Rezerv Kanıtı (PoR) Nedir? Kripto Denetimleri Nasıl Çalışır?

Rezerv Kanıtı nedir, nasıl yapılır ve neden önemlidir? Bu başlangıç kılavuzunda daha fazlasını öğrenin.

Dec 09, 2022
|

Anahtar Çıkarımlar:

 • Rezervler, bir kurum tarafından tutulan varlıkları ifade eder. Rezerv Kanıtı (PoR), bir kurumun (örneğin bir kripto borsası) tüm müşteri bakiyelerini destekleyen yeterli rezervlere sahip olduğunu doğrulamanın bir yoludur. İdeal olarak bağımsız bir üçüncü taraf denetçi tarafından gerçekleştirilir.
 • PoR, müşterilerin bir kurumun ödeme gücünü ve likiditesini değerlendirmesine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Kripto sektöründeki son gelişmeler bağlamında, PoR şeffaflığı ve müşteri güvenini artırmayı amaçlamaktadır.
 • Genel olarak, kripto sektöründeki PoR, Merkle ağacı şeklinde müşteri bakiyelerinin anlık görüntüsünü içerir. Bu veri yapısı, müşterilerin varlıklarının anlık görüntü bakiyesine dahil olduğunu bağımsız olarak doğrulamasına olanak tanır.
 • Crypto.com, PoR denetimli raporların kamuya açık olarak paylaşılmasının şeffaflık taahhütlerinin yerine getirilmesinde hayati önem taşıdığına inanmaktadır. Crypto.com’un PoR’si hakkında daha fazla bilgi edinin.

Rezerv Kanıtı (PoR) Nedir?

Finans alanında rezervler genellikle bir şirket tarafından tutulan ve müşteri mevduatlarının tam olarak karşılanması da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara hizmet edebilecek varlıkları ifade eder. Rezerv Kanıtı (PoR), denetlenen tarafın tüm müşteri bakiyelerini desteklemek için yeterli rezerve sahip olduğunu doğrulamak için bağımsız bir denetimi tanımlayan bir terimdir.

Kripto varlık PoR için bu, bir denetçinin şirket tarafından tutulan zincir üzerindeki varlıkların, denetim sırasında bakiyelerinde gösterildiği gibi müşteri varlıklarıyla %100’den az eşleşmediğini doğrulaması anlamına gelir. Bu, müşterilere şirketin yeterince likit ve çözücü olduğu ve para çekmeyi seçmeleri durumunda fonların müşteriler tarafından erişilebilir olduğu konusunda güvence vermeye yardımcı olabilir.

Kripto sektöründeki son gelişmeler ışığında, PoR aşağıdakiler için çok önemlidir:

 • Müşterilere fonların mevcudiyeti ve desteklenmesi konusunda şeffaflık sağlamak.
 • Her müşterinin hesap bakiyelerinin PoR’a dahil olduğunu bağımsız ve kriptografik olarak doğrulamasına olanak tanıyarak güveni artırmak.

PoR Nasıl Gerçekleştirilir?

PoR birkaç adımdan oluşur:

 1. Denetlenen şirketin müşterileri adına kontrol ettiğini iddia ettiği varlıklara sahip olduğunun doğrulanması.
 2. Denetlenen şirket tarafından tutulan varlıkların, denetlenen varlıkların her biri için toplu hesap bakiyelerine göre toplam müşteri varlıklarının tam miktarıyla karşılaştırılarak doğrulanması.
 3. Her bir müşterinin kendi hesap bakiyelerinin gerçekten de PoR’a dahil edildiğini tek tek doğrulamasına olanak tanıyan bir doğrulama aracının oluşturulması.

Kripto sektöründe müşteri bakiyelerinin tamamen desteklendiğini doğrulamanın en yaygın yolu Merkle ağacı adı verilen bir veri yapısı oluşturmaktır (bireysel müşteri bakiyelerinin anlık görüntüsünü kullanarak).

Güvenlik ve gizlilik dostu özellikleri sayesinde Merkle ağaçları, Bitcoin de dahil olmak üzere birçok Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) projesinde benimsenmiştir.

Bkz. Bitcoin İşlemleri Nasıl Çalışır? Merkle ağaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Yapraklar ve Kökler – Bir Merkle Ağacının Yapısı

Basitçe ifade etmek gerekirse Merkle ağacı, bir veri kümesinin (yani iki veya daha fazla veri parçasının) tekrar tekrar hash edilmesiyle oluşturulan bir veri yapısıdır. Her hash katmanında, veri parçalarının sayısı(Merkle yaprakları) üstel olarak azaltılır (örneğin, her seferinde iki veri parçası hash edilirse yarıya iner) ve sonunda Merkle ağacının tepesinde oturan tek bir hash – Merkle kökü olarak da adlandırılır – kalır.

Hashing, bir değeri tersine mühendisliği zor olan başka bir değere dönüştürmek için kullanılan bir hesaplamadır. Örneğin, bir değer verildiğinde, hash’inin ne olduğunu hesaplamak kolaydır; ancak bir değerin hash’i verildiğinde, orijinal değerin ne olduğunu tersine çevirmek mümkün değildir. Bu nedenle, hashing (veya tekrarlanan hashing) gizliliği korumak ve altta yatan verilerin değerlerini açığa çıkarmaktan kaçınmak için sıklıkla ‘tek yönlü’ bir işlev olarak kullanılır.

PoR bağlamında, bir Merkle ağacı uygulamak, denetçinin herhangi bir müşterinin hesap bakiyesini kamuya açık hale getirmeden tüm müşterilerin hesap bakiyelerinin verilerini tek bir Merkle kökünde toplamasına ve böylece gizliliği korumasına olanak tanır.

Merkle Ağacı Örneği

 • Katman 0: Her müşterinin hesap bakiyesinin anlık görüntüsü alınır. Kullanıcı gizliliğini korumak için bu veriler kamuya açık değildir.
 • Katman1: Her müşterinin hesap bakiyesi önce diğer bilgilerle birleştirilir (örneğin, gizliliği korumak için belirli değiştirici numaraları eklenir), ardından ağacın altındaki Merkle yapraklarını oluşturmak için bir kez hashlenir.
 • Katman2’den Katman N’ye: Her hash çifti tekrar tekrar hash edilerek Merkle ağacının her katmanındaki Merkle yapraklarının sayısı katlanarak azaltılır.
 • Merkle kökü: Ağacın tepesinde yer alan tek bir hash.
Merkle ağacı örneği

Her müşteriye hesap bakiyelerinin hash edilmesiyle oluşturulmuş bir Merkle yaprağı verilir. Bu, yaprağın ifşa edilen aynı Merkle köküyle eşleştiğini doğrulamalarını sağlar.

Bir müşterinin hesap bakiyesinde yapılacak herhangi bir değişiklik, ağaçta kademeli olarak artan bir değişikliğe neden olur ve farklı bir Merkle kökü ile sonuçlanır. Bu süreç boyunca müşteriler başkalarının hesap bakiyelerini göremez, böylece gizlilik korunur.

Crypto.com’un Rezerv Kanıtına Nasıl Erişilir?

PoR tasdiki sırasında veya öncesinde bir hesap açan Crypto.com müşterileri, denetlenen tokenler için hesap bakiyelerinin PoR’a dahil edildiğini bağımsız olarak doğrulayabilir. Merkle yaprağınızı nasıl bulacağınıza ilişkin adım adım kılavuz için lütfen https://crypto.com/proof-of-reserves adresini ziyaret edin.

PoR’a ek olarak Crypto.com, kriptonun ana akım olarak benimsenmesini sağlamanın temelleri olduğuna inandığımız güvenlik ve veri gizliliğimizi güçlendirmeye devam ediyor. Crypto.com’un sertifikaları, değerlendirmeleri ve güvenlikle ilgili uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://crypto.com/security adresini ziyaret edin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bir Rezerv Kanıtı denetimini tanımlayan resmi olarak kabul edilmiş kurallar veya prosedürler yoktur. Bu makale yalnızca örnek teşkil etmesi amacıyla belirli prosedürleri içermektedir. Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens