıların avatarlarını kişiselleştirmesine ve kurumların kendi web tabanlı platformlarında sürükleyici alanlar yaratmasına olanak tanıyan Microsoft Teams için Mesh ve Gather buna örnek olarak verilebilir.

Diğer kurumsal çözümler ve kullanım örnekleri de pazarda ortaya çıkmaya başlıyor. Daha bu yıl Accenture, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yeni çalışanlarını şirketin Metaverse’i aracılığıyla işe alırken, Deloitte işe alım çabalarını desteklemek ve potansiyel çalışanlarına orada çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir vermek için Londra ofisinde sanal bir tur tasarladı.

Perakende ve Pazarlamada Yeni Dönem Başladı

Önümüzdeki birkaç yıl içinde markaların bütçelerinin %10-%20’sini Metaverse’e yatırması bekleniyor. Analitik otomasyon şirketi Unsupervised tarafından yapılan bir ankette, pazarlamacıların yaklaşık %61’inin Metaverse’te marka varlığını teşvik ettiği, pazarlamacıların %57’sinin ise markaların pazarlama stratejilerinde kriptodan yararlanması gerektiği konusunda hemfikir olduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak, pazarlamacıların %44’ü sanal dünyalarda pazarlama kampanyaları yürütmeyi planlıyor.

E-ticaretin Metaverse için ekonomik etkinin en büyük potansiyel itici gücü olması beklenmektedir. Önemli influencer’lar ve kişilikler şimdiden Metaverse’e geçiş yapıyor ve markaların da kendi markalı avatarlarını yarattığını görüyoruz – eğrinin önünde kalmak için kişiselleştirilmiş dijital kimliklerden yararlanıyorlar.

Bir kişinin avatarını geliştirmeye yönelik dijital ürünler sunan marka ve perakendecilere odaklanan doğrudan avatara ekonomi de yükselişte. Müşteri sadakat programları da Metaverse’de kendine yer buldu ve markalar sadık hayranları için etkinliklere özel erişim, benzersiz ödüller içeren mini oyunlar ve hatta NFT ödülleri tasarladı.

Metaverse ile Eğitim ve Öğrenimde Devrim Yaratmak

Eğitimciler, öğrencileri için sanal saha gezileri, STEM sınıfları, hibrit ve yüz yüze sınıflar ve sanal ortamlarda fiziksel eğitim gibi öğrenme deneyimlerini ve platformlarını geliştirmek için Metaverse teknolojisini kullanmaya başlıyor.

Metaverse’in getirdiği fırsatları gören sadece akademi dünyası değil: Şirketler de sanal öğrenme ortamlarının kendi versiyonlarını oluşturmaya çalışıyor. Örneğin, aracı kurum Fidelity Investments, Decentraland’de yatırım hakkında bilgi edinmek için tamamen yeni bir yol sunan çok seviyeli bir öğrenme merkezi olan Fidelity Stack’i başlattı: Kullanıcılar binayı keşfederek yatırımın temelleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve yol boyunca ödüllendirilebilirler.

Metaverse’in Geleceği

Bu makalenin başındaki inovasyon yaşam döngüsü referansına geri dönecek olursak, şu anda gördüğümüz gelişmekte olan Metaverse’in gelişmiş ve nihayetinde olgunlaşmış bir duruma doğru ilerlediğini göreceğiz.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu yapı taşlarının kademeli olarak ilerleyip olgunlaşmasını ve teknolojilerin birbirine yakınlaşmasını bekliyoruz. Bu, mekansal hesaplamadan grafik teknolojilerine ve dijital içerik alanındaki yeniliklere kadar uzanabilir. Metaverse’den ilham alan diğer teknolojiler de hayata geçecek.

2030’a yaklaşırken, Metaverse’in gerçekte ne olduğuna dair tam olarak şekillenmiş bir tanıma da sahip olmalıyız. Yukarıda bahsedilen trendlerin yinelemelerini görmeye devam etmeyi beklerken, şu anda bildiğimiz Metaverse’in temel özellikleri de değişecektir.

Sonuç

Yazar Neal Stephenson için kitabında mütevazı bir ayrıntı olarak başlayan şey şimdi gerçek hayatta bir girişime dönüştü: Şimdi Lamina1’deki ekiple birlikte karbon-negatif bir ‘açık Metaverse’ inşa etmeye yardımcı olmak için çalışıyor.

Metaverse endüstrisi ağzına kadar fırsatlarla dolu görünüyor, ancak henüz sadece başlangıcını görüyoruz. Giriş engelleri aşıldığında ve altta yatan teknolojiler olgunlaştığında, ancak o zaman ana akım benimsemenin takip etmesini bekleyebiliriz.

Bu teknolojiyi benimseyip benimsememe konusunda hala kararsız olan markalar, işletmeler ve kurumlar için kurumsal bir Metaverse stratejisi geliştirmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

metaverse

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens