Cronos Blok Zinciri Nedir?

Ethermint tarafından desteklenen Cronos blok zinciri, Ethereum ve diğer EVM uyumlu zincirlerden uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin hızlı bir şekilde taşınmasına olanak tanır.

Jan 21, 2022
|

Cronos Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

  • Cronos blok zinciri hem Ethereum hem de Cosmos ile birlikte çalışabilmektedir.
  • DeFi, oyun, NFT’ler ve Metaverse’i destekleyerek Web3 topluluğunu büyük ölçüde ölçeklendirmeyi amaçlamaktadır.
  • Cronos, diğer benzersiz avantajlarının yanı sıra düşük maliyetli işlemler, enerji verimliliği ve Crypto.com ekosistemine sorunsuz erişime sahiptir.
  • Ağ, Crypto.com ile ortak olan Cronos Labs tarafından geliştirilmiştir.

Cronos blok zinciri hem Ethereum hem de Cosmos ekosistemleriyle birlikte çalışarak merkezi olmayan finans (DeFi), değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve Metaverse‘i desteklemektedir. Kuruculara diğer zincirlerden uygulamaları ve kripto varlıklarını düşük maliyet, yüksek verim ve hızlı sonuçlandırma ile anında taşıma olanağı sağlayarak Web3 kullanıcı topluluğunu büyük ölçüde ölçeklendirmeyi amaçlamaktadır.

EVM Uyumluluğu

Cronos, Ethereum ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu zincirlerden uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin hızlı bir şekilde taşınmasına olanak tanıyan Ethermint tarafından desteklenmektedir.

İlk günden itibaren Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC) ile inşa edilen Cronos, birlikte çalışabilirliğe ve Crypto.org Zincirine köprü kurmaya olanak tanır: yüksek hız ve düşük ücretlerle tamamen merkezi olmayan, açık kaynaklı ve enerji tasarruflu bir genel zincir. Ayrıca, merkezi olmayan bir şekilde diğer IBC özellikli zincirlerle (örneğin Cosmos Hub, Osmosis, Injective) birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır.

Cronos Blockchain’in Avantajları

Ethereum + Cosmos Birlikte Çalışabilirlik

Bu EVM birlikte çalışabilirlik için üretilmiştir ve düşük maliyet (işlem başına 1 ABD Dolarından az), yüksek verim (günde 50 milyon işlemi destekler) ve hızlı sonuçlandırma (blok süresiyle aynı veya beş ila altı saniye) sunar.

Ölçeklenebilirlik

Tendermint mutabakat mekanizması, dakikada çoğu halka açık blok zincirinden daha fazla işlem gerçekleştirerek akıllı sözleşmelerin yürütülmesini daha hızlı, daha ucuz ve daha çevreci hale getirir.

Birlikte Çalışabilirlik

IBC Protokolü blok zincirlerinin birbirleriyle konuşmasına olanak tanır. Değer aktarabilir, varlıkları ve hizmetleri değiş tokuş edebilir ve günümüzün en büyük blok zincirlerinden bazılarının doğasında bulunan ölçeklendirme sorunlarıyla karşılaşmadan bağlantı kurabilir.

Kolay Dağıtım

Taşınabilir Web3 uygulama kodu, herhangi bir EVM zincirinden (ve bu zincire) kütüphanelere ve standartlara bağlanır. Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları (dapps) tanıdık araçlarla Cronos’ta kolayca dağıtabilir.

Crypto.com Ekosistemine Giriş Kapısı

Crypto.com’un ekosistemi, 80 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren ve yasal uyumluluk ve güvenlik sertifikalarında lider olan bir ürün paketi içerir.

Cronos Blok Zincirinin Diğer EVM Blok Zincirlerinden Farkı Nedir?

Cronos, Ethereum ve Cosmos’un kesiştiği noktada var olan birkaç zincirden biridir

Cronos, zincirin her iki ekosistemden de faydalanmasını sağlayan Tendermint konsensüs motoru tarafından desteklenen açık kaynaklı bir blok zinciri çerçevesi olan Cosmos SDK üzerine inşa edilmiş bir EVM zinciridir.

Cronos hızlı sonuçlandırma ve düşük maliyetli işlemler sunuyor

Cosmos SDK, işlemlerin birkaç saniye içinde ve Ethereum’a kıyasla daha düşük bir maliyetle onaylandığı anında kesinliğe olanak tanır.

Cronos çoklu zincir birlikte çalışabilirliğini benimsiyor

Kullanıcılar, Cosmos ekosistemi içinde ve IBC Protokolü aracılığıyla diğer Katman-1 ve Katman-2 EVM zincirleri arasında sorunsuz dijital varlık transferlerinin keyfini çıkarabilirler.

Cronos IBC yeteneklerine sahiptir

IBC Protokolü, Cronos’un IBC özellikli diğer Cosmos tabanlı zincirlerle (ör. Cosmos Hub, Osmosis, Injective) iletişim kurmasını sağlayarak bunlar arasında kolay varlık transferlerine olanak tanır. Bu, Cronos’a özgü varlıkların kullanımını diğer ekosistemlere daha da genişletir ve Cronos’un IBC özellikli zincirlerden gelen yerel tokenleri desteklemesini sağlar.

Cronos düşük karbon ayak izine sahiptir

Cronos, Proof of Work (PoW) blok zincirlerine göre %90 daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.

Cronos ve Crypto.org Zinciri farklı akıllı sözleşmelerin ve dillerin yürütülmesini destekler

Crypto.org Zinciri ile karşılaştırıldığında, Cronos EVM uyumludur ve Solidity akıllı sözleşme yürütmeyi destekler. Crypto.org Zinciri, gelecekte Go ve Rust geliştiricilerini hedefleyerek CosmWasm akıllı sözleşme uygulamasını hayata geçirecek. Cronos, daha çok Ethereum veya diğer EVM zincirleri üzerinde daha önce deneyim sahibi olan ve Solidity kullanarak Cronos üzerinde dapp oluşturmak isteyen geliştiricilere yöneliktir.

Crypto.com ekosisteminin ürün paketi Cronos ile sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir

Cronos zincirinin geliştiricisi Cronos Labs ile ortak olan Crypto.com, Cronos üzerine bir dizi ürün inşa etti ve zincirdeki projelere sorunsuz erişim sağlıyor.

Crypto.com’un Crypto.com App, Crypto.com Exchange ve DeFi Wallet gibi ürün paketi şu anda Cronos’u desteklemektedir. Kullanıcılar, Uygulama ve Borsadaki varlıkları Cronos cüzdan adreslerine sorunsuz bir şekilde köprüleyebilir.

Ayrıca, daha fazla ayrıntı için Cronos web sitesini veya en son güncellemeler için Cronos blogunu kontrol edin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens