Kripto Türevlerine, Opsiyonlarına ve Vadeli İşlemlerine Giriş

Kripto türevleri nedir? Opsiyonlar ve vadeli işlemler de dahil olmak üzere ana türleri ve bunlarla işlem yapıp yapmamanız gerektiğini öğrenin.

Mar 06, 2024
|

Der Opt Fut Opt

Türevlerin Babil dönemine kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır. Değerlerini bir dayanak varlıktan alan alınıp satılabilir finansal sözleşmelerdir. Günümüzde türev ürünler, kripto para da dahil olmak üzere birçok finansal piyasada kullanılmaktadır.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Türev, değerini kripto para birimi gibi bir dayanak varlıktan alan, alınıp satılabilir bir finansal araçtır. Yatırımcıların bir varlığa gerçekten sahip olmadan o varlığın fiyat hareketine maruz kalmalarını sağlar.
 • Kripto türevlerinin iki ana türü vadeli işlemler ve opsiyonlardır. Sürekli vadeli işlemler, kripto piyasalarına özgü özel bir vadeli işlem sözleşmesi türüdür.
 • Kripto türevleri çoğunlukla riskten korunma ve spekülasyon için kullanılır. Karmaşıktırlar ve en çok gelişmiş tüccarlar için uygundurlar.

Türev Ürünler Nedir?

Türevler, yatırımcıların bir dayanak varlığa gerçekten sahip olmadan o varlığın fiyat hareketine maruz kalmalarını sağlar. Kripto paraların ortaya çıkışıyla birlikte, piyasa katılımcıları için kripto piyasasının önemli bir parçası haline gelen vadeli işlemler, çoğunlukla riskten korunma ve spekülasyon amacıyla kullanılmaktadır. Vadeli işlemler ve opsiyonlar iki yaygın türev türüdür ve sürekli vadeli işlemler kripto piyasalarına özgü özel bir vadeli işlem sözleşmesi türüdür.

Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli işlemler, bir alıcı ve bir satıcı arasında belirli bir ürünü almak ve/veya satmak için yapılan bir tür türev sözleşme anlaşmasıdır. Dayanak varlık ( kripto para birimi gibi) belirli bir fiyat karşılığında belirli bir gelecek tarihte. Sözleşme sona erdiğinde (yani, belirlenen ileri tarihte), alıcı varlığı satın almak ve almakla yükümlüdür ve satıcı varlığı satmak ve teslim etmekle yükümlüdür.

Dayanak varlığın fiyat hareketlerine maruz kalmak için vadeli işlemlerin kullanılabildiği günümüzün modern finans ve kripto piyasalarında, varlığın fiili fiziksel teslimatının gerçekleşmesi gerekmez. Bunun yerine, işlemden kaynaklanan kar veya zarar tüccarın hesabına gönderilir (bu bazen nakit uzlaşma olarak adlandırılır).

 • Uzun ve Kısa – Vadeli işlem satın almak uzun pozisyona girmek olarak adlandırılırken, vadeli işlem satmak kısa pozisyona girmek olarak adlandırılır. Uzun pozisyonlar, varlığın piyasa fiyatı vade sonunda belirlenen fiyattan daha yüksek olduğunda kâr eder. Piyasa fiyatı belirlenen fiyatın altına düştüğünde zarar ederler. Öte yandan, kısa pozisyonlar, vade sonunda piyasa fiyatı belirlenen fiyattan düşük olduğunda kâr eder ve piyasa fiyatı belirlenen fiyattan yüksek olduğunda zarar eder.

Örneğin, Trader A’nın dayanak varlığı ETH olan bir kripto vadeli işlem sözleşmesini 1.300 $ fiyattan uzattığını varsayalım. İşlemin diğer tarafında, sözleşmede kısa pozisyonda olan Tüccar B yer alır. Basitlik adına, marj ve kaldıraç etkisini göz ardı ediyoruz.

Infogr Gelecek Uzun Kısa
 • Marj – Kripto vadeli işlemleri marj üzerinden işlem görür, bu da yatırımcıların işlem tutarının tamamını kendileri ödemek zorunda olmadıkları anlamına gelir. Bunun yerine, fonların bir kısmı borsadan veya ticaret platformundan ödünç alınır. Bu, kazançları artırabilecek kaldıraca izin verir, ancak kayıplar da artırılabilir. Tüccar ayrıca potansiyel olarak marj çağrıları ve zorunlu tasfiye ile karşı karşıya kalabilir.

Hakkında daha fazla bilgi edinin marjin çağrıları, likidasyon, kaldıraç ve marjin ticaretinin spot ticaretten farkı.

 • Sürekli Vadeli İşlemler – Bunlar kripto piyasasına özgü bir vadeli işlem sözleşmesi türüdür. Mekaniği vadeli işlemlere benzer, ancak sürekli vadeli işlemlerin bir vade tarihi yoktur. Bir tüccar, pozisyonunu kendi isteğiyle kapatana veya örneğin marj sorunları nedeniyle tasfiyeye zorlanana kadar sözleşmeyi istediği sürece elinde tutabilir.

Vadeli işlemler hakkında daha fazla bilgi edinin DeFi Ticareti: Vadeli İşlemlere Giriş.

Ayrıca göz atın Vadeli İşlem Sözleşmeleri için Alım Satım Stratejileri.

Seçenekler Nelerdir?

Kripto opsiyonları, sahibine aşağıdakileri sağlayan bir tür türev sözleşme anlaşmasıdır hak (yani opsiyon), ancak yükümlülük değil, Belirli bir dayanak varlığı (kripto para birimi gibi) belirli bir fiyattan (kripto para birimi olarak adlandırılır) almak veya satmak için kullanım fiyatı) gelecekteki belirli bir tarihe kadar (aynı zamanda son kullanma tari̇hi̇).

Alım opsiyonları ve satım opsiyonları iki ana opsiyon türüdür. Her ikisi de uzun pozisyon (yani opsiyonu satın almak) veya kısa pozisyon (yani opsiyonu satmak) olarak girilebilir.

Ayrıca kaldıraçlı araçlardır çünkü opsiyonu elde tutmak için ödenen tutar toplam sözleşme değerine göre küçüktür. Vadeli işlemlere benzer şekilde, opsiyonlar da nakit uzlaşmalı olabilir. Opsiyon alıcısı tarafından satıcıya ödenen tutar prim olarak bilinir.

Uzun alım opsiyonu
Sahibi, vade sonuna kadar herhangi bir zamanda varlığı kullanım fiyatından satın alma hakkına sahiptir.
Opsiyonu satın almak için opsiyon satıcısına (opsiyon yazarı olarak da bilinir) bir bedel (prim olarak adlandırılır) ödenmesi gerekir.
Uzun satış opsiyonu
Sahibi, vade sonuna kadar herhangi bir zamanda varlığı kullanım fiyatından satma hakkına sahiptir.
Opsiyonu satın almak için opsiyon satıcısına (opsiyon yazarı olarak da bilinir) bir bedel (prim olarak adlandırılır) ödenmesi gerekir.
Kısa alım opsiyonu
Bir alım opsiyonu satmak ve alıcıdan (opsiyon sahibi) bir prim almak.
Opsiyon sahibinin satın alma hakkını kullanmayı seçtiği herha
Kısa satış opsiyonu
Bir satış opsiyonu satmak ve alıcıdan (opsiyon sahibi) bir prim almak.
Vade sonuna kadar, opsiyon sahibinin satma hakkını
Uzun alım opsiyonu
Sahibi, vade sonuna kadar herhangi bir zamanda varlığı kullanım fiyatından satın alma hakkına sahiptir.
Opsiyonu satın almak için opsiyon satıcısına (opsiyon yazarı olarak da bilinir) bir bedel (prim olarak adlandırılır) ödenmesi gerekir.
Kısa alım opsiyonu
Bir alım opsiyonu satmak ve alıcıdan (opsiyon sahibi) bir prim almak.
Opsiyon sahibinin satın alma hakkını kullanmayı seçtiği herha
Uzun satış opsiyonu
Sahibi, vade sonuna kadar herhangi bir zamanda varlığı kullanım fiyatından satma hakkına sahiptir.
Opsiyonu satın almak için opsiyon satıcısına (opsiyon yazarı olarak da bilinir) bir bedel (prim olarak adlandırılır) ödenmesi gerekir.
Kısa satış opsiyonu
Bir satış opsiyonu satmak ve alıcıdan (opsiyon sahibi) bir prim almak.
Vade sonuna kadar, opsiyon sahibinin satma hakkını

Son kullanma tarihinden önce herhangi bir zamanda, kripto opsiyonu sahibi opsiyonunu kullanıp kullanmamaya karar verebilir. Bu kararı etkileyen önemli bir faktör genellikle piyasa fiyatının kullanım fiyatına göre nerede olduğudur – bu, opsiyonun kullanılmasından kar mı yoksa zarar mı elde edileceğini belirler.

Opsiyonlar, mevcut piyasa fiyatının kullanım fiyatına kıyasla nerede olduğuna bağlı olarak para içi (ITM), para dışı (OTM) veya para üstü (ATM) olarak adlandırılır. Opsiyon sahibi, vade tarihi geldiğinde bile hiç kullanmamaya da karar verebilir; bu durumda, opsiyonun süresi dolar ve sahibi sadece ödediği primi kaybeder.

Seçenekler ayrıca Amerikan veya Avrupa tarzı olarak da kategorize edilebilir. Kendi tanımlarına göre, Amerikan opsiyonları opsiyonun vade tarihinden önce herhangi bir zamanda uygulanabilirken, Avrupa opsiyonları yalnızca vade tarihinde uygulanabilir.

Infogr Strike Güncel Fiyat

Opsiyon ödeme diyagramları, farklı opsiyon pozisyonlarından kaynaklanan kar-zarar senaryolarını görselleştirmeye yardımcı olur. Aşağıdaki opsiyon getiri diyagramlarında Jane varsayımsal yatırımcımızdır. Kullanım fiyatının 100$ ve primin 2$ olduğunu varsayalım.

 • Uzun alım opsiyonu. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının (artı prim) üzerinde olduğunda kar eder, çünkü teorik olarak Jane opsiyonu kullanabilir ve varlığı daha düşük kullanım fiyatından satın alabilir, ardından varlığı daha yüksek piyasa fiyatından satabilir. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının altındaysa, Jane opsiyonu kullanmayacak ve böylece ödediği primi kaybedecektir.
Infogr Uzun Çağrı 1
 • Kısa alım opsiyonu. Kâr, opsiyonun satışından elde edilen prim ile sınırlıdır. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının (artı prim) üzerinde olduğunda zarar oluşur.
Infogr Kısa Çağrı
 • Uzun satış opsiyonu. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının (prim hariç) altında olduğunda kâr eder çünkü teorik olarak Jane varlığı daha düşük piyasa fiyatından satın alabilir, opsiyonu kullanabilir ve varlığı daha yüksek kullanım fiyatından satabilir. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının üzerindeyse, Jane opsiyonu kullanmaz ve böylece ödediği primi kaybeder.
Infogr Uzun Put 1
 • Kısa satış opsiyonu. Kâr, opsiyonun satışından elde edilen prim ile sınırlıdır. Piyasa fiyatı kullanım fiyatının altında kaldığında (prim düşüldüğünde) zarar oluşur.
Infogr Kısa Put

Önceden belirlenmiş bir taban ve tavan seviyesi ( bariyer fiyatı olarak da bilinir) ile knock-out adı verilen özel bir seçenek vardır. Opsiyon sözleşmeleri, dayanak varlığın fiyatı önceden belirlenmiş herhangi bir seviyeye ulaştığında otomatik olarak sona erer (‘nakavt olur’ ve varlığı sona erer). Bu, opsiyon sahibinin hakkını kullanması durumunda varlığı satın aldığı veya sattığı fiyat olan kullanım fiyatı ile karıştırılmamalıdır. Knock-out özelliği, hem opsiyon sahipleri hem de opsiyon satıcıları için potansiyel olarak kar ve zararları sınırlar.

Seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinin DeFi Ticareti: Opsiyonlara Giriş.

Bir opsiyonun fiyatını etkileyen faktörler hakkında bilgi edinin Gelişmiş DeFi Ticareti: Opsiyonları ‘Greeks’ ile Yönetmek‘.

Kripto Türevleri için Kullanım Örnekleri

Türevler esas olarak riskten korunma ve spekülasyon için kullanılır.

 • Riskten korunma. Bu, mevcut bir pozisyonun kaybedilme riskini azaltmayı amaçlayan bir tür risk yönetimi stratejisidir. Örneğin, bir tüccar spot piyasadan BTC satın alır çünkü fiyatının yükseleceğini düşünür. Bununla birlikte, tüccar da yanılabileceklerinden endişe ediyor ve BTC fiyatının düşmesi durumunda kayıpları en aza indirmek istiyor. Kısa bir BTC vadeli işlem pozisyonu, BTC fiyatının düşmesi durumunda kazanç sağlayacak ve BTC spot pozisyonundan kaynaklanan kayıpları telafi edecektir.

Alternatif olarak, BTC’nin dayanak varlık olduğu uzun bir satım opsiyonu da riski hedge edebilir, çünkü BTC fiyatının düşmesi durumunda uzun satım opsiyonu kazanç sağlayacaktır.

 • Tahmin yürütüyorum. Bu, varlık fiyatının artacağına veya azalacağına dair bahis oynamak ve ardından bundan potansiyel olarak kar elde etmek için uzun veya kısa bir ticarete girmek anlamına gelir. Kripto opsiyonları ve vadeli işlemler kaldıraç kullandığından, herhangi bir kazanç potansiyel olarak güçlendirilir, ancak aynı şekilde kayıplar da potansiyel olarak güçlendirilir.
 • Gelir. Tüccarlar bazen gelir elde etmek için vadeli işlem ve opsiyonları kullanır. Örneğin, opsiyon satıcıları alıcılardan prim alırlar.

Kripto sürekli vadeli işlemlerinde, fonlama oranları adı verilen bir mekanizma vardır; burada bazen uzun olan tüccarlar kısa olanlara ödeme yapmak zorundadır; diğer zamanlarda, kısa tüccarlar uzun olanlara ödeme yapmak zorundadır. Bu nedenle, bazı tüccarlar bu fonlama oranını almak için kripto sürekli vadeli işlem pozisyonlarına girebilir.

Kripto türevleri, genellikle ileri düzey tüccarlar tarafından kullanılan karmaşık finansal araçlardır. Uygun olup olmadıkları tüccarın bilgi, beceri ve kişisel koşullarına bağlıdır.

Sonuç: Türev Ürünleri Kullanmalı mısınız?

Bir türev, değerini kripto para birimleri, hisse senetleri, tahviller, emtialar ve forex gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan bir dayanak varlıktan alan, alınıp satılabilir bir finansal araçtır. Yatırımcıların bir varlığa gerçekten sahip olmadan o varlığın fiyat hareketine maruz kalmalarını sağlar. Kripto türevlerinin iki yaygın türü vadeli işlemler ve opsiyonlardır ve esas olarak riskten korunma ve spekülasyon için kullanılırlar.

Crypto.com Borsasında Türev Ürünler

Crypto.com Borsasında türev ürün ticareti yapmak için, kullanıcıların Cüzdan [Pro] içinde hizmete başvurmaları ve coğrafi olarak kısıtlanmış bir yargı alanında bulunmamaları gerekir. Ticarete başlamak için, bir kullanıcı Spot Cüzdanından Cüzdanına [Pro] varlık aktarır ve türev ticaret hüküm ve koşullarını kabul eder. Başvuru onaylandıktan sonra, Cüzdan [Pro] türev hizmetleri etkinleştirilerek aktif hale getirilecektir.

Türevler şu anda USDC, USDT, DAT, BTC, ETH ve CRO için mevcuttur ve daha fazlası da gelecektir.

İşte bir türevlerin nasıl etkinleştirileceğine dair ayrıntılı adım adım kılavuz Borsada.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın ve Spot Ticaret, Türev Ticaret ve Marj Ticareti için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

crypto

Derivatives

futures

options

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens