Bitcoin Yarılanması Nedir ve BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Yaklaşık her dört yılda bir, blok başına düşen yeni bitcoin miktarı yarıya indirilir. Bu, BTC fiyatını yukarı çekebilir. İşte etkilerini nasıl tahmin edeceğiniz.

Jan 15, 2024
|

Bitcoin Yarılanma Opt

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin, toplam maksimum 21 milyon BTC arzı tahsis edecek şekilde programlanmış olan koduna gömülü birçok özelliğe sahiptir. Bitcoin’in en önemli iki özelliği sabit arzı ve yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen azalan blok ödülleridir. Tedavüle çıkarılan bitcoinlerin oranındaki bu periyodik düşüşe ‘Bitcoin yarılanması’ adı verilmektedir.

2012’de ödül blok başına 25 bitcoin iken 2016’da blok başına 12,5 bitcoine düşmüştür. Mart 2023 itibariyle, madenciler çıkarılan blok başına 6,25 bitcoin ile ödüllendirilmektedir.

Bu derinlemesine makalede piyasa değerine göre en büyük kripto hakkında tüm ayrıntıları öğrenin: Bitcoin Nedir?

Bitcoin Yarılanmasının Bitcoin Madenciliği ile İlişkisi Nedir?

Her 210.000 blok için, yeni çıkarılan bitcoin sayısı yarı yarıya azalır. Bu, ortalama 10 dakika olan blokların ne kadar hızlı çıkarıldığına bağlı olarak kabaca her dört yılda bir anlamına gelir.

Bloklar Bitcoin blok zincirine madencilik adı verilen ve genellikle Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) adı verilen özel yapım bilgisayarları içeren bir süreçle eklenir – bilgisayarlar mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hash işlemi yapmak üzere tasarlanmıştır.

Madencilik, herhangi bir merkezi varlığın müdahalesi olmadan blok zincirine kalıcı olarak işlem eklemek için kullanılır. Madenciler kaynak harcayarak (madencilik) ağın güvenliğini sağlamaya teşvik edilir ve daha sonra bitcoin ile ödüllendirilir.

Kaç Bitcoin Yarılanması Oldu?

Üç Bitcoin yarılanması oldu şimdiye kadar: ilki Kasım 2012’de, blok ödülünün blok başına 50 bitcoin’den 25 bitcoin’e düşürülmesiyle gerçekleşti; ikinci yarılanma, blok başına ödülün blok başına 25 bitcoin’den blok başına 12,5 bitcoin’e düşürüldüğü Temmuz 2016’ya dayanıyor; üçüncü yarılanma ise blok ödüllerinin blok başına 12,5 bitcoin’den blok başına 6,25 bitcoin’e düştüğü Mayıs 2020’de gerçekleşti.

Bitcoin Yarılanması İnfografiği
Bitcoin Yarılanma Zaman Çizelgesi

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Ne Zaman?

Bitcoin, ortaya çıkışından bu yana artan bir hashrate gördü, yani blok süreleri artık ortalama 10 dakikanın altına geldi. Bunlar dalgalandığından, bir sonraki yarılanmanın kesin tarihini tahmin etmek zordur.

Bir sonraki yarılanmanın 2024 yılında gerçekleşeceği ve ödülün çıkarılan blok başına 6,25 bitcoinden 3,125 bit coine düşeceğitahmin edilmektedir; beşinci yarılanmanın ise 2028 yılında gerçekleşeceği ve ödülün çıkarılan blok başına 1,5625 bitcoine düşeceği tahmin edilmektedir.

Yarılanma Bitcoin’in Fiyatını Etkiliyor mu?

BTC fiyatı yarılanmadan şu şekilde etkilenebilir:

  • Ödüller yarıya indirilerek ağın sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi teşvik edilmektedir. Yeni bitcoinlerin üretilme hızını azaltarak, yarılanma Bitcoin arzının sınırlı ve sonlu kalmasını sağlar, bu da zaman içinde değerinin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Bitcoin’in enflasyon oranı yarılanma sonrasında düşer, yani piyasaya giren yeni coin arzı azalır.

Bu konu hem piyasa analistleri hem de katılımcılar arasında sıklıkla tartışılmaktadır. Bazıları, azalan enflasyon oranı daha yüksek talebe ve buna bağlı olarak değer artışına yol açacağından, yarılanmanın Bitcoin fiyatında önemli bir artışa neden olacağına inanıyor. Diğerleri ise yarılanmanın zaten piyasada fiyatlandırıldığını ve olayın kripto para biriminin fiyatı üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını savunuyor.

Araştırma Bitcoin Yarılanmasının Fiyata Etkisi İnfografik

Nihayetinde Bitcoin’in fiyatı çeşitli faktörler tarafından belirlenmektedir. Bunlar arasında piyasa talebi ve duyarlılığının yanı sıra düzenleyici gelişmeler de yer almaktadır. Yarılanmanın değerini nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor.

Bitcoin ve kripto piyasası döngüsünün dört aşaması hakkında bilgi edinmek için bu makale.

Bitcoin Beyaz Kitabı ‘Yarılanma’ Hakkında Ne Diyor?

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in yarılanmasından Bitcoin white paper’ında doğrudan bahsedilmiyor, çünkü ‘yarılanma’ terimi kullanılmıyor. Bununla birlikte, makalede Bitcoin’in sınırlı arzı ve yeni madeni paraların yaratılmasını kontrol etmek için yürürlükte olan mekanizmalar tartışılmaktadır.

Beyaz kitapta özellikle, yaratılacak bitcoin sayısının 21 milyon ile sınırlandırıldığı ve yeni coin yaratma ya da çıkarma hızının yaklaşık her dört yılda bir yarıya indirileceği belirtiliyor. Bu, yarılanma sürecinin altında yatan mekanizmadır.

Ama bizim sözümüze güvenmeyin. Bitcoin white paper‘ının 6. bölümünde şu şekilde tanımlanmaktadır:

“Sürekli olarak yeni madeni paraların eklenmesi, altın madencilerinin dolaşıma altın eklemek için kaynak harcamasına benziyor. Bizim durumumuzda, harcanan CPU zamanı ve elektriktir.”

Bitcoin white paper’ının 4. bölümü şöyle diyor:

“İş ispatı aynı zamanda çoğunluk kararlarında temsilin belirlenmesi sorununu da çözmektedir.

Eğer çoğunluk bir IP adresi bir oy esasına dayansaydı, çok sayıda IP tahsis edebilen herhangi biri tarafından alt edilebilirdi. İş ispatı esasen bir CPU bir oydur. Çoğunluğun kararı, kendisine en fazla iş ispatı çabası yatırılmış olan en uzun zincir tarafından temsil edilir.”

Ayrıca:

“Artan donanım hızını ve zaman içinde çalışan düğümlere yönelik değişen ilgiyi telafi etmek için, iş kanıtı zorluğu, saat başına ortalama blok sayısını hedefleyen hareketli bir ortalama ile belirlenir. Eğer bloklar çok hızlı üretilirse, zorluk derecesi artar.”

Son Sözler: BTC Sahipleri Bitcoin’in Yarıya İnmesi Konusunda Endişelenmeli mi?

Bitcoin yarılanması, yaratılan yeni bitcoin miktarını azaltarak enflasyonu düşürmeyi amaçlayan önceden programlanmış bir olaydır. Değer üzerindeki etki değişkenlik gösterebilir ve birçok faktörden etkilenir.

Bu nedenle, yarılanmayı Bitcoin’in değeri üzerinde etkisi olan birçok faktörden biri olarak anlamak ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Bitcoin perde arkasında nasıl çalışır? Bu yazıda öğrenin Bitcoin’in teknik detaylarına derinlemesine dalış.

Crypto.com ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır

BTC, Crypto.com Uygulamasından satın alınabilir. Kredi kartı veya banka havalesi yoluyla 20’den fazla fiat para birimiyle Bitcoin satın almak için dakikalar içinde bir hesaba kaydolun. Crypto.com Uygulamasını indirin.

Alternatif olarak, Bitcoin Crypto.com Borsasında alınıp satılabilir. Kullanıcılar, derin likidite ve düşük ücretlerle BTC ticareti yapmak için Crypto.com Borsasına kripto yatırabilirler. Crypto .com Borsası için kaydolun.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve Spot Ticaret için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

bitcoin

trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens