Aptos (APT) Nedir?

Bu makalede, Aptos’un blok zincirinin zorluklarının üstesinden gelmek ve onu ölçeklenebilir, güvenli ve uygun maliyetli hale getirmek için nasıl tasarlandığını keşfediyoruz.

Dec 08, 2023
|

What Is Aptos F

Anahtar Çıkarımlar:

 • Avery Ching ve Mo Shaikh tarafından Ekim 2022’de kurulan Aptos, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve güvenilirlik için tasarlanmış bir Layer-1 blok zinciridir.
 • Seri işlem yürütme özelliğine sahip geleneksel blok zincirlerinin aksine Aptos, paralel yürütme motorunu benimser.
 • Bir programlama dili olan Move, Block-STM kullanarak paralel yürütmeye izin verir ve ağın işlem hacmini saniyede 160.000 işleme (tps) çıkarır.
 • APT token, Aptos blok zincirinin yerel kripto para birimi olarak hizmet verir ve işlem ücretleri, doğrulayıcılar ve yönetişim için kullanılır.

Aptos Nedir?

Ekim 2022’de Avery Ching ve Mo Shaikh tarafından kurulan Aptos, ölçeklenebilir, güvenli ve güvenilir olacak şekilde tasarlanmış bir Layer-1 blok zinciridir. Aptos, akıllı sözleşme programlama dili Move üzerine inşa edilmiş AptosBFT mutabakat mekanizmasını kullanır.

Aptos Nasıl Çalışır?

Seri işlem yürütme kullanan diğer blok zincirlerinin aksine Aptos, Move akıllı sözleşme programlama dilinden yararlanır. Meta’nın Diem ekibi tarafından geliştirilen bu dil, ağ içinde gelişmiş işlem hacmi için Block-STM olarak bilinen paralel bir yürütme motorunun kullanılmasına olanak tanıyor ve kapasiteyi saniyede 160.000 işleme (tps) çıkardığını iddia ediyor.

Aptos, işlem işleme için yüksek verim ve düşük gecikme süresi sağlayan modüler bir yaklaşım benimsemiştir. Modüler blok zinciri, akıllı sözleşme yürütme, bir mutabakat mekanizması, paralel işlem işleme, istemci arayüzleri ve doğrulayıcı yönetimi gibi temel bileşenleri içerir.

Mutabakat mekanizması, bir dizi doğrulayıcının işlemleri toplu olarak işlediği bir Bizans Hata Toleransı (BFT) ve Proof of Stake (PoS) yaklaşımını kullanır; işlem göndermekten veya blok zinciri verilerini sorgulamaktan sorumlu olan istemciler, doğrulayıcı imzalı kanıtları indirebilir ve doğrulayabilir.

Ağda ayrıca, işlem ve blok zinciri durumunu kopyalayan tam düğümlerin yanı sıra mevcut doğrulayıcı setini koruyan ve kısmi bir blok zinciri durumunu güvenli bir şekilde sorgulayan hafif istemciler de bulunur. Aptos’un modüler tasarımı ve mutabakat algoritması, kullanıcıların gelişen ihtiyaçlarını karşılayarak işlemlerin işlenmesinde esneklik, güvenlik ve güvenilirlik sağlar.

Aptos’un Mutabakat Mekanizması

Facebook kendi blok zinciri Libra’yı oluşturmaya başladığında, başlangıçta LibraBFT olarak adlandırılan daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha sağlam bir mutabakat algoritması geliştirmek için HotStuff adlı bir mutabakat modelini değiştirdi. AptosBFT olarak tanınmaktadır.

Aptos, fikir birliğine katılmak için en az 1 milyon token gerektirir. Aptos mutabakat mekanizması, PoS ve BFT’yi entegre eder ve kullanıcılar, bir doğrulayıcı çalıştırmadan Aptos’u stake ederek ve stake etmek için belirli doğrulayıcıları seçerek katılabilirler. Stake etmek, seçilen doğrulayıcıya oylama gücü ekler ve bu da güveni gösterir. Aptos’u stake eden Token sahipleri, önerilen ağ yükseltmeleri için zincir üzerinde oy kullanabilir.

Aptos Metrikleri ve Kilometre Taşları

Aptos, özellikle Ethereum ile karşılaştırıldığında son derece düşük ücretlere sahip olduğunu iddia ediyor. Bu ücretler, ağ ile etkileşim türüne göre belirlenir. Aşağıda Aptos’un elde ettiği ölçümler ve kilometre taşları yer almaktadır:

 • Aptos, bir saniyeden daha kısa bir blok sonlandırma süresiyle 160.000 tps ‘ye ulaşır.
 • Aptos, beş saniyelik blok zamanı işlem hızıyla 100 milyondan fazla blok üretti, bu da her beş saniyede bir blok zincirine yeni işlemlerin eklendiği anlamına geliyor.
 • Aptos’ta bir coin transferi, Aptos’un yerel tokeni olan 0,00055 APT’ye mal olabilir ve merkezi olmayan finans(DeFi) işlemleri 0,005 APT’ye kadar mal olabilir, bu da işlem başına maliyeti önemli ölçüde 0, 01 ABD dolarının altına düşürür.
 • Aptos, Aralık 2023 itibarıyla 26 ülke ve 51 şehirde 117 doğrulayıcıya sahip olarak ademi merkeziyetçiliğe ulaşıyor.

APT Token Nedir?

APT, Aptos blok zincirinin yerel tokenıdır ve Aptos ağındaki işlem ve ağ ücretlerini ödemek için kullanılır.

APT Token’ın Özellikleri ve Faydaları

 1. Aptos ağındaki işlem ve ağ ücretlerini ödeyin.
 2. Doğrulayıcı düğümleri teşvik eder ve Aptos projelerine katılan kullanıcıları ödüllendirir. Doğrulayıcı olmak için minimum 1 milyon APT token gereklidir.
 1. APT sahipleri zincir içi yönetişime katılabilir.

APT Token’ın Tokenomiği

 1. Topluluk: %51,02
 2. Çekirdek Katılımcılar: 19%
 3. Vakıf: 16.50%
 4. Yatırımcılar: 13.48%

APT ile Nasıl İşlem Yapılır

Aptos’un tokenı(APT) Crypto.com Uygulamasında listelenerek, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve sabit coin’in büyüyen listesine katıldı.

Crypto.com App kullanıcıları artık APT ‘yi USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card’ı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla tüccarda harcayabilir.

Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto.com Borsasında APT ticareti de yapabilirler.

Sonuç

2022 yılında piyasaya sürülen Aptos, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve güvenilirliğe güçlü bir şekilde odaklanan bir Layer-1 blok zinciridir. AptosBFT (PoS) mutabakat mekanizması ve Move akıllı sözleşme programlama dili gibi benzersiz özellikleri, paralel yürütmeyi mümkün kılar ve 160.000 tps’ye kadar işlem hacmi sunar.

Aptos, sektörün uzun süredir devam eden zorluklarına yenilikçi çözümler sunarak blok zinciri dünyasına umut verici bir katkı sağlıyor.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargıalanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens