Kripto Hesabınızı Güvende Tutmanıza Yardımcı Olacak Temel Güvenlik İpuçları

Dolandırıcıları kripto cüzdanınızdan uzak tutmak ve Bitcoin’inizi güvende tutmak için en iyi güvenlik ve veri gizliliği uygulamalarının 101’i.

Apr 21, 2023
|

Resim

Crypto.com’da, müşterilerimizin varlıklarının ve verilerinin güvenliğini sağlamak için güvenliği sürekli olarak artırıyoruz. Müşterilerin kendilerini kötü niyetli aktörlerden koruyacak kaynaklara sahip olması da aynı derecede önemlidir.

Güvenlik özellikleri hakkında güncel bilgilere sahip olmak için düzenli olarak güncellenecek olan bu makaleyi yer imlerine ekleyin.

Her kripto cüzdan sahibinin bilmesi gereken altı en iyi güvenlik uygulaması:

 • Şifrelerinizi ve kimlik doğrulama kodlarınızı kimseyle paylaşmayın. Crypto.com bu bilgileri asla istemeyecektir.
 • Her zaman resmi Crypto.com web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğinizden emin olun.
 • Kimlik avının e-posta, SMS ve sesli aramalar dahil olmak üzere herhangi bir iletişim kanalı üzerinden gerçekleşebileceğini unutmayın.
 • ‘Domuz kasaplığı’ ve ‘halı çekme’ gibi yaygın kripto dolandırıcılıkları hakkında bilgi edinin.
 • Aldığınız HER türlü şüpheli iletişimi [email protected] adresinden Müşteri Destek Ekibimize bildirin.

Hesabınızı nasıl koruyacağınız, kimlik avı girişimlerinden nasıl kaçınacağınız ve kripto dolandırıcılıklarını nasıl fark edeceğinizle ilgili ayrıntılar için okumaya devam edin.

Kripto Güvenliği Adım 1: Hesabınızı Koruyun

Hesabınızı güvende tutmanın ilk adımı, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve Kimlik Avı Önleme Kodlarını ayarlamaktır.

2FA’yı Kurun

2FA, bir kullanıcıya hesabına ancak iki kanıt parçasını (yani iki faktörü) başarıyla sunduktan sonra erişim izni veren elektronik bir kimlik doğrulama yöntemidir.

Bunlar, yalnızca kullanıcının bildiği (örneğin bir şifre), sahip olduğu (bir kod oluşturucu gibi) ve olduğu (çoğunlukla yüz tanıma) bir şeyin kombinasyonu olacaktır. 2FA, işlemleriniz için güçlü bir güvenlik katmanı sağlar ve bir Crypto.com hesabı oluştururken yapılması gereken ilk şeylerden biridir.

İşte Crypto.com Uygulaması için 2FA’nın nasıl kurulacağına dair hızlı bir kılavuz.

Kimlik Avı Önleme Kodu Oluşturun

Crypto.com Uygulaması, Exchange ve NFT ürünleri, Kimlik Avı Önleme Kodu kullanmanıza olanak tanıyan bir özellikle birlikte gelir. Bu kod yalnızca sizin bildiğiniz bir şeydir ve bizden gelmiş gibi görünen e-postaların gerçek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için e-posta gövde kopyasında görünür.

Benzersiz bir e-posta adresiyle birlikte, Kimlik Avı Önleme Kodunun kullanılması, Crypto.com ile etkileşiminizin diğer hesaplardan ve hizmetlerden ayrı olarak doğrulanabilir kalmasını sağlar ve paranız için ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

E-postanız için Kimlik Avı Önleme Kodlarını nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Crypto.com hesabınız için neden benzersiz bir e-posta adresi kullanmanız gerektiğinden kurtarma ifadenizi en iyi nasıl saklayacağınıza kadar bu kapsamlı listede en iyi güvenlik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kripto Güvenliği Adım 2: Kimlik Avı Girişimlerini Tanıyın

Dolandırıcılar, kullanıcı kimlik bilgilerine erişmek için Crypto.com personelinin kimliğine bürünmek gibi, güvenmeniz gereken biri gibi davranarak kim olduklarını yanlış tanıtabilirler. Bu teknik aynı zamanda ‘oltalama’ olarak da bilinir ve e-posta, SMS, sosyal medya gelen kutuları ve hatta telefon aramaları dahil olmak üzere herhangi bir iletişim kanalı aracılığıyla gerçekleşebilir.

Şifrelerinizi ve kimlik doğrulama kodlarınızı kimseyle paylaşmayın. Crypto.com bu bilgileri asla istemeyecektir.

Buna ek olarak, e-postalar ve mesajlar sizi Crypto.com’u taklit eden web sitelerine çeken bağlantılar içerebilir – her zaman resmi Crypto.com web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğinizden emin olun.

Kimlik avını fark etmek için bu işaretleri arayın:

 • Dilbilgisindeki yanlışlıklar veya sizden bilgi almak için hazırlanmış hikaye.
 • Kimlik avcısı sizde bir aciliyet hissi yaratmaya çalışır.
 • Şifreler ve kurtarma ifadeleri gibi kişisel bilgiler için açık talepler.

Kendinizi kimlik avından korumak için sağlıklı bir şüphecilik dozu ve tüm mesajların, e-postaların ve bağlantıların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Yaygın kimlik avı tekniklerine aşina olun. Bunu kolaylaştırmak için, neye benzediklerine dair ekran görüntüleriyle birlikte gerçek hayattan oltalama örneklerinin bir listesini derledik.

Kripto Güvenliği Adım 3: Kripto Dolandırıcılıklarını Tanıyın

Hiç ‘halı çekme’ ve ‘domuz kasaplığı’ diye bir şey duydunuz mu? Bunlar kripto dolandırıcılığına iki örnektir. İşte bu alandaki en yaygın dolandırıcılıkların kısa bir listesi:

 • Yatırım/’Çabuk Zengin Ol’ dolandırıcılığı, sosyal medyadaki kurbanlara ücretsiz kripto tavsiyeleriyle mesaj göndermeyi içerebilir ve bu da sonunda kullanıcı için fon yatırımı yapma teklifine yol açar.
 • Havale/ Para Çekme dolandırıcılığı, kullanıcıların para almak için para göndermelerini gerektirir.
 • Romantik dolandırıcılıklar, kripto para talebiyle sonuçlanan çevrimiçi ilişkilerdir.
 • ‘Domuz kasaplığı’ dolandırıcılığı, kurbanı uzun bir süre boyunca tımar eden romantizm dolandırıcılığının sofistike bir evrimidir.
 • Dolandırıcıların sahte bir projeyi abartmasının ardından ‘Rug pulls’ mağdurları değersiz tokenlar veya NFT’lerle baş başa bıraktı.
 • Cryptojacking, bir başkası için kripto madenciliği yapmak üzere kullanıcının bilgisayar belleğini ele geçiren bir saldırıdır.

Bu dolandırıcılıklara kanmayın. Kötü niyetli kripto projelerini ve platformlarını tanımaya yardımcı olacak kırmızı bayraklar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Son Sözler – Kripto Cüzdanınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Artık kripto hesabınızı güvende tutmaya yardımcı olacak üç temel unsuru biliyorsunuz: güvenlik özelliklerini ayarlamak, kimlik avı girişimlerini tanımak ve kripto dolandırıcılıklarını tanımak.

Herhangi bir sorunuz varsa veya bizden geldiğini iddia eden şüpheli bir iletişim alırsanız, lütfen [email protected] adresinden bize ulaşın. Yardım etmek için buradayız.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens