Akıllı Sözleşmeler Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Ethereum ve diğer blok zincirlerindeki akıllı sözleşmeler, nasıl çalıştıkları ve kripto için neden önemli oldukları hakkında her şeyi öğrenin.

Jan 10, 2023
|

Derin Dalış Akıllı Sözleşmeler Opt

Akıllı Sözleşmelere Giriş

‘Akıllı sözleşme’ terimi ilk olarak 1990’larda bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo tarafından ortaya atılmıştır. Szabo yayınında akıllı sözleşmeyi “tarafların bu vaatleri yerine getirdiği protokoller de dahil olmak üzere dijital biçimde belirtilen bir dizi vaat” olarak tanımlamıştır.

Akıllı sözleşmeler, blok zinciri ve kripto alanının temel yapı taşlarıdır. Blok zincirleri popülerlik kazandıkça, akıllı sözleşmeler de gelişmeye başladı – özellikle de akıllı sözleşmeleri destekleyen en popüler blok zincirlerinden biri olan Ethereum’un ortaya çıkmasıyla.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Akıllı sözleşme, bir blok zinciri üzerinde çalışan ve kendi kendini yürüten bir bilgisayar programıdır. Bir akıllı sözleşmenin kuralları bir işlem için karşılandığında, dijital sözleşme o işlemi gerçekleştirir.
 • Akıllı sözleşmelerin bazı potansiyel avantajları arasında otomasyon, şeffaflık ve güvenlik yer almaktadır.
 • Akıllı sözleşmelerin riskleri arasında zayıf düzenleme ve potansiyel kırılganlık yer alabilir.
 • Günümüzde akıllı sözleşmelerin finans, tedarik zinciri ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız gerçek dünya kullanım alanı vardır.

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır?

Blok zinciri alanında akıllı sözleşme, bir blok zinciri üzerinde çalışan ve kendi kendini yürüten bir bilgisayar programıdır. Bu sözleşme türü, kodun belirtilen şartlarına göre olayları ve eylemleri otomatik olarak yürütmek ve kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bu kod, x’in bir olay ve y’nin bir eylem olduğu ‘xgerçekleşirse/gerçekleştiğinde , y’yiyürüt’ mantığını izleyen bir dizi kural ve veri içerir. Bazı iş kurallarını uygulayan normal bir uygulama gibidir; sadece yürütme ortamı olarak bir blok zinciri kullanır. Kullanabileceğimiz bir benzetme, bir otomatın nasıl çalışacağıdır: Doğru girdilerle belirli bir çıktı garanti edilir.

Akıllı Sözleşme Çizimi

Basit bir ifadeyle, akıllı sözleşmelere blok zincirinde sözleşme yapmanın dijitalleştirilmiş bir yolu olarak bakabiliriz. Geleneksel dijital anlaşmalara benzer şekilde, akıllı sözleşmeler iki veya daha fazla sözleşme tarafını içerir ve teknik olarak yasal olarak uygulanabilir. Bununla birlikte, geleneksel ve akıllı sözleşmeler arasında bazı paralellikler olsa da, bunlar aynı değildir. Bir araç olarak akıllı sözleşmeler bizi daha merkezi olmayan bir dünyaya yaklaştırmaya yardımcı olabilir ve standart anlaşmaların yerini almaları amaçlanmamıştır.

Ethereum Akıllı Sözleşmeleri

Aşağıdaki diyagram, Ethereum blok zincirini örnek alarak bir akıllı sözleşme sisteminin nasıl çalıştığını göstermektedir. Her sözleşme benzersiz bir adresle tanımlanır. Sözleşmenin şartları kod olarak yazılır; sözleşme blok zincirine yerleştirildikten sonra sözleşme kodu değiştirilemez.

Akıllı sözleşmeler, bir kullanıcı tarafından gönderilen işlemlerin işlenmesi sonucunda blok zinciri düğümleri tarafından yürütülür (örneğin, ETH’den CRO’ya bir token takası gerçekleştirmek). Blok zinciri düğümleri, işlemleri yetkilendiren ve doğrulayan ve ağdaki diğer düğümlerle bir iletişim merkezi olarak hareket eden bilgisayarlar gibi cihazlardır.

Bu işlemler daha sonra çıktılarını doğrulamak için ağdaki her blok zinciri düğümü tarafından yürütülür. Tüm düğümler tarafından doğrulanırsa, sözleşmenin durumu buna göre güncellenir. İşlemler kod aracılığıyla otomatikleştirilir ve kendi kendine yürütülür, bu da ideal olarak, her şey plana göre çalışırsa, sözleşmeyi yürütmek için üçüncü bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Sözleşme, aldığı işleme bağlı olarak, özel depolamasını okumak veya yazmak, hesap bakiyesine para depolamak, kullanıcılara veya diğer sözleşmelere mesaj veya para göndermek veya almak ve hatta yeni sözleşmeler oluşturmak gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilir.

Akıllı Sözleşme Akışı

Akıllı Sözleşmelerin Anatomisi

Akıllı sözleşme, bir blok zincirinde bir işlem talebi aldıktan sonra otomatik olarak yürütülebilen veri ve işlevlerden oluşan bir programdır. Ethereum blok zincirinde bir akıllı sözleşmeyi neyin oluşturduğuna dair genel bir bakış.

Veri

Herhangi bir sözleşme verisi, depolama ya da bellek gibi bir konuma atanmalıdır. Veriler belirteçlerin sayısı, işlevlerin çıktıları vb. olabilir. Bir akıllı sözleşmede depolama alanını değiştirmek maliyetlidir, bu nedenle bir geliştiricinin ilgili verilerin nerede yaşaması gerektiğini düşünmesi gerekir.

Fonksiyonlar

İşlevler, gerçekleştirilecek eylemleri veya ortak iş mantığını tanımlar. En basit ifadeyle, fonksiyonlar gelen işlemlere yanıt olarak bilgi alabilir veya ayarlayabilir. İki farklı türde fonksiyon çağrısı vardır: dahili ve harici. Dahili işlevlere ve durum değişkenlerine yalnızca dahili olarak erişilebilir (yani, mevcut sözleşmenin veya ondan türeyen sözleşmelerin içinden). Harici işlevler sözleşme arayüzünün bir parçasıdır, bu da diğer sözleşmelerden ve işlemler aracılığıyla çağrılabilecekleri anlamına gelir.

Etkinlikler

Olaylar, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) gibi blok zinciri dışındaki hizmetleri, sözleşmenin mevcut durumu veya gerçekleşen bir olay hakkında kullanıcıları bilgilendirmek için bilgilendirir. Olaylar, argümanları da kabul ettikleri ve sakladıkları için fonksiyonlara benzer; ancak olay verileri, akıllı sözleşmeler tarafından erişilemeyen işlem günlüğüne kaydedilir.

Olaylar bir ‘emit‘ anahtar sözcüğü aracılığıyla çağrılabilir veya gönderilebilir. Olaylar ve günlükler teknik olarak akıllı sözleşmelerin bir parçası olsa da akıllı sözleşmelerin olay verilerini okuyamadığını belirtmek önemlidir.

Akıllı Sözleşmelerin Avantaj ve Dezavantajları

Temel bilgiler tamamlandığına göre şimdi de akıllı sözleşmelerin faydalarına ve sınırlamalarına bakalım.

Avantajlar

 • Otomasyon: Akıllı sözleşmeler otonom olarak çalışır.
 • Şeffaflık: Akıllı sözleşmelerdeki eylemler zincir üzerinde gerçekleştikleri ölçüde kamuya açıktır.
 • Güvenlik: Blok zincirinde saklanan işlem kayıtları şifrelenir ve değişmez.
 • Doğruluk: Sözleşmeye ilişkin tüm bilgiler ‘if-then’ ifadeleri kullanılarak koşullu bir formatta ifade edilir ve iş mantığı makineler tarafından gerçekleştirilir, bu da aksi takdirde manuel çalışmadan kaynaklanabilecek bazı hataları önleyebilir.
 • Hız ve verimlilik: Akıllı sözleşmeler internette hızlı yürütme hızıyla ve aracı olmadan çalışır.
 • Daha düşük maliyet: Akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, zaman gecikmeleri ve ilgili ücretlerden kaçınmanın yanı sıra geleneksel sözleşmelerin manuel olarak yürütülmesinden daha düşük maliyet içerebilir (ancak bu henüz nispeten test edilmemiştir).

Dezavantajlar

 • Zayıf düzenleme: Akıllı sözleşmelere ilişkin net düzenlemeler bulunmamaktadır.
 • Değişmez: Orijinal akıllı sözleşmeler dağıtıldıktan sonra, amaçlandığı gibi çalışmasalar bile değiştirilemezler.
 • Potansiyel güvenlik açığı: Akıllı sözleşmeler, koddaki hatalar, güvenlik açıkları veya gözden kaçmalar nedeniyle bilgisayar korsanlığı veya istismar riskine yol açabilir.

Akıllı Sözleşmelerin Uygulamaları

Akıllı sözleşmeler günümüzde blok zinciri uygulamalarının temel yapı taşları haline gelmiştir ve aşağıda bu uygulamalardan bazı örnekler yer almaktadır.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi)

Kripto sektörü birçok yönden akıllı sözleşmelere dayanmaktadır. Bunun iyi bir örneği, 2020’den bu yana akıllı sözleşme uygulamalarında patlama görülen merkezi olmayan finanstır (DeFi). DeFi, çeşitli geleneksel finansal hizmetleri (borç verme ve borç alma, borsalar, türevler, sigorta vb.) uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanır. – Böylece aracısız, güvene dayalı olmayan ve düşük maliyetli bir ekonominin faydalarından yararlanabilirler.

Finans sektöründe akıllı sözleşmelerin kullanım alanları DeFi ile sınırlı değil. Akıllı sözleşmelerin parlayabileceği ticaret, uzlaştırma vb. gibi başka birçok senaryo vardır.

Dijital Kimlik

Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların web sitelerinde ve çevrimiçi uygulamalarda kimliklerini kanıtlamak için kullandıkları bilgileri kontrol etmelerini sağlayan Web3 ‘teki önemli bir dijital kavram olan kendi kendine egemen kimliği (SSI) etkinleştirir. SSI, kişisel verilerine sahip olan ve kontrol eden bireyler için kesintisiz, kullanıcı merkezli bir İnternet sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır (karşı tarafların işlemleri doğrulamak için kullanıcıların hassas verilerini tutması gerekmez). Bu, sürtünmesiz ‘müşterini tanı’ (KYC) prosedürlerini kolaylaştırarak süreçleri daha da kolaylaştırır.

Tedarik Zinciri

Tedarik zinciri görünürlüğü, markalar, perakendeciler, lojistik ve karşı taraflar arasında mal takibi sağlayan akıllı sözleşmelerin yardımıyla geliştirilebilir.

Sigorta Hasarları

Akıllı sözleşmeler için sıkça atıfta bulunulan bir başka potansiyel kullanım alanı da sigorta alanıdır; bu sözleşmeler bir gün müşteriler için talep doğrulama ve yönetimini kolaylaştırırken verimli reasürans sistemleri sağlayarak sigorta dolandırıcılığını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Gayrimenkul

Akıllı sözleşmeler, ilgili tüm taraflar için güven ve şeffaflık gerektiren güvenilir işlemlerin kolaylaştırılmasına yardımcı olabileceğinden, gayrimenkul alanında iyi kullanım alanları bulabilir. Akıllı sözleşmeler, mülk sahipliği değişim sürecini hızlandırarak, kiralama ve kira sözleşmelerinin kolaylaştırılmasını sağlayarak ve genel olarak güvenli eşler arası işlemler sağlayarak devreye girebilir.

Sonuç – Akıllı Sözleşmeler Web3 için Gerekli mi?

Akıllı sözleşmeler oldukça incelikli olsalar da, öğrenmeye değer bir yeniliktir. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerle etkileşime girerken, akıllı sözleşmeyle doğrudan etkileşime girecek teknik bilgiye sahip değilseniz, işlemleri tamamlamak için ilgili kullanıcı arayüzlerini kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, doğru bilgi olmadan, olası bir hata, fonları doğrudan sözleşme adresine göndermek olacaktır, bu da sözleşmenin işlevlerini tetiklemeyecek ve fonlar kaybolabilir – sonsuza kadar!

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens