UpDown Seçenekleri Nelerdir?

Kriptoda YukarıAşağı seçenekleri nelerdir? Ne oldukları, ticaret yapmanın faydaları ve dezavantajları ve en iyi ne zaman kullanılacakları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Jan 16, 2023
|

Nakavt Kontak Kv Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

 • Opsiyonlar esas olarak fiyat hareketlerinden korunmak ve ticaret yapmak için kullanılır. Çoğu opsiyon türü karmaşık olsa da, UpDown Options’ın sınırlandırılmış tavan ve tabanı yatırımcıların bazı riskleri azaltmasına yardımcı olabilir.
 • YukarıAşağı Opsiyon pozisyonları, dayanak varlık fiyatı önceden belirlenmiş bir tavan veya taban fiyatına değerse otomatik olarak kapanır.
 • Yukarı-Aşağı Opsiyonları ile işlem yapmanın potansiyel faydaları arasında açıkça belirtilen taban ve tavan fiyatları aracılığıyla yerleşik koruma, otomatik olarak kar elde etme ve potansiyel olarak kayıpları sınırlama, bir varlığa fiyatının bir kısmına tam fiyat maruziyeti kazanma ve belirli ihtiyaçlar için riskten korunmayı kolaylaştırma yer alır.
 • Ancak, YukarıAşağı Seçenekleri potansiyel olarak kişinin kârını da sınırlayabilir. Ayrıca, pozisyonlarını daha uzun süre açık tutmak isteyen tüccarlar için, dalgalı piyasalarda pozisyonların erken kapatılması riski vardır.

Seçenekler Nelerdir?

Opsiyonlar, sahibine aşağıdakileri sağlayan bir tür türev sözleşme anlaşmasıdır hak (yani opsiyon), ancak yükümlülük değil, Belirli bir dayanak varlığı belirli bir fiyattan (kullanım fiyatı olarak adlandırılır) belirli bir gelecek tarihe kadar (vade tarihi olarak da bilinir) satın almak veya satmak. Dayanak varlık bir kripto para birimi (BTC, ETH, CRO, vb.) veya hisse senetleri, tahviller, emtialar ve para birimleri gibi diğer varlıklar olabilir. Opsiyonlar genellikle fiyat hareketlerinden korunmak ve ticaret yapmak için kullanılır.

Opsiyonlar, kullanıcıların kısa pozisyona geçmesine (yani fiyatlar düştüğünde bile kar etmesine) ve küçük bir sermaye harcamasıyla büyük bir risk elde etmek için kaldıraç kullanmasına olanak tanır. Ayrıca, fiyat hareketlerini tahmin etmek ve riskten korunmak için de kullanılırlar.

Kripto ticaretinde riskten korunma, mevcut bir pozisyonun fiyat riskini azaltan bir varlığın dengeleme pozisyonunu açmaktır. Diğer bir deyişle, başka bir kripto varlığın olumsuz fiyat hareketleri riskini azaltmak için yapılır. Normalde, hedge etmek için bir tüccar, hedge edilecek varlığa dayalı olarak ilgili bir varlığın veya token türünün ters pozisyonunu alacaktır.

Türevlerin, opsiyonların ve vadeli işlemlerin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

UpDown Nedir Seçenekler?

Yukarı-Aşağı Opsiyonu, dayanak varlığın fiyatının önceden belirlenmiş bir tavan veya taban (yukarı veya aşağı) fiyata ulaşması durumunda otomatik olarak sona eren özel bir opsiyon türüdür. Bu fiyatlar bazen bariyer fiyat olarak da adlandırılır.

Bu, opsiyon sahibinin hakkını kullanması durumunda varlığı satın aldığı veya sattığı fiyat olan kullanım fiyatı ile karıştırılmamalıdır. Yukarı-Aşağı Opsiyonları ile, aşağıda incelediğimiz Hedef ve Durdurma fiyatları nedeniyle hem karları hem de zararları sınırlama potansiyeli vardır.

YukarıAşağı Opsiyonları hem yukarı hem de aşağı yönde yerleşik korumaya sahiptir.

 • Bir opsiyon satın alırken, tavan fiyat otomatik olarak kar elde edilen seviyedir (yani Hedef). Bu, potansiyel olarak bir tüccarın bir ticareti çok uzun süre tutmasını ve trendin tersine dönme riskini almasını önlemeye yardımcı olur. Taban fiyat, bir yatırımcının ek zararlara maruz kalmasını önleyen seviyedir (yani, Durdurma).
 • Bir opsiyonu satarken bunun tersi geçerlidir. Tavan fiyat potansiyel kayıpları (yani Stop) sınırlarken, taban fiyat maksimum kar potansiyelini (yani Hedef) temsil eder.

Yukarı-Aşağı Seçenekleri Nasıl Çalışır?

Nakavt Sözleşme Bilgileri

Yatırımcılar, piyasanın hangi yöne gideceğine inandıklarına bağlı olarak bir YukarıAşağı Opsiyonu almayı veya satmayı seçebilirler.

 • Bir varlığın fiyatının artacağını düşünüyorlarsa, uzun bir pozisyon açmak için bir opsiyon satın alabilirler.
 • Varlığın fiyatının düşeceğini düşünüyorlarsa, kısa pozisyon açmak için bir opsiyon satabilirler.

Her iki durumda da, opsiyonun değeri Hedef ve Durdurma fiyatları arasındaki farktır. Tüccarın maksimum kaybı, ticarete koydukları maliyettir. Bu miktar, mevcut fiyat ile Durdurma seviyesi arasındaki fark olacaktır. Örneğin, bir dayanak varlığın mevcut gösterge fiyatının 20.000 $ olduğunu ve yatırımcının tabanı 19.900 $ ve tavanı 20.400 $ olan bir opsiyonda uzun pozisyon almak istediğini varsayalım.

Dolayısıyla, bu seçeneğin değeri 500 $’dır (tavan fiyat eksi taban fiyat). Bu, tüccar bir ticarete girmeden önce opsiyon sayısını seçtiğinde, maksimum kar ve zararla birlikte önceden bilinir. Yukarıda belirtildiği gibi, maksimum kayıp, ticarete koydukları maliyettir*. Bu örnekte, maksimum zarar pozisyona girmenin toplam maliyeti* olan 100 $’dır (mevcut gösterge fiyatı eksi taban fiyatı); maksimum kar ise 400 $’dır (tavan fiyatı eksi mevcut gösterge fiyatı).

Yatırımcılar Yukarı-Aşağı Pozisyon Açtığında İşte Olanlar

Tüccar bir pozisyon açtıktan sonra, üç olası sonuç vardır. Varlığın fiyatının yükseleceğine inanarak bir YukarıAşağı Opsiyonu satın aldıklarını düşünelim. Bunlar, bundan sonra gerçekleşebilecek üç olası senaryodur:

 • Opsiyon, Hedef veya Durdurma fiyatına ulaşmadan sona erer. Vade sonundaki fiyat, pozisyonun açıldığı zamandan daha yüksekse, tüccar bir ödeme alır. Vade sonundaki fiyat daha düşükse, bunun yerine işlemden zarar edeceklerdir. Miktar, piyasanın ne kadar hareket ettiğine bağlı olacaktır, ancak her zaman mümkün olan maksimum kar ve zarar arasında olacaktır.
 • Pozisyon kapalıdır:
  • Gösterge fiyat Hedef fiyata ulaşır. Pozisyon kapatılır ve opsiyonun vadesi hemen dolar. Tüccar daha sonra, işlem yapılmadan önce belirtildiği gibi maksimum ödemeyi alır.
  • Gösterge fiyat, Durdurma fiyatına ulaşır. Pozisyon kapatılır ve opsiyonun vadesi hemen dolar. Tüccar, işlem yapılmadan önce belirtildiği gibi bir zarar alır.
 • Pozisyon, opsiyonun vadesi dolmadan önce proaktif olarak kapatılır. Kapanıştaki fiyat, pozisyona girildiği zamandan daha yüksekse, tüccar bir ödeme alır. Kapanıştaki fiyat daha düşükse, işlemden zarar ederler. Miktar, piyasanın ne kadar hareket ettiğine bağlı olacaktır, ancak her zaman mümkün olan maksimum kar ve zarar arasında olacaktır.

*Yukarıdaki maksimum ödeme/zarar ve örneklerin yatırımcıların ödemesi gereken ücretleri içermediğini unutmayın.

UpDown’ın Faydaları Seçenekler

Yerleşik koruma.

Daha önce açıklandığı gibi, yatırımcılar açıkça belirtilen bariyer fiyatları ile maksimum kar ve zararlarını her zaman önceden bileceklerdir. Stop fiyatı karşılandığında opsiyon otomatik olarak sona erdiğinden, bu potansiyel olarak kayıpları sınırlar. Ayrıca, bir tüccarın bir ticareti çok uzun süre sürdürmesini ve Hedef fiyat karşılandığında otomatik olarak kar elde ederek trendin tersine dönme riskini almasını önlemeye potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Kısa pozisyon alarak riskten korunma.

Opsiyonların en büyük faydalarından biri, yatırımcıların riskten korunmalarına olanak sağlamasıdır. Bu, mevcut pozisyonlarının tersi yönde bir pozisyon açarak yapılır. Bir tüccar portföyünde temel bir dijital varlık bulunduruyorsa ve fiyatının düşeceğine inanıyorsa, UpDown Options ile kısa bir pozisyon alarak korunabilir. Bu, bir yatırımcının söz konusu dijital varlığı elinde tutmaktan kaynaklanabilecek potansiyel kayıpları telafi etmesini sağlayabilir. Altta yatan dijital varlığı satmalarına gerek yoktur.

Ayrıca, Yukarı-Aşağı Opsiyonları ile riskler belirli fiyatlara karşı korunacaktır çünkü bariyer fiyatı opsiyonun ve dolayısıyla riskten korunmanın ne zaman sonlandırılacağına dair bir tetikleyici görevi görür. Bu, yalnızca belirli bir aralıktaki fiyat hareketleri için korumaya ihtiyaç duyan tüccarlar için de yararlı olabilir.

Düşük maliyetle tam fiyat teşhir.

Yukarı-Aşağı Opsiyonları, dayanak varlığın fiyat hareketlerinin sahip olma maliyetinin bir kısmıyla ticaretini sağlarken, yatırımcıların dijital varlığın tam fiyat hareketinden yararlanmasına olanak tanır. Örneğin, BTC’nin 20.000 $’dan işlem gördüğünü varsayalım: Bir tüccar 100 $ karşılığında bir YukarıAşağı Opsiyonu satın alırsa ve BTC’nin fiyatı 200 $ artarsa, tüccar pozisyonundan 200 $ net kar elde edecektir (ücretler dahil değildir); ancak, kullanıcı 100 $ değerinde BTC satın alırsa ve BTC’nin fiyatı 200 $ artarsa, kullanıcı yalnızca 1 $ kazanacaktır, bu da fiyat artışının bir kısmıdır.

UpDown’ın Dezavantajları Seçenekler

Potansiyel olarak sınırlı kar.

Daha önce açıklandığı gibi, bir YukarıAşağı Seçeneği, bariyer fiyatı karşılandığında otomatik olarak kapatıldığı için kişinin kârını potansiyel olarak sınırlayabilir. Ancak bu durum bazı durumlarda faydalı olabilir çünkü otomatik kar elde etmeyi sağlar ve aynı zamanda kayıpları sınırlar.

Dalgalı piyasalarda kırılganlık.

Bir varlık fiyatının keskin bir şekilde dalgalandığı dalgalı piyasalarda, pozisyonların otomatik olarak kapanması daha kolaydır. Bu, pozisyonunu daha uzun süre açık tutmak isteyen bir tüccar için ideal olmayacaktır.

Sonuç – Kullanıcılar YukarıAşağı Opsiyonlarında İşlem Yapmalı mı?

Yukarı-Aşağı Opsiyonları, dayanak varlık fiyatının önceden belirlenmiş bir Hedef veya Durdurma fiyatına dokunması halinde otomatik olarak sona eren bir opsiyon türüdür. Bunların faydaları arasında potansiyel olarak kayıpların sınırlandırılması, varlığın maliyetinin çok altında bir fiyatla varlık fiyat hareketlerine tam olarak maruz kalınması ve özel ihtiyaçlar için riskten korunma sağlanması yer almaktadır.

Bununla birlikte, YukarıAşağı Opsiyonlarının, potansiyel olarak karı sınırlama ve değişken piyasalarda kolayca sonlandırılma riski gibi dezavantajları da vardır.

YukarıAşağı Ticaret Crypto.com Uygulamasındaki Seçenekler

Crypto.com Uygulaması ile ilk türev ürünü sunan Crypto.com | Derivatives North America ile ABD’li kullanıcılar, piyasanın hangi yönde hareket edeceğini düşündüklerine bağlı olarak BTC ve ETH için Yukarı-Aşağı Opsiyonları satın alma veya satma olanağına sahiptir. Kullanıcılar, bir dijital varlığın fiyatının yükseleceğine inanıyorlarsa uzun bir pozisyon açmak için bir opsiyon satın alabilir veya bir dijital varlığın fiyatının düşeceğine inanıyorlarsa kısa bir pozisyon açmak için bir opsiyon satabilirler.

Kullanıcılar her hafta, BTC ve ETH için listelenen farklı bariyer fiyatlarına sahip dört YukarıAşağı Seçeneği arasından seçim yapabilirler. Herhangi bir zamanda her bir dijital varlık için toplam 10 açık pozisyona sahip olabilirler. Buna hem uzun hem de kısa pozisyonlar dahildir. Hafta içinde herhangi bir zamanda Hedef veya Durdurma fiyatına ulaşılırsa, sözleşme otomatik olarak kapatılır ve farklı bir seviyede yeni bir sözleşme oluşturularak kullanıcılara sürekli ticaret fırsatları sağlanır.

UpDown Options ile türev ticaret dünyasına adım atın. Her işlem için yerleşik koruma ile BTC ve ETH’nin fiyat hareketine varlığın maliyetinin çok altında katılın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Burada açıklanan ürünlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir ve yalnızca Crypto.com Uygulamasının ABD kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Foris DAX Inc. ve Foris Inc. (d/b/a Crypto.com), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından düzenlenen Crypto.com | Türevleri Kuzey Amerika’ya, Crypto.c om | Türevleri Kuzey Amerika’da türev ticareti yapmak amacıyla ve kurallarına tabi olarak bağlantı sunmaktadır.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens