GameFi Nedir? ‘Kazanmak için Oyna’ Oyun Açıklaması

Burada GameFi kavramını, arcade oyun geçmişinden ‘oyna-kazan’ olarak adlandırılan kripto iş modeline kadar inceliyoruz.

Aug 03, 2022
|

Oyun Fi 1

Şimdiye kadar, oyunlarda para kazanmak büyük ölçüde tek yönlü bir yoldu. Ancak, oyun psikolojisi değişti. Oyuncular oynadıkları oyunlarda daha büyük bir role sahip olmak istiyorlar. İnternette geçirdikleri zaman için ödüllendirilmek istiyorlar.

Oyun ve finans kelimelerinin birleşiminden oluşan ve Web3’te en çok konuşulan sektörlerden biri olan GameFi’ye girin. ‘GameFi’ video oyunlarının finansallaşması anlamına gelmektedir. ‘Kazanmak için oyna’ (P2E) iş modeli ile karakterize edilir ve esas olarak oyunculara tokenize teşvikler sunarken standart tüketici olarak oyuncu yerine sahip olarak oyuncu için çerçeveler sağlayan blok zinciri oyunlarını ifade eder.

GameFi dünyasında gezinirken, ne olduğu ve nasıl çalıştığından kökenlerine ve çeşitli sahiplik sürümlerine kadar her şeyi ele alıyoruz.

GameFi Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, ‘GameFi’ terimi ‘oyun’ ve ‘finans’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve ilk olarak Yearn Finance CEO’su Andre Cronje tarafından 2020 yılında atılan bir tweet’te ortaya atıldı. GameFi, oyuncuların katılabileceği ve jeton alabileceği sanal bir ortam oluşturmak için blok zinciri teknolojisini, değiştirilemez jetonları (NFT‘ler) ve oyun mekaniklerini karıştırır.

Yakın zamana kadar video oyunları, geliştiricilere ve yayıncılara oyunlarındaki her şeyin haklarını veren merkezi sunucularda yer alıyordu. Bu, oyuncuların saatlerce veya yıllarca oyun oynayarak biriktirdikleri dijital öğelerin hiçbiri üzerinde gerçek bir mülkiyete veya kontrole sahip olmadıkları anlamına geliyordu. Bu öğeler silahlar ve kostümlerden (“skin” olarak da bilinir) avatarlara ve sanal topraklara kadar çeşitlilik gösterir – bunların çok azının oyun dışında herhangi bir değeri vardır. Böyle olunca da oyuncuların profesyonelleşme yolunu izlemeden (vlog, Twitch yayını veya turnuvalarda rekabetçi bir şekilde oynamak gibi) çevrimiçi geçirdikleri zamanın karşılığını almaları veya kazandıkları oyun içi varlıkların değerini paylaşmaları için gerçek bir yol yok.

Ancak GameFi projelerinde durum böyle değildir. Bu oyunların oyuncuları, görevleri tamamlayarak ve çeşitli oyun seviyelerinde ilerleyerek oyun içi ödüller elde edebilirler. Geleneksel oyun içi para birimleri ve öğelerin aksine, bu ödüllerin oyun ekosistemi dışında ölçülebilir bir değeri vardır.

Örneğin, NFT şeklinde ödüllendirilen oyun öğeleri veya başarılar için tokenlar NFT pazarlarında ve kripto borsalarında alınıp satılabilir; dolayısıyla sektöre ‘oyna-kazan’ lakabını kazandırır.

‘Kazanmak için oyna’ popüler bir isimlendirmedir, ancak GameFi’de oynamak, bir oyuncunun kaybedebileceği veya telafi edemeyebileceği potansiyel olarak yüksek başlangıç maliyetleri de dahil olmak üzere risksiz değildir.

GameFi Nasıl Çalışır?

Neredeyse tüm blok zinciri tabanlı oyunlara karşılık gelen bir oyun içi para birimi, pazar yeri ve token ekonomisi eşlik etmektedir. Geleneksel oyunların aksine, kontrolde merkezi bir otorite yoktur. Bunun yerine, GameFi projeleri genellikle topluluk tarafından yönetilir ve yönetilir, hatta oyuncular karar alma sürecine katılabilir.

Her bir GameFi projesinin mekaniği ve ekonomisi farklı olsa da, birkaç ortak nokta vardır:

  • Blok Zinciri Teknolojisi: GameFi projeleri bir blok zincirinin dağıtılmış defteri üzerinde çalışır. Bu, tüm işlemlerin şeffaf olmasını sağlarken oyuncu sahipliğini takip eder
  • Kazanmak İçin Oyna İş Modeli: Kullanıcıların kazanmak için oynadığı geleneksel oyunların aksine, GameFi projeleri bir P2E modelini benimser. Bu oyunlar, oyun dışında ölçülebilir değeri olan ödüller sunarak oyuncuları oyun oynamaya ve oyun içinde ilerlemeye teşvik eder. Bunlar genellikle oyun içi kripto para birimleri veya NFT’ler şeklinde gelir
  • Varlık Sahipliği: Geleneksel oyunlarda, oyun içi satın alımlar tek bir oyuna kilitlenmiş devredilemez yatırımlardır. P2E ile oyuncular oyun içi tokenize varlıklarına sahip olurlar. Çoğu örnekte, bunları kripto para birimleri ve nihayetinde fiat ile takas edebilirler. Varlıklar, blok zincirinde tokenize edilen bir zırh takımından sanal bir arsaya kadar çeşitlilik gösterebilir
  • DeFi Çözümleri: Birçok GameFi projesi, yield farming, likidite madenciliği ve stake etme gibi merkezi olmayan finans (DeFi) unsurlarını da içerebilir. Bunlar, oyuncuların token varlıklarını artırmaları için ek yollar sağlar

Bunlar da ilginizi çekebilir: Blockchain Oyun Ortamına İlişkin Tüketici İçgörüleri

Oyunların Tarihi – Öde-Oyna’dan Oyna-Kazan’a

Yakın zamana kadar oyunlar iki ana para kazanma modeline ayrılıyordu: oynaması ücretli ve oynaması ücretsiz. Ancak, ‘oyna-kazan’ olarak adlandırılan yeni bir model ortaya çıkmaya başladı. İşte oyun ekonomisinin yıllar içinde nasıl değiştiğine dair kısa bir genel bakış.

Ücretli Oyunlar/Pay-to-Play (P2P): İlk Video Oyunları

Her şey 1970’lerin başında atari oyunlarıyla başladı. Arcade video oyunları oyun başına ödeme modeliyle çalışıyordu. Adından da anlaşılacağı gibi, oyunlardan oyun başına para kazanılıyordu. Atari salonu müdavimleri bir ya da iki tur oyunun tadını çıkarmak için küçük bir miktar ödemek zorunda kalacaktı. Bu son derece kârlıydı. 1982 yılına gelindiğinde, atari video oyunu endüstrisi yıllık 8 milyar ABD doları gelir elde ederek pop müzik (4 milyar ABD doları) ve Hollywood gişelerinin (3 milyar ABD doları) toplam gelirini geride bıraktı.

Ev konsolları 1972’de sahneye çıktığında, oyun geliştiricileri yeni bir gelir modeli sunma ihtiyacı duydu: tek ödeme. Bir oyuncunun yapmaya daha az istekli olacağı (zaten konsola ve oyunun kendisine yatırım yapmış olan) sürekli mikro işlemler gerektiren oyun başına ödemenin aksine, bu yeni ödeme yöntemi, oyuncuların bir oyuna tam erişim elde etmek için tek seferlik bir miktar ödeyebilecekleri anlamına geliyordu. Örnekler arasında FIFA ve Super Mario Brothers sayılabilir.

90’ların sonlarında, abonelik modelleri – oyuncunun bir oyunun tüm bölümlerine erişimini sürdürmek için düzenli bir abonelik ücreti ödemesini gerektiren oyunlar – tanıtıldı. Bu yöntem özellikle Tibia, Runescape ve World of Warcraft gibi MMORPG’lerde (devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları) popülerdi.

Kaynak: World of Warcraft

Ardından genişleme paketleri ve indirilebilir içerikler (DLC) geldi; burada kullanıcılar kozmetikler/’skin’ler, ek haritalar ve hikayeler, üstün silahlar ve oyun içi avantajlar gibi premium öğelerin kilidini açmak için ekstra harcama yapmaya ikna ediliyordu.

Oynaması Ücretsiz Oyunlar (F2P)/Freemium: Oyunun Bir Sonraki Bölümü

Oynaması ücretsiz (F2P) iş modelinde, oyuncular oyunun özüne ücretsiz olarak erişebilir, ancak ek canlar, sınırsız oyun süresi, dijital para birimi, kişiselleştirilmiş avatarlar ve özel kozmetikler, ekstra içerik ve reklamsız bir deneyim gibi geliştirmeler için para harcamaya teşvik edilir.

Temmuz 2008’de açılan Apple App Store’un ilk günlerinde, örneğin Angry Birds gibi ilk mobil oyunların çoğu geleneksel premium modele (yani oyun için peşin ödeme) dayanıyordu.

Ekim 2009’da App Store, ücretsiz uygulamalar için uygulama içi satın alımlar sunarak oyuncuların deneyimlerini geliştirmek için oyun içi para birimi ve kaynaklar gibi dijital öğeler satın almalarına olanak tanıdı.

Kısa süre sonra Angry Birds, Temple Run ve Plant vs. Zombies gibi popüler mobil uygulamalar premium modelden ‘freemium’ dediğimiz modele geçecekti. DOTA 2 ve Team Fortress 2 gibi video oyunları, satın alınabilir kozmetikler sunarken oynaması ücretsiz iş modelini benimseyerek hızla aynı yolu izledi. Diğer popüler F2P oyunlar arasında Fortnite, Call of Duty: Warzone ve Apex Legends yer almaktadır. Bugün App Store ve Google Play’deki uygulamaların %90 ‘ından fazlası ücretsiz.

Kaynak: Apex Efsaneleri

Bu iki para kazanma modelinin ortak noktası, bir oyuncunun P2P veya F2P oyun oynayarak para kazanabilmesi için genellikle oyunlarını yayınlaması veya eSpor turnuvalarını kazanması gerektiğidir. Kısacası, yalnızca çok seçkin oyuncular P2P ve F2P oyunları oynayarak çevrimiçi geçirdikleri zamandan para kazanabiliyor.

Oyna Kazan (P2E) ve GameFi’nin Gelişimi

2017 yılında Ethereum, yaygın olarak tanınan ilk blok zinciri oyunu olan CryptoKitties’i piyasaya sürdü. Kısa bir süre sonra, Ether Shrimp Farm, Ether Cartel ve Pepe Farm da dahil olmak üzere bir dizi başka merkezi olmayan blok zinciri oyunu başlatıldı. Bu oyunlar, oyunculara oyun oynayarak geçirdikleri zamandan para kazanma fırsatı sunan bir P2E ekonomik modeli kullanmaktadır.

Ancak 2020’deki küresel salgına kadar P2E modeli gerçekten yükselişe geçmedi. Karantina kısıtlamaları nedeniyle pek çok kişi eve kapanırken, P2E oyunları ortalama bir insan için token üretme fırsatları sundu.

Daha önce de belirtildiği gibi, P2E’den önce oyunlardaki ekonomi genellikle oyuncudan yayıncıya doğru akıyordu. Ancak P2E modelinde, oyuncular çevrimiçi ortamda harcadıkları çaba ve zamanın karşılığını oyun dışında değeri olan ve zaman içinde değer kazanabilecek dijital varlıklarla alırlar. Bu varlıklar bir blok zincirinde saklandığından, oyun geliştiricisine değil oyunculara aittir. Dijital varlıkların değerinin değişken olduğunu ve zaman içinde değer kaybedebileceğini unutmamak önemlidir.

P2E oyunlarında, oyun içi varlıklar genellikle oyuncuların oyun içi ilerleme ve oynanış (belirli görevlere, zorluklara, düellolara ve yarışmalara katılmak gibi) yoluyla elde edebilecekleri NFT’ler olarak temsil edilir. Bu NFT’lerin avantajı, daha sonra üçüncü taraf borsalarda fiat karşılığında alınıp satılabilen kripto paralarla takas edilebilmeleri ve dijital ekonomilerin yepyeni bir dünyasına öncülük etmeleridir. Popüler P2E oyunlarına örnek olarak Axie Infinity, The Sandbox ve Decentraland verilebilir.

Kaynak: The Sandbox

Geliştiricilerin tüm oyun içi ekonomiyi kontrol ettiği geleneksel video oyunlarının aksine, P2E oyunlarındaki oyuncular dijital varlıkları üzerinde mülkiyet ve kontrole sahiptir. Hatta oyun kararlarına katkıda bulunabilir ve jeton biriktirerek oyunun geleceğini şekillendirmeye yardımcı olabilirler.

Örneğin, 2021’de öne çıkan ve Mart 2022’de dünyanın en çok Google’da aranan NFT‘si haline gelen Ethereum tabanlı bir oyun olan Axie Infinity’yi ele alalım. Axie Infinity’de oyuncular ‘Axie’ adı verilen yaratıkları toplar, üretir, eğitir ve onlarla savaşır. Geleneksel oyun içi öğelerin aksine, her bir Axie oyunun pazarında gerçek parayla takas edilebilir (bağlam açısından, şimdiye kadar satılan en pahalı Axie 820.000 ABD dolarıydı).

Oyunun iki yerel kripto para birimi vardır: Crypto.com gibi borsalarda alınıp satılabilen Axie Infinity Shards (AXS) ve oyuncuların oyunu oynayarak kazandıkları Smooth Love Potion (SLP). AXS aynı zamanda bir yönetişim tokenı olarak da kullanılmakta ve token sahiplerinin oyun deneyiminin gelecekteki gelişimi konusunda oy kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Tüm bunlarla birlikte, Axie Infinity gibi oyunlar yüksek bir giriş maliyetine sahip olabilir. Oynamaya başlamak için kullanıcıların üç evcil hayvan karakteri satın alması gerekiyor. Daha önce ortalama bir ekip kurmak yaklaşık 300 ABD dolarına mal oluyordu, ancak fiyatlar o zamandan beri yaklaşık üçte bir oranında düştü.

Fiyattaki düşüşe rağmen, bu başlangıç maliyeti birçok kişi için hala büyük bir engel teşkil ediyor, özellikle de şu anda blockchain oyun oyuncularının büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerden geliyor. Bu engel, oyun loncalarının – NFT sahiplerinin üretilen varlıklardan pay karşılığında oyun içi varlıkları (NFT’ler) ödünç vermelerini sağlayan platformlar – yükselişine yol açtı ve bu da katılımcılar için önemli ön maliyetleri azalttı. En iyi bilinen lonca Yield Guild Games’tir (YGG).

Kaynak Axie Infinity

1. Axie Infinity

Axie Infinity, Vietnamlı stüdyo Sky Mavis tarafından geliştirilen NFT tabanlı bir çevrimiçi video oyunudur. Oyuncular bu platformda ‘Axies’ olarak bilinen token tabanlı yaratıkları toplayabilir, üretebilir, yetiştirebilir, savaşabilir ve hatta takas edebilirler. Kasım 2021’de zirveye ulaşan şirketin günlük 2,7 milyon aktif kullanıcısı olduğu bildirildi.

2. Merkezi olmayan ve

Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından yaratılan Decentraland, Ethereum üzerinde çalışan sanal bir dünyadır. Bu sistemde oyuncular MANA kripto para birimini kullanarak NFT olarak sanal arsalar satın alabiliyor. Daha sonra sahip oldukları araziyi alıp satabilir veya bu tür varlıkları platformdaki diğer oyunculara kiralayabilirler.

3. Kum Havuzu

Sandbox, oyuncuların oynayabileceği, inşa edebileceği, varlıklara sahip olabileceği ve sanal deneyimlerini kullanabileceği sanal bir Metaverse’dir. Kullanıcılarına, daha sonra paylaşabilecekleri, kiralayabilecekleri veya jeton karşılığında satabilecekleri kendi 3D oyunlarını ve deneyimlerini yaratmaları için araçlar sağlar. Sandbox, platformdaki dört kullanıcı türü arasında döngüsel bir ekonomi sağlamak için birkaç farklı token kullanır: oyuncular, yaratıcılar, küratörler ve arazi sahipleri. Bu tokenler arasında The Sandbox ekosisteminde kullanılan yardımcı to ken olan SAND; The Sandbox metaverse’inde dijital bir gayrimenkul parçası olan LAND ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) oluşturan oyuncular tarafından oluşturulan bir token olan ASSETS yer almaktadır.

4. İpeklerin Oyunu

Silks, safkan at yarışlarının gerçek dünyasının dijital bir paralelini oluşturmak için blok zinciri özellikli bir metaverse’den yararlanıyor. Her dijital Silks Horse NFT, gerçek dünyadaki bir yarış atının türevidir, yani yarış atı gerçek dünyada her yarış kazandığında veya yavru doğurduğunda, ilgili Silks Horse’un sahibi jeton (STT) kazanacaktır. Silks’in At NFT’lerine ek olarak, platform kullanıcıları Silks Avatarlarına, Arazilerine, Ahırlarına ve çok çeşitli diğer oyun içi NFT’lere sahip olabilir, ticaret yapabilir ve bunlarla etkileşime girebilir. Ayrıca benzersiz bahis mekanizması sayesinde ödüller kazanabilirler.

5. CryptoBlades

BNB Chain’de başlatılan ve Riveted Games tarafından geliştirilen CryptoBlades, oyuncuları düşmanları yendikten ve baskınlara katıldıktan sonra SKILL jetonlarıyla ödüllendiren P2E web tabanlı bir RPG’dir (rol yapma oyunu). Oyuncular karakterlerini ve silahlarını açık bir pazarda takas edebilir veya ödül olarak ek jetonlar almak için SKILL jeton kazançlarına bahse girebilirler.

Blok zinciri oyunları 2021’de tüm blok zinciri kullanımının yarısından sorumluydu. Şubat 2022 itibarıyla GameFi piyasa değeri 55,38 milyar ABD dolarına yükseldi.

Görüntüleyebilirsiniz en iyi GameFi coinleri ve oyun jetonları burada.

GameFi ile Nasıl Başlanır

1. Bir Kripto Cüzdanı Oluşturun

Oyun içi işlemler yapmak ve oyun sırasında toplanan sanal para birimlerini ve NFT’leri saklamak için bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak. Crypto.com DeFi Cüzdanı gibi birçok farklı cüzdan mevcuttur, ancak çoğu oyun belirli cüzdanların kullanılmasını talep eder. Hangi cüzdanları desteklediğini görmek için oyunun resmi web sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun.

2. Cüzdan ile Oyun Arasında Bağlantı Kurun

Kullanıcı adı ve şifre gerektiren geleneksel oyunların aksine, blockchain oyunları hesabınız olarak kripto cüzdanınızı kullanır. Dolandırıcılıktan kaçınmak için, yalnızca cüzdanın resmi web sitesine açıkça bağlı olan resmi uygulama mağazalarından indirilen cüzdanları kullanın. Ayrıca, ek bir güvenlik önlemi olarak, oynadığınız her oyun için farklı bir cüzdan kullanmanız önerilir.

3. Cüzdanınıza Para Ekleyin

Oyunu oynamak için gereken başlangıç öğelerini (yani karakterler veya yerel kripto jetonları) satın almak için kripto cüzdanınızı uyumlu bir kripto para birimiyle önceden finanse etmeniz gerekecektir.


Bunlar da ilginizi çekebilir:
Kripto Cüzdanı Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

GameFi’nin Geleceği

Dünya genelinde tahmini 3,24 milyar oyuncu ile, gelişmekte olan GameFi sektöründe büyüme için büyük bir fırsat var. Yalnızca 2021 yılında, yatırımcılar kripto oyun girişimlerine 3,6 milyar ABD do larının üzerinde para akıtarak 2021’i gelişmekte olan sektör için bir dönüm noktası haline getirdi.

Birçok sektör yorumcusu için oyun, blockchain’in yaygın olarak benimsenmesi için en olası yolu temsil ediyor. Bu, Mart 2022’de blockchain oyunlarının 1,22 milyon benzersiz aktif cüzdan (UAW) çektiğini ortaya koyan DappRadar x BGA Games raporu tarafından desteklenen bir görüştür.

Bununla birlikte, özellikle oyun mekanikleri ve NFT’ler söz konusu olduğunda, oyun topluluğundan blok zinciri tabanlı oyunlara karşı bir direnç var.

Yaygın Benimsemenin Önündeki Engeller:

  1. Oyun Mekaniği – Şu anda ve kısmen adından dolayı, blok zinciri oyunlarının birincil cazibesi para kazanma olarak tanımlanabilir – bazı oyuncuların nefret etme eğiliminde olduğu bir gerçek. GameFi’nin ana akım haline gelmesi için odak noktasının ‘önce kripto, sonra oyun‘ zihniyetinden, şu anda çok yaygın olan oyun deneyimini ilk sıraya koyar. Oyunun oynanabilirliği oyuncuları çekmek ve elde tutmak için yeterince yüksek bir standartta değilse olmadan finansal bir teşvik, o zaman geleneksel oyuncuları dönüştürme ve kripto dışındaki kitlelerin ilgisini çekme şansı çok azdır.
  1. NFT ‘ler GameFi’nin aleyhtarlarının ortak bir eleştirisi, NFT’lerin oyunlara dahil edilmesinin sadece bir başka utanmaz para kapma olduğunu öne sürüyor. Daha önce de ele alındığı gibi, oyuncular uzun zamandır indirilebilir içerikten rastgele ganimet kutularına kadar çeşitli para kazanma deneylerine maruz kaldılar – hepsi de farklı derecelerde başarılı oldu. Bazı oyuncuların bakış açısına göre NFT’ler, geliştiricilerin oyuna gerçek bir değer katmadan, oyuncuların onlarca yıldır nefret ettiği mikro ödemelerin aynısını giydirmelerinin yeni bir yoludur. Pahalı olmalarının yanı sıra, bu NFT’lerin oyun içi haksız avantajlar sağlayarak tüm oyun deneyimini daha da azaltacağına dair endişeler de var.

Birçok GameFi meraklısı, bu oldukça olumsuz bakış açısını blockchain teknolojisinin ve nasıl çalıştığının büyük ölçüde yanlış anlaşılmasına bağlıyor. Genel olarak kriptoda olduğu gibi, kitlesel benimsemenin önündeki en büyük engellerden biri anlayış eksikliğidir. Bunu ele almak ve endişeleri gidermek için, geliştiricilerin yalnızca oyun mekaniklerini değil, aynı zamanda blockchain teknolojisi ve GameFi’ye ilişkin kamu anlayışını ve bakış açısını geliştirmek için zaman ve enerji harcamaları çok önemlidir.

Crypto.com, Naavik ve BITKRAFT Ventures tarafından yakın zamanda hazırlanan bir araştırma raporuna göre, blockchain oyun pazarının 2021’de 1,5 milyar ABD dolarından 2025’te 50 milyar ABD dolarına çıkarak %100‘lük bir yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) büyüyeceği tahmin edilmektedir. Bu, geleneksel oyun sektörü için öngörülen ~%10 YBBO’nun 20 katıdır. Blockchain oyunları oyunculara eşit değer (veya eğlence) sağlayabilirse geleneksel oyunlar gibi – ek kazanç potansiyeli ile – o zaman GameFi’nin potansiyelinin gerçekten bir sınırı yoktur.

GameFi konusunda nerede durursanız durun, bu konuda iki yol yok – 2021’den çıkan en sıcak kripto sektörlerinden biriydi. Göz önünde bulundurulması gereken bir durum.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir NFT’ye veya kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

‘Kazanmak için oyna’ terimi, bir oyun platformunun bir katılımcıya oyun içi tokenize varlıklar gibi ödüller sağladığı genel kavramı ifade eder. Kazanmak için oyna ürününe katılmak olumlu getirileri garanti etmez. Kazanmak için oyna ürünleri risksiz değildir ve katılımcılar kısmen veya tamamen telafi edilemeyebilecek yüksek başlangıç maliyetlerine maruz kalabilirler.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

GameFi

Gaming

nfts

play-to-earn

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens