Şimdiye Kadar Satılmış En Pahalı NFT’ler

Geçtiğimiz yıl, NFT’ler dünyayı kasıp kavurdu. İşte bugüne kadar satılan en pahalı NFT’lerden beşi.

Jan 04, 2023
|

En Pahalı Nfts Opt

Değiştirilebilir olmayan tokenler (NFT’ler) kripto sektöründe küresel finansal ana sahneye sıçradı. Tanınmış sanatçılar ve metaverses vaatleri, diğer faktörlerin yanı sıra, bazı NFT’lerin ve NFT koleksiyonlarının başarısında rol oynamıştır.

NFT alanı oldukça doygun hale gelmiş olsa da, seçilmiş birkaç kişi aslan payını aldı ve milyonlarca dolar değerinde oldu. Burada, satış fiyatlarına göre bugüne kadarki en pahalı beş NFT’yi ve bunların dijital koleksiyon alanı üzerindeki etkilerini ele alıyoruz.

NFT’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kontrol et Bir NFT’yi popüler yapan nedir.

1. Birleştirme – 91,8 milyon ABD Doları

Pak – Birleştir

Dijital sanatçı Pak’ın eseri Merge, Aralık 2021’de NFT platformu Nifty Gateway’de 91,8 milyon ABD doları kazandı. NFT, yaşayan bir sanatçı tarafından satılan en pahalı sanat eseri olarak yeni bir rekor kırdı. Bununla birlikte, en pahalı NFT iddiası, Merge ‘in tek bir parça olarak kabul edilip edilmediğine bağlı olarak tartışmalıdır.

Alıcılar eserden 299 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla token satın alabilecek ve satış süresi boyunca fiyat her altı saatte bir 25 ABD Doları artacak. Sonunda, tokenler toplam 91,8 milyon ABD dolarına satıldı ve 28.983 koleksiyoncu toplam 312.686 adet toplu veya değiştirilemez token (NFT) aldı.

Takma isimli bir sanatçı (veya sanatçı kolektifi) olan Pak, 20 yılı aşkın bir süredir dijital sanat ve medyaya ilham veriyor ve en çok görsel sanatı keşfetmek ve paylaşmak için tasarlanmış bir yapay zeka olan Archillect’i yaratmasıyla tanınıyor. 2022 yılının başlarında Sotheby’s ve Nifty Gateway, Pak’ın NFT koleksiyonu olan The Fungible Collection ‘ı 16,8 milyon ABD dolarına sattı.

2. İlk 5000 Gün – 69,3 milyon ABD doları

Beeple – İlk 5000 Gün

Mike ‘Beeple’ Winkelmann tarafından oluşturulan İlk 5000 Gün, Mayıs 2007’den bu yana her gün bir kez bir araya getirilen 5.000’den fazla parçadan oluşan bir kolajdır. Mart 2021’de Christie’s Müzayede dijital sanat evinde görücüye çıktı ve Christie’s müzayedesinde yaşayan bir sanatçı tarafından satılan en pahalı dördüncü eser oldu. Kendi Metapurse NFT projesiyle NFT alanında aktif olarak yer alan Singapur merkezli bir kripto yatırımcısı olan Vignesh Sundaresan’a satıldı.

3. Saat – 52,7 milyon ABD Doları

Julian Assange & Pak – Saat

Saatin WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye olası iadesine karşı yasal savunması için fon toplamak amacıyla oluşturulduğu bildirildi. Parça, Assange’ın ne kadar süredir hapiste olduğunu gösteren bir saatti. Kendini ‘Julian Assange‘ı Özgür Bırakma’ misyonuyla hareket eden ve 10.000’den fazla üyesi bulunan AssangeDAO, nihayetinde NFT’yi 52,7 milyon ABD dolarına satın aldı.

Muhtemelen bu NFT dijital bir sanat eserinden daha fazlasıdır; bir NFT’nin potansiyel sosyal etkisini göstermektedir.

4. HUMAN ONE – ~29 MILYON ABD DOLARI

Beeple – HUMAN ONE

İNSAN BİR Christie’s 21st Century Art Evening Sale’de 9 Kasım 2021 tarihinde 28,985 milyon ABD dolarına satılmıştır. NFT, dinamik olarak değişen jeneratif bir sanat eseri içeren fiziksel bir heykelle birleştirildi. Parlak alüminyum metal ve maun çerçeveden oluşan ‘kinetik video heykeli’, farklı ortamlarda yürüyen bir astronotun döngüsünü gösteren dört dijital ekrana sahip.

Heykele eşlik eden NFT, farklı ortamlarda seyahat eden bir astronotu gösteriyordu; günün saatine göre ortamlar değişiyordu. Ayrıca, HUMAN ONE‘da, Beeple bireylerin bulması için ipuçları sakladı, böylece ek NFT’lerin kilidini açabildiler.

Fiziksel sanat eseri ve eşleştirilmiş NFT, şimdiye kadar satılan en pahalı NFT parçalarından biri haline geldi ve Beeple’ı sektördeki en üretkenlerden biri olarak sağlamlaştırdı. Christie’s tarafından ‘dünyanın en ünlü dijital sanatçısı’ olarak adlandırılan Beeple, kendini bu esere adadığını ve yaşamı boyunca bu eseri geliştirmeye devam ederek NFT’lere daha fazla dikkat çekmeyi planladığını belirtti.

5. CryptoPunk #5822 – 23,7 milyon ABD Doları

CryptoPunk #5822

İlk NFT koleksiyonlarından biri olarak piyasaya sürüldüğünden beri CryptoPunk ‘lar en pahalı ve aranan NFT’lerden bazıları haline geldi. CryptoPunk’lar ilk çıktıklarında ücretsizdi ve kullanıcıların tek yapması gereken bir tane edinmek için gaz ücretini ödemekti. 2017 yılında Larva Labs şirketi altında iki Kanadalı yazılımcı tarafından başlatılan proje, Londra punk sahnesi, cyberpunk hareketi ve elektronik dans müziği sanatçısı Daft Punk’tan esinlenmiştir. CryptoPunks projesinin fikri mülkiyet hakları o zamandan beri Yuga Labs tarafından satın alınmıştır.

CryptoPunks birçok kez milyonlarca satmıştır.

En çok satan CryptoPunks:

  • CryptoPunk #3100 – 7,67 milyon ABD Doları, 11 Mart 2021
  • CryptoPunk #4156 – 10,26 milyon ABD Doları, 10 Aralık 2021
  • CryptoPunk #7523 – 11,75 milyon ABD Doları, 11 Haziran 2021
  • CryptoPunk #5822 – 23,7 milyon ABD Doları, 13 Şubat 2022

CryptoPunk’lar bir dereceye kadar ana akım kültüre girmiş ve Visa gibi şirketler ile Jay-Z ve Gary Vee gibi ünlülerin CryptoPunk NFT’leri satın aldıkları bildirilmiştir.

Sonuç – NFT Fiyatlarının Zirvesini Henüz Görmedik mi?

NFT alanı henüz yeni ve gelişmekte olsa da, bir ifade aracı olarak NFT’lerin adından söz ettirdiği açıktır. Bu koleksiyonlar henüz ana akım olarak benimsenmemiştir, ancak yukarıda açıklanan NFT’ler bu koleksiyonlara büyük bir ilgi ve alaka göstermektedir.

NFT’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kontrol et Bir NFT’yi popüler yapan nedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri düşebilir veya artabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Belirtilen tüm fiyatlar Aralık 2022 itibarıyla geçerli olup dalgalanma gösterebilir.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens