Kriptoda KYC Nedir?

‘Müşterini Tanı’ prosedürleri, kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için kripto platformları tarafından kullanılmaktadır. İşte bir kripto KYC’sini tamamlamak için gerekenler.

Apr 14, 2023
|

Kyc Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

 • KYC yönergelerinin amacı, finansal kurumların ve kripto borsalarının kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetler için suç unsurları tarafından kasıtlı veya kasıtsız olarak kullanılmasını önlemektir.
 • KYC, genellikle tanımlayıcı bilgiler (pasaport, ehliyet veya diğer benzer kimlik formları gibi devlet tarafından verilen bir kimlik aracılığıyla tam yasal ad) gerektirerek kripto platformlarının bir kullanıcının kimliğini belirlemesine yardımcı olur.

Kripto Sektöründe ‘Müşterini Tanı’ (KYC) Nedir?

‘Müşterini Tanı’ (KYC) standartları, kripto borsaları gibi finansal hizmet sağlayıcılarını dolandırıcılık ve kara para aklama gibi diğer yasadışı faaliyetlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Devlet tarafından verilen bir kimlik veya ehliyet gibi kimlik kanıtlarını veya pasaport, adres belgesi veya yüz tanıma veya parmak izi doğrulama gibi biyometrik kimlik doğrulama gibi diğer belgeleri gerektirerek kullanıcıların kimlik bilgilerini belirlemek için birkaç adım içerir.

KYC programları, şirketlerin ve borsaların müşterilerinin ve kullanıcılarının kim olduğunu ve oluşturabilecekleri riskleri anlamaları için tasarlanmıştır. Finans sektöründeki yasadışı faaliyetleri engellemek için hükümetler ve merkez bankaları, yeni düzenlemeler oluşturarak veya mevcut düzenlemeleri tüm finansal ekosistemi kapsayacak şekilde genişleterek KYC politikalarını küresel olarak uyarlamaktadır. Ancak, bu KYC gereklilikleri Avrupa Birliği dahil olmak üzere farklı ülkelerde değişiklik gösterebilir.

Kripto para birimi endüstrisi büyüdükçe, küresel ve ulusal mali düzenleyiciler, uygun KYC önlemleri kripto para birimlerinin yasadışı kullanımını önlemeye yardımcı olduğundan, geleneksel bankaları düzenleyen aynı kurallara uymaları için dijital varlık hizmetleri sunan borsalar üzerinde daha fazla baskı oluşturmaktadır.

KYC’nin Kripto Endüstrisi için Önemi

1970 yılında ABD, kara para aklama, vergi kaçakçılığı veya diğer suç faaliyetlerine karşı korunmaya yardımcı olmak için Banka Gizlilik Yasasını (BSA) kabul etti. Finansal kuruluşların nakit alımlarının kayıtlarını tutmalarını, nakit işlemlerini raporlamalarını ve şüpheli faaliyetleri bildirmelerini gerektirmektedir. Nihayetinde, KYC standartları, özellikle Nisan 1990’da Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) kurulduğunda, bundan gelişecektir.

ABD Hazine Bakanlığı’nın KYC ve kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerini izlemekten sorumlu bir düzenleyici otoritesi olan FinCEN, BSA kapsamına giren yerel ve uluslararası mali suç faaliyetleriyle mücadele etmek için mali işlemler hakkında bilgi toplayıp analiz ederek yerel, eyalet, federal ve uluslararası kolluk kuvvetlerini desteklemek üzere kurulmuştur.

FinCEN, finans kuruluşlarının yasadışı faaliyetleri önlemek için AML’nin bir bileşeni olan KYC standartlarına uymalarını şart koşmaktadır. Bu KYC süreçleri her büyüklükteki şirket tarafından kullanılıyor, ancak sadece bankalarla sınırlı değil – sigortacılar, alacaklılar, fintech, dijital varlık satıcıları ve hatta kar amacı gütmeyen kuruluşlar, önerilen müşterilerinin veya kullanıcılarının iddia ettikleri kişi olduklarından emin olmak için müşterilerin ayrıntılı bilgi sağlamasını gerektiriyor.

2020’nin sonlarında FinCEN, kripto para ve dijital varlık piyasası katılımcılarının müşterilerin kimliklerini sunmalarını, korumalarını ve doğrulamalarını, belirli kripto para birimlerini parasal araçlar olarak sınıflandırmalarını; böylece onları KYC gereksinimlerine tabi tutmalarını önerdi.

Kullanıcılar Kripto Satın Alabilir mi olmadan KYC MI?

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamaların, çoğu ülkenin mevcut yasaları kapsamında kullanıcıları üzerinde KYC yürütmesi gerekmemektedir çünkü bu protokoller finansal aracılar veya karşı taraflar olarak kabul edilmemektedir. Bir DEX’te, kullanıcılar akıllı sözleşmelerden yararlanarak doğrudan birbirleriyle (eşler arası) ticaret yaparlar. Bununla birlikte, kripto satın almak için merkezi bir borsadan (CEX) veya banka hesabından fon kullanmak gerekir – her ikisi de KYC prosedürleri gerektirir.

KYC Nasıl Çalışır?

KYC süreci, müşterilerden bir kullanıcının adı, doğum tarihi ve adresini (diğer ilgili ve doğrulanabilir verilerin yanı sıra) içerebilen ve devlet tarafından verilen belgelerle desteklenen bir dizi temel bilgiyi sağlamalarını isteyerek başlar. KYC süreci başladıktan sonra, finans kuruluşları genellikle aşağıdaki süreçlerden herhangi birini veya tümünü içeren bir kullanıcının bilgilerine çapraz referans verir:

 • Bir kullanıcının kimliğini belirleme.
 • Kullanıcının faaliyetlerinin ve fon kaynak(lar)ının meşruiyetinin anlaşılması ve doğrulanması.
 • Faaliyetleri ve konumları gibi temel AML faktörlerine dayalı olarak müşteri için bir risk profili oluşturmak.

Crypto.com Uygulaması için KYC Nasıl Tamamlanır?

Crypto.com Uygulaması için kayıt işlemi gereklidir:

 • Tam yasal ad
 • Devlet tarafından verilmiş kimlik resmi
 • Selfie

Crypto.com KYC sürecinin tüm ayrıntıları için Yardım Merkezi doğrulama bilgileri sayfasını ziyaret edin.

Bir Crypto.com hesabı oluşturmak için Google Play veya Apple Store‘dan Crypto.com Uygulamasını indirin. Uygulamayı açın ve geçerli bir e-posta girip bir şifre seçerek başlayın. Bundan sonra, kullanıcıların banka hesabı gibi bir ödeme yöntemini bağlamaları gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir banka hesabına bağlananlardan, kimliklerini doğrulamak için isim, iletişim bilgileri ve Sosyal Güvenlik Numarası dahil olmak üzere KYC ayrıntılarını girmeleri istenecektir. Tamamen doğrulanmış kullanıcılar, Crypto.com’un günlük ve aylık limitlerine kadar para yatırabilir ve para çekebilir.

KYC dahil olmak üzere tüm hesap açma süreci yalnızca Crypto.com Uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilir ve gerekli bilgiler e-posta veya uygulama içi sohbet yoluyla gönderilmemelidir.

Crypto.com Uygulamasını indirebilirsiniz Burada.

Crypto.com Borsası için KYC Nasıl Tamamlanır?

Uyumluluk, Crypto.com’un temel yetkinlik alanlarından biridir. Bu nedenle, Crypto.com Exchange ‘de işlem yapmak isteyen kullanıcıların KYC doğrulama işlemi için ilgili bilgileri sağlamaları gerekmektedir. Crypto.com Borsası için kayıt işlemi gereklidir:

 • Adı ve Soyadı
 • Uyruk
 • Doğum tarihi
 • E-posta
 • Tek kullanımlık şifre (OTP) almak için cep telefonu numarası
 • Kimlik gönderimi
 • Fotoğraf

Süreç, resimlerin kalitesi gibi faktörlere bağlı olarak doğrulama için birkaç saatten birkaç iş gününe kadar sürebilir.

Aşağıdaki adımlar, kullanıcıların doğrulama sürecini daha hızlı tamamlamasına yardımcı olacaktır:

 • Tam Yasal Ad: İsmin verilen belgedeki isimle aynı olduğundan emin olun. Belgede kısaltmalar veya baş harfler kullanılıyorsa, lütfen bunun yerine tam adları kullanın. Yazım hatası olmadığından emin olun.
 • İyi Bir Kimlik Fotoğrafı Çekin: Kimliğin resmini iyi aydınlatılmış bir ortamda çekin. Belgenin dört köşesinin de görünür olduğundan ve yansıma olmadığından emin olun. Merceği temizleyin, telefonu sabit tutun ve kamerayı resim çerçevesi belgenin kenarlarına değecek şekilde konumlandırın – bunu yaptıktan sonra resim otomatik olarak çekilecektir. Resim çekildikten sonra bilgilerin okunaklı olduğundan emin olun. Kalitesinden emin değilseniz, göndermeden önce fotoğrafı yeniden çekin.
 • İyi Bir Selfie Çekin: Selfie çekerken kamerayı sabit tutun ve başınızı hareket ettirmeden yeşil noktayı takip edin. Mümkün olduğunca hareketsiz kalmaya çalışın.

Sonuç – KYC Kripto Platformları için Neden Gerekli?

KYC gereklilikleri, bir şirketi kasıtlı veya kasıtsız yasa dışı faaliyetlerden korumayı amaçlamaktadır. Daha fazla KYC uyumluluğu ile, kriptonun genel kamu imajı düzenlenmiş standartlardan faydalanabilir ve dünya çapında daha geniş çapta benimsenmesini teşvik edebilir. Bu nedenle Crypto.com, kullanıcıların kripto alanının sunduğu her şeyden yararlanabilmelerini sağlamaya yardımcı olmak için sektör lideri uyumluluk standartlarına sahiptir – bir kazan-kazan senaryosu.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens