Kripto DEX Nedir?

Bir DEX’in nasıl çalıştığını, üç farklı DEX türünü ve Crypto.com DeFi Wallet ile tek bir uygulamada birden fazla DEX’e nasıl bağlanacağınızı öğrenin.

Feb 03, 2023
|

Merkezi Olmayan Borsa Opt 1

Kripto ticareti yapmanın iki ana yolu vardır: merkezi borsalar (CEX’ler) ve merkezi olmayan borsalar (DEX’ler). Kripto DEX’leri hakkında her şeyi buradan öğrenin.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Merkezi olmayan bir borsa (DEX), kullanıcıların aracı bir taraf olmadan kripto para ticareti yapabildiği eşler arası bir pazardır.
  • DEX’ler blok zinciri gibi merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışır.
  • Bir DEX’in kullanıcıları, özel anahtarlarının tek kontrolünü ellerinde tutarak varlıklarının kendi kendine muhafazasını sağlarlar.

Kripto DEX Nedir?

Merkeziyetsiz borsalar (DEX’ler) aracılar olmadan var olur ve merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde bir köşe taşı görevi görür. Ayrıca fonların hareketi ve değişim yöntemi konusunda tam bir şeffaflık sağlarlar. Buna ek olarak, bir kullanıcının fonları alım satım sırasında üçüncü bir tarafın kripto para cüzdanından geçmez.

Örneğin, belirli bir DEX’te ETH’yi SAND token ile takas etmek için doğrudan bir yol olmayabilir; bu nedenle, takas yolu ETH’nin USDC’ye takas edilmesi, ardından SAND’a takas edilmesi olabilir – hepsi tek bir zincir içi işlemde.

DEX’ler kullanıcının varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sunar; ancak kullanıcılar, aynı kaynaklara ve altyapıya sahip olmadıkları için merkezi borsalara kıyasla daha yavaş işlem hızları ve daha az kullanıcı dostu bir arayüzle karşılaşabilirler.

DEX Nasıl Çalışır?

DEX’ler, akıllı sözleşme yürütmelerini destekleyen blok zincirleri üzerine inşa edilmiştir. Çoğu DEX’te her işlem, likidite sağlayıcılarına (LP’ler) ve blok zincirinin doğrulayıcılarına ödenen ücretlere tabidir. Esasen, DEX kullanıcıları ilgili blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle etkileşime girer.

Üç ana DEX türü vardır ve bunların tümü kullanıcıların doğrudan akıllı sözleşmeler aracılığıyla alım satım yapmasına olanak tanır:

  • Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM’ler)
  • Sipariş defteri DEX’leri
  • DEX toplayıcıları

Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM’ler)

Bir AMM, fiyatı belirlemek için borsalar ve blok zinciri oracle’ları tarafından sağlanan bilgilere dayanır; burada akıllı sözleşme, alış ve satış emirlerini eşleştirmek yerine, DEX tarafından sağlanan ücretleri ve ödülleri kazanmak isteyen diğer kullanıcılar tarafından finanse edilen bir likidite havuzu kullanır. Bu tür AMM’lere örnek olarak Uniswap, VVS Finance ve MM Finance verilebilir.

Crypto.com DeFi Cüzdanı aracılığıyla yukarıdaki tüm AMM’lere tek bir yerden erişin. Uygulamayı veya tarayıcı uzantısını buradan indirin.

Sipariş Defteri DEX’leri

Emir defteri DEX’leri ile yatırımcılar piyasa veya limit emirleri belirleyebilir. Örneğin, bir limit emri verirken, bir tüccar beklenen fiyatı belirler. Limit fiyatı, kullanıcının işlem yapmak istediği maksimum veya minimum fiyatı belirler. Son fiyat limit fiyata veya daha iyisine ulaşırsa emir yerine getirilecektir.

Düşük likidite varsa, limit emri uygun bir defter emri eşleşmesi yapılana kadar açık kalacaktır. Bunlara örnek olarak dYdX ve Loopring Exchange verilebilir.

DEX Toplayıcıları

Bir DEX toplayıcısının amacı, kullanıcıları fiyatlandırma etkilerinden korumak ve başarısız bir işlem olasılığını azaltmaktır. Büyük emirlerde kaymayı en aza indirmek, takas ücretlerini ve token fiyatlarını optimize etmek ve yatırımcılara mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en iyi fiyatı sunmak için birkaç DEX’ten likidite sağlarlar.

Bazı DEX toplayıcıları da kullanıcılara genel olarak daha iyi bir deneyim sunmak için merkezi platformlardan likidite kullanırken, belirli merkezi borsalarla entegrasyondan yararlanarak gözetim dışı kalmaya devam etmektedir. Böyle bir toplayıcıya örnek olarak 1inch ve ParaSwap verilebilir.

Kripto DEX Kullanmanın Faydaları

Token Kullanılabilirliği

CEX’lerin token listeleme konusunda bir seçim ve inceleme süreci vardır. Ancak DEX’ler, merkezi olmayan yapıları nedeniyle, bazı varlıkların bir havuzda toplanmış olması koşuluyla, genellikle üzerine inşa edildikleri blok zincirinde basılan tüm tokenları içerir. Bu da yeni projelerin CEX’lerde yer almadan önce muhtemelen bu DEX’lerde işlem görebileceği anlamına geliyor.

Yatırımcılar projelere mümkün olduğunca erken girebilseler de, bu aynı zamanda her türlü dolandırıcılığın DEX’lerde listelenebileceği anlamına gelir. Kullanıcıların, alım satım yapmak istedikleri tokenlerin doğru sözleşmeye sahip olduğundan ve elde etmeye çalıştıkları şeyle uyumlu eylemler gerçekleştirdiğinden emin olmak için durum tespiti yapmaları gerekir.

Erişilebilirlik

DEX’ler, kendi kendine emanet edilebilen bir cüzdanın kurulma ve DeFi alanında hemen etkileşime geçme hızı nedeniyle çok sayıda kullanıcının ilgisini çekiyor.

Likidite Havuzu Çiftçiliği Yoluyla Potansiyel Olarak Yüksek APY’ler

Protokollere sadece bir token yatırıldığında yield farming cazip getiriler sağlasa da risksiz bir oyun değildir. Piyasa katılımcıları, verimli tarımla ilgili potansiyel riskleri araştırmalı ve akıllarında tutmalıdır.

Kalıcı Olmayan Zarar (IL), bir tokenin fiyatındaki değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan gerçekleşmemiş zarardır ve tokenlerin bir likidite havuzuna veya yield farming’e katılmadan tutuldukları duruma göre daha az değerli hale gelmesine yol açar. Staking token fiyatının yükselmesi ya da düşmesi fark etmeksizin, token fiyatı başlangıç durumuna dönmediği sürece IL varlığını sürdürür.

DEX Kullanmanın Zorlukları

Gerekli Spesifik Bilgi

DEX’lere, akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilen gözetim dışı cüzdanlar kullanılarak erişilebilir. Doğru cüzdanı seçmek ve o ağdaki diğer tokenleri takas etmek veya taşımak için gereken gaz ücretlerini ödemek amacıyla doğru tokenlerle fonlamak için özel bilgi gereklidir.

Kullanıcıların bu cüzdanları nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekir çünkü DEX için uygun blok zinciri ağına bağlanmaları gerekir ve ayrıca fonlarını güvende tutmakla ilgili güvenlikle ilgili kavramları anlamaları gerekir.

Daha az likiditeye sahip tokenları satın alırken kaymayı önlemek neredeyse imkansız olduğundan, kayma ile başa çıkmak deneyimli kullanıcılar için bile zor olabilir. Genellikle, DEX platformlarındaki kayma toleransının emirler için manuel olarak ayarlanması gerekir ve kaymanın ayarlanması teknik olabilir; bazı kullanıcılar bunun ne anlama geldiğini tam olarak anlayamayabilir.

Kullanıcılar, belirli bir bilgiye sahip olmadıkları takdirde fon kaybına yol açabilecek çeşitli hatalar yapabilirler. Bu hatalar arasında coinlerin yanlış ağa çekilmesi; işlem ücretlerinin fazla ödenmesi ya da tam tersine işlem ücretinin çok düşük belirlenip işlemin takılması veya IL’ye kaptırılması sayılabilir.

Akıllı Sözleşme Güvenlik Açıkları

Blok zincirlerindeki akıllı sözleşmeler, kullanıcıların olası hatalar veya güvenlik açıkları için kodu incelemeleri için genellikle kamuya açıktır. DEX’ler tarafından kullanılan bu sözleşmelerden bazıları, kodun güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bağımsız profesyonel firmalar tarafından denetlenmektedir. Bununla birlikte, bu tür güvenlik açıkları, özellikle bir güncelleme yapıldıktan sonra, denetimlerden ve diğer kod incelemelerinden geçebilir ve kullanıcılara jetonlarına mal olabilecek potansiyel yeni istismarlara açıktır.

DEX’leri araştıran kullanıcılar her zaman DEX’te yer alan ekip ve alım satım yapmayı düşündükleri tokenler hakkında durum tespiti yapmalıdır.

İncelenmemiş Token Listeleri

Herkes DEX üzerinde yeni bir token listeleyebilir ve diğer coinlerle eşleştirerek likidite sağlayabilir. Bu durum, yatırımcıları DEX kullanıcılarını farklı bir token satın aldıklarına inandırmaya çalışan rug pulls veya taklitçi tokenlar gibi dolandırıcılıklara açık hale getirebilir.

Bazı DEX’ler, kullanıcılara satın almak istedikleri tokenların akıllı sözleşmesini doğrulamalarını tekrar tekrar hatırlatarak bu risklerle mücadele eder. Bu çözüm deneyimli kullanıcılar için işe yarasa da, özel bilgi veya farkındalık gerektiği gerçeğine geri dönmektedir.

Kullanılacak En İyi Kripto DEX Hangisi?

Sonuç olarak, bir DEX’in bir kullanıcı için uygun olup olmadığı, kullanıcının özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlıdır. DEX’ler, kullanıcının doğrudan gözetim altında olmayan cüzdanından işlem yapabilmesi ve böylece varlıklarının kontrolünü elinde tutabilmesi gibi çeşitli avantajlar sunar.

Bununla birlikte, DEX’lerin bazı dezavantajları da vardır ve kripto para birimi ticaretinde yeni olanlar veya daha gelişmiş ticaret özelliklerine ihtiyaç duyanlar için uygun olmayabilir. DEX’ler ayrıca daha düşük likiditeye ve borsaya bağlı olarak değişen ücretlere sahip olabilir. Kullanıcıların hangi DEX’in kendileri için doğru seçim olduğuna karar vermeden önce kendi ihtiyaçlarını dikkatlice değerlendirmeleri ve kendi araştırmalarını yapmaları önemlidir.

Crypto.com DeFi Cüzdanı

Crypto.com DeFi Cüzdan ürün paketi bir mobil, masaüstü veya tarayıcı uzantısı aracılığıyla kullanılabilir. Kullanıcılar VVS Finance, Uniswap veya 1inch gibi popüler DEX’lere tek bir uygulamadan erişebilir ve en popüler DeFi protokollerinden bazılarına sorunsuz bir şekilde bağlanabilir.

Kullanıcılar ayrıca:

  • Ethereum, Cronos, Cosmos ve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla zincirde 1.000’den fazla jetonu takas edin.
  • Uygulama içi köprüleme özelliği ile varlıkları farklı zincirler ve Cronos arasında taşıyın.
  • Cronos, Crypto.org ve Ethereum dahil olmak üzere 30’dan fazla blok zincirinde 1.000’den fazla jetonu kolayca yönetin.
  • Tercih ettikleri onay hızında ve ağ ücretinde kripto gönderin. Crypto.com’un ETH Gaz Ölçeri, kullanıcılara gaz ücretleri ve işlem hızları hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sunar.

Crypto.com DeFi Cüzdan Uygulamasını veya tarayıcı uzantısını buradan indirin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

DeFi

Exchange

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens