Bitcoin Yarılanması Nedir ve BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Yaklaşık her dört yılda bir, blok başına düşen yeni bitcoin miktarı yarıya indirilir. Bu durum BTC fiyatını yukarı çekebilir. İşte etkilerini nasıl tahmin edeceğiniz.

Jan 15, 2024
|

Bitcoin Halving Opt

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin, toplam maksimum 21 milyon BTC arzı tahsis edecek şekilde programlanmış olan koduna gömülü birçok özelliğe sahiptir. Bitcoin’in en önemli iki özelliği sabit arzı ve yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen blok ödüllerinin azalmasıdır. Tedavüle çıkarılan bitcoinlerin oranındaki bu periyodik düşüşe ‘Bitcoin yarılanması’ adı verilmektedir.

2012’de ödül blok başına 25 bitcoin iken 2016’da blok başına 12,5 bitcoine düşmüştür. Mart 2023 itibariyle, madenciler çıkarılan blok başına 6,25 bitcoin ile ödüllendirilmektedir.

Bu derinlemesine makalede piyasa değerine göre en büyük kripto hakkında tüm ayrıntıları öğrenin: Bitcoin Nedir?

Bitcoin Yarılanmasının Bitcoin Madenciliği ile İlişkisi Nedir?

Her 210.000 blok için, yeni çıkarılan bitcoin sayısı yarıya düşmektedir. Bu, blokların ne kadar hızlı çıkarıldığına bağlı olarak kabaca her dört yılda bir anlamına gelir ki bu da ortalama 10 dakikadır.

Bloklar Bitcoin blok zincirine madenciliği adı verilen ve genellikle Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) adı verilen özel yapım bilgisayarları içeren bir süreçle eklenir – bilgisayarlar mümkün olduğunca çabuk hash işlemi yapmak üzere tasarlanmıştır.

Madencilik, herhangi bir merkezi varlığın müdahalesi olmadan blok zincirine kalıcı olarak işlem eklemek için kullanılır. Madenciler, kaynakları harcayarak (madencilik) ağı güvence altına almaya teşvik edilir ve daha sonra bitcoin ile ödüllendirilir.

Kaç Bitcoin Yarılanması Oldu?

Şimdiye kadar üç Bitcoin yarılanması yaşandı: ilki Kasım 2012’de, blok ödülünün blok başına 50 bitcoinden blok başına 25 bitcoine düşürülmesiyle gerçekleşti; ikinci yarılanma, blok başına ödülün blok başına 25 bitcoinden blok başına 12,5 bitcoine düşürüldüğü Temmuz 2016’ya dayanıyor; üçüncü yarılanma ise blok ödüllerinin blok başına 12,5 bitcoinden blok başına 6,25 bitcoine düştüğü Mayıs 2020’de gerçekleşti.

Bitcoin Halving Infographic
Bitcoin Yarılanma Zaman Çizelgesi

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Ne Zaman?

Bitcoin, ortaya çıkışından bu yana artan bir hash oranı gördü, yani blok süreleri artık ortalama 10 dakikanın altına indi. Bunlar dalgalandığından, bir sonraki yarılanmanın kesin tarihini tahmin etmek zordur.

Bir sonraki yarılanmanın Nisan 2024’te gerçekleşeceği ve ödülün çıkarılan blok başına 6,25 bitcoinden 3,125 bitcoine düşeceği tahmin edilmektedir; beşinci yarılanmanın 2028’de gerçekleşeceği ve ödülün çıkarılan blok başına 1,5625 bitcoine düşeceği tahmin edilmektedir.

Yaklaşan 2024 yarılanması hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, tam yarılanma tarihini ve saatini tahmin eden bir yarılanma izleyicisini takip edin.

Yarılanma Bitcoin’in Fiyatını Etkiliyor mu?

Research Bitcoin Halving Effect On Price Infographic

BTC fiyatı olarak yarılanmadan etkilenebilir:

  • Ödüller yarıya indirilerek ağın sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi desteklenir. Yeni bitcoinlerin üretilme hızını azaltarak, yarılanma Bitcoin arzının sınırlı ve sonlu kalmasını sağlar, bu da zaman içinde değerinin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Bitcoin’in enflasyon oranı yarılanma sonrasında düşer, yani piyasaya giren yeni coin arzı azalır.

Bu konu hem piyasa analistleri hem de katılımcılar arasında sıklıkla tartışılmaktadır. Bazıları yarılanmanın Bitcoin fiyatında önemli bir artışa neden olacağına inanıyor, çünkü enflasyon oranının düşmesi daha yüksek talebe ve buna bağlı olarak değer artışına yol açacak. Diğerleri ise yarılanmanın zaten piyasada fiyatlandırıldığını ve bu olayın kripto para biriminin fiyatı üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını savunuyor.

İşte Bitcoin’in son yarılanmadan sonraki meteorik fiyat artışına ilişkin kısa bir video:

Nihayetinde, Bitcoin’in fiyatı çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Bunlar arasında piyasa talebi ve duyarlılığının yanı sıra düzenleyici gelişmeler de yer almaktadır. Yarılanmanın değerini nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor.

Bitcoin ve kripto piyasası döngüsünün dört aşaması hakkında bilgi edinmek için bu makale .

Bitcoin Beyaz Kitabı ‘Yarılanma’ Hakkında Ne Diyor?

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in yarılanmasından Bitcoin teknik raporunda doğrudan bahsedilmemektedir, çünkü ‘yarılanma’ terimi kullanılmamaktadır. Ancak belgede sınırlı Bitcoin arzı ve yeni madeni paraların yaratılmasını kontrol etmek için mevcut mekanizmalar tartışılmaktadır.

Beyaz kitapta özellikle, yaratılacak bitcoin sayısının 21 milyon olduğu ve yeni coin yaratma ya da çıkarma hızının yaklaşık her dört yılda bir yarıya indirileceği belirtilmektedir. Bu, yarılanma sürecinin altında yatan mekanizmadır.

Ama bizim sözümüze güvenmeyin. Bitcoin white paper’ının 6. bölümünde olarak tanımlanmaktadır:

“Sabit miktarda yeni madeni paranın sürekli olarak eklenmesi, altın madencilerinin dolaşıma altın eklemek için kaynak harcamasına benzer. Bizim durumumuzda ise harcanan CPU zamanı ve elektriktir.”

Bitcoin beyaz kağıdının 4. bölümü şöyle diyor:

“İş ispatı aynı zamanda çoğunluk karar alma sürecinde temsiliyetin belirlenmesi sorununu da çözmektedir.

Eğer çoğunluk bir IP adresi bir oya dayansaydı, çok sayıda IP tahsis edebilen herhangi biri tarafından altüst edilebilirdi. İş ispatı esasen bir CPU-bir oydur. Çoğunluk kararı, kendisine en fazla iş ispatı çabası yatırılmış olan en uzun zincir tarafından temsil edilir.”

Ayrıca:

“Artan donanım hızını ve zaman içinde çalışan düğümlere yönelik değişen ilgiyi telafi etmek için, iş kanıtı zorluğu, saat başına ortalama blok sayısını hedefleyen hareketli bir ortalama ile belirlenir. Eğer bloklar çok hızlı üretilirse, zorluk derecesi artar.”

Son Sözler: BTC Sahipleri Bitcoin’in Yarıya İnmesi Konusunda Endişelenmeli mi?

Bitcoin yarılanması, yaratılan yeni bitcoin miktarını azaltarak enflasyonu düşürmeyi amaçlayan önceden programlanmış bir olaydır. Değer üzerindeki etkisi değişebilir ve birçok faktörden etkilenir.

Bu nedenle, yarılanmayı Bitcoin’in değeri üzerinde etkisi olan birçok faktörden biri olarak anlamak ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Bitcoin perde arkasında nasıl çalışır? Bu Bitcoin’in teknik detaylarını derinlemesine öğrenin.

Crypto.com ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır

BTC, Crypto.com Uygulamasından satın alınabilir. Kredi kartı veya banka havalesi yoluyla 20’den fazla fiat para birimiyle Bitcoin satın almak için dakikalar içinde bir hesaba kaydolun. Crypto.com Uygulamasını indirin.

Alternatif olarak, Bitcoin Crypto.com Borsasında alınıp satılabilir. Kullanıcılar, derin likidite ve düşük ücretlerle BTC ticareti yapmak için Crypto.com Borsasına kripto yatırabilirler. Crypto.com Exchange’e kaydolun.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı alanınızda sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yetki alanı sınırlamalarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve Spot Trading için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı bölgesinde olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir dijital varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens