NFT’ler Nedir? Değiştirilemez Jetonlar Açıklandı

Değiştirilemeyen tokenların (NFT’ler) oyun içi varlıklar, dijital sanat eserleri ve koleksiyon ürünleri olarak nasıl kullanıldığına dair tüm bilgileri öğrenin.

Jan 27, 2022
|

Nfts Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

  • NFT’ler bir blok zinciri üzerinde basılan benzersiz ve yeri doldurulamaz dijital varlıklardır. Bunlar dijital sanat, koleksiyon ve hatta blok zinciri oyunları için oyun içi varlıklardan oluşur.
  • NFT’ler, dijital benzersizlik, kamuya açık olarak doğrulanabilir ve izlenebilir sahiplik ve kıtlık düzeyi dahil olmak üzere çeşitli tanımlayıcı özelliklere sahiptir.
  • Dijital koleksiyonlar, bireylerin NFT’lerini oluştururken telif hakkı kazanabilmeleri sayesinde yaratıcı ekonomisini güçlendirme potansiyeline sahiptir.
  • Christie’s ve Sotheby’s müzayede evlerinin yanı sıra sosyal medya platformu TikTok’un da bu alanı benimsemesiyle şirketler de NFT’lerle etkileşime geçmeye başladı.

NFT’ler Nedir?

NFT, ‘değiştirilemez token’ anlamına gelir – blok zincirinde yaşayan otantik, yeri doldurulamaz bir varlık. Birden fazla NFT aynı öğeyi temsil etse bile her NFT benzersizdir. Günümüzde NFT’ler için öne çıkan kullanım alanları arasında oyun içi varlıklar, dijital sanat eserleri ve koleksiyonlar yer almaktadır. Buna karşılık, Bitcoin (BTC) veya ABD doları gibi değiştirilebilir varlıklar birbirleriyle değiştirilebilir birimlere sahiptir.

NFT’ler 2021’de ana akıma girdi, dijital koleksiyonlar müzayedelerde milyonlarca dolara satıldı ve dünya çapında medya kuruluşlarının dikkatini çekti. Sanatçı Beeple’ın ‘Everydays: the First 5000 Days’ adlı dijital sanat eseri, İngiliz müzayede evi Christie’s tarafından düzenlenen çevrimiçi açık artırmada 69,3 milyon ABD doları gibi rekor bir fiyata satıldı.

Haziran 2021’de, dünyanın en eski müzayede evlerinden biri olan Sotheby’s, NFT’leri açık artırmaya çıkarmak için Decentraland’de sanal bir galeri açtı. Bugüne kadarki en önemli satışı olan ‘CryptoPunk #7523’, Natively Digital müzayedesinde 11,75 milyon dolara satıldı.

NFT’lerin sanat eserleri çok çeşitli ve bol olsa da, NFT’leri diğerlerinden ayıran devrimci yönü arkasındaki teknolojidir. NFT’ler, dijital varlıkların bir blok zincirine kaydedilmesi yoluyla kişilere bu varlıkların benzersiz mülkiyetinin verilmesine yönelik bir yöntemdir. Bu, sanal mübadelede değer için kesin bir çerçeve sağlar. Bu, insan etkileşiminin geleceği için önemli etkileri olan, oyunun kurallarını değiştiren bir çözüm.

Bir NFT’nin Özellikleri

  • NFT’ler dijital olarak benzersizdir: Her NFT’nin kendi tanımlayıcısı olduğundan, dijital varlıkların bir blok zincirine kaydedilmesi, sahibine benzersiz bir sahiplik sağlar.
  • NFT’ler kamuya açık olarak doğrulanabilir ve izlenebilir mülkiyete sahiptir: Sahibinin kripto cüzdanındaki token, dijital dosyanın kendi kopyasının orijinal olduğunu kanıtlarken, özel anahtarı da orijinal NFT üzerindeki sahipliğin kanıtıdır. NFT’nin temsil ettiği dosyayı kopyalamaya çalışanlar, gerçek NFT’ye sahip olmaya dayanan avantajlardan yararlanamazlar.
  • NFT’ler az sayıda olabilir: Bir NFT’nin yaratıcısı kaç adet basılacağına karar verebilir. Bu, sanatçıların sınırlı sayıda fiziksel sanat baskısı üretmesine benzer.

Yaratıcı Ekonomi

Hâlihazırda, sahiplik genellikle üçüncü taraf platformlarla paylaşıldığı için içerik oluşturuculara çalışmalarının tam değeri ödenmemektedir.

Bununla birlikte NFT’ler, içerik oluşturucuların içeriklerinin mülkiyetini kullandıkları platformlara devretmek zorunda kalmadıkları yeni bir içerik oluşturucu ekonomisini güçlendirebilir. Bunun nedeni, sahipliğin zaten içeriğin kendisinde yer almasıdır. Ayrıca, içerik oluşturucuların bunu önceden ayarlaması halinde telif ödemeleri tamamen otomatik hale getirilebilir.

Metaverse’de NFT’ler

NFT’ler bireylerin Metaverse’de dijital kimliklerini güvenli bir şekilde oluşturmalarını ve farklı ekosistemler arasında geçiş yapmalarını sağlar. Şifreler çalınabilir ve biyometrikler hacklenebilirken, blok zincirinde güvence altına alınan bir kimliğin taklit edilmesi ve çalınması daha zordur. NFT’ler, bireylerin dijital kimliklerine sahip olmalarını ve bu kimlikleri kontrol etmelerini sağlayacak bir yol oluşturarak, oyun veya sosyal medya gibi ‘açık döngü’ sanal ortamları büyük ölçüde iyileştirebilir.

Bir NFT oyunu örneği, oyuncuların bir oyna-kazan (P2E) sistemi ve ikincil bir pazar yeri aracılığıyla kaynaklara sahip olabildiği, satın alabildiği, satabildiği ve takas edebildiği Axie Infinity’dir. Bu kaynaklar daha sonra oyunda görevleri tamamlamak ve patronları yenmek için kullanılabilir.

GameFi ve NFT’ler için Diğer Kullanımlar

  • Video oyunu varlıklarına sahip olmak: Bazı NFT’ler, öğelerin tamamen oyuncuya ait olduğu ve satılabildiği veya takas edilebildiği video oyunları dünyasında takas edilebilir. Bu, blok zinciri teknolojisinin kolaylaştırdığı ademi merkeziyetçilik dünyasına doğru atılmış bir başka büyük adımdır.
  • NFT’leri ölçeklendirmenin yeni yolları: Popülerlikte Instagram’ı geride bırakan sosyal medya platformu TikTok, en popüler anlarını NFT olarak ölümsüzleştirmek için ImmutableX ile ortaklık kurdu. TikTok kadar büyük bir şirketin, mevcut darboğazlarından bazılarını atlamaya yarayan bir blok zincirinin ikinci katmanı olan Katman-2 teknolojisini kullanması, NFT’lerin nasıl gelişebileceğine dair bir fikir veriyor.

NFT Avantajları

‘Bored Ape Yacht Club (BAYC)’ gibi bazı NFT koleksiyonları da gerçek dünya faydaları sağlamaktadır. BAYC, Eminem, Jimmy Fallon, Stephen Curry ve Snoop Dogg gibi ünlülerin koleksiyondan bir NFT’ye sahip olduğu koleksiyonerler için buluşmalar ve partiler aracılığıyla bir topluluk oluşturuyor.

NFT Nasıl Satın Alınır

Crypto.com NFT Marketplace, Formula 1, UFC ve Philadelphia 76ers dahil olmak üzere sanat, müzik ve spor dünyalarından seçilmiş NFT’leri içerir. Kullanıcılar popüler yaratıcıların koleksiyonlarını keşfedebilir, Marketplace’te diğer kullanıcılarla NFT ticareti yapabilir ve kendi koleksiyonlarını basarak yaratıcılıklarını dünyayla paylaşabilirler.

Bir NFT Nasıl Satılır

Kullanıcılar artık basit bir oluşturucu başvuru süreci aracılığıyla Crypto.com NFT Marketplace’te NFT basabilir ve satabilir. Crypto.com N FT’ye gidin ve başvuru sayfasına yönlendirilmek için gezinme çubuğundaki ‘Oluştur’a tıklayın. Yaratıcılar yolculuklarını detaylandırmalı ve geçmiş deneyimlerinden somut örnekler sunmalıdır. Ayrıca, platformda oluşturmak ve basmak istedikleri NFT türlerini not etmelidirler.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens