DeFi Nasıl Kullanılır – Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Merkezi olmayan finans (DeFi) hakkındaki bu temel bilgilerle DeFi yolculuğunuza bugün başlayın.

Jun 30, 2022
|

Defi Kılavuzu Kv

Merkezi olmayan finans (DeFi), blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş yeni ortaya çıkan bir finansal sistemdir. Bu sistem, geleneksel finansta genellikle bankalar tarafından oynanan rolü üstlenen otomatik programlar veya TradFi kullanır.

DeFi, kullanıcıların fonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayan TradFi’ye bir alternatiftir. Tek bir kurumun (örneğin bir bankanın) kontrolü elinde bulundurması anlamına gelen merkeziyetçilik yerine, kontrolün sistemdeki paydaşlar arasında dağıtılması anlamına gelenadem-imerkeziyetçidir.

DeFi’nin diğer avantajları arasında internet bağlantısı olan hemen hemen herkes tarafından kullanılabilmesi, düşük ücretler ve borç verme ve borç alma gibi finansal hizmetlere erişim yer alıyor.

Temel bilgileri öğrendiğiniz sürece DeFi uygulamalarını kullanmak için gelişmiş bir kripto tüccarı olmanıza gerek yoktur. Bu yeni başlayanlar için DeFi kılavuzu, DeFi yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak ilk adımları kapsar.

Okuyun ‘ DeFi nedir?‘ makalesini okuyarak DeFi sisteminin yapı taşlarını anlayabilirsiniz.

Anahtar Çıkarımlar:

  • DeFi Wallet’ın kripto varlıklarınız üzerinde size nasıl tam kontrol sağladığını öğrenin
  • DeFi’de farklı token ve coinler kullanılabilir. Bunların nasıl kullanılacağı, ilgili işlem ücretleri ve üzerinde çalıştıkları blok zincirleri hakkında bilgi edinin
  • DeFi ile kullanıcılar bir likidite havuzuna varlık sağlayarak, verim çiftçiliği yaparak ve kripto stake ederek faiz kazanabilir
  • Borç verme ve borç alma, verim tarımı veya NFT alım satımı gibi hizmetler sunan yeni başlayan dostu DeFi projelerine giriş

DeFi’ye Girmek İçin Adım Adım Kılavuz

Adım 1: DeFi Cüzdanınızı Kurma

Crypto.com DeFi Cüzdanı, DeFi yolculuğunuza başlamak için harika bir yoldur. Yapmanız gereken ilk şey DeFi Cüzdanınızı kurmaktır.

DeFi Cüzdanınızın kurulumunu tamamladıktan sonra, DeFi Cüzdan ayarları aracılığıyla onu Crypto.com Uygulama hesabınıza bağlama seçeneğiniz vardır. Neden iki tane olduğunu merak ediyorsanız: Türleri farklıdır – gözetimli ve gözetimsiz – ve farklı işlevler sunarlar.

Saklama cüzdanı merkezidir, yani yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekir. Ancak bu aynı zamanda, üçüncü bir tarafça yönetildikleri için varlıklarınız üzerinde daha az sorumluluğa sahip olduğunuz anlamına da gelir. (Crypto.com, fonlarınızı korumak için sektör lideri güvenlik kimlik bilgileri ve 750 milyon ABD doları tutarında sektörün en büyük sigorta poliçelerinden birini sunmaktadır). Daha kullanıcı dostu bir seçenektir; şifrenizi unutursanız, müşteri hizmetleri ekibimiz hesabınıza erişmenize yardımcı olabilir.

Velayet dışı cüzdanlar – örneğin DeFi Cüzdan – fonlarınız ve özel anahtarlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bir parola oluşturursunuz ve on iki kelimelik bir kurtarma cümlesi verilir. Cüzdanınızı daha fazla güvence altına almak istiyorsanız, biyometri ve iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlayın. Varlıklarınızın tek sorumlusu siz olduğunuz için, bu kurtarma ifadesini fiziksel olarak yazmanız ve çevrimdışı bir yerde (örneğin bir kağıt parçası veya flash bellekte) güvenli bir şekilde saklamanız hayati önem taşımaktadır.

Daha fazla bilgi için şu makalelere göz atın farklı cüzdan türleriyanı sıra daha fazla bilgi için kurtarma i̇fadeni̇zi̇ güvenli̇ bi̇r şeki̇lde nasil yedeklersi̇ni̇z.

DeFi Cüzdanınızı kurduğunuza göre artık başlayabilirsiniz.

Adım 2: Cüzdanınıza Para Yatırma ve Token Satın Alma

Cüzdanınıza Nasıl Para Yatırırsınız?

Ardından, DeFi Cüzdanınıza para yatırmanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

(1) bir kredi/banka kartı bağlayarak ve DeFi Cüzdanınızdaki ‘Satın Al’ seçeneğini kullanarak veya

(2) ‘Gönder’/’Al’ seçeneği aracılığıyla Crypto.com Uygulaması gibi harici bir cüzdan kullanarak

Crypto.com DeFi Cüzdanınızı Crypto.com Uygulamanıza ilk kez bağlıyorsanız (veya yeniden bağlıyorsanız), Crypto.com Uygulamanızdan yeni bağlanan Crypto.com DeFi Cüzdanınıza herhangi bir kripto çekebilmeniz için 24 saat beklemeniz gerekeceğini lütfen unutmayın. Bu 24 saatlik kilit yalnızca para çekme işlemleri için geçerlidir.

Ancak, Crypto.com Uygulama hesabınıza bağlandıktan hemen sonra Crypto.com DeFi Cüzdanı ile kripto satın alabilirsiniz.

Jetonlar ve Madeni Paralar Nasıl Satın Alınır

DeFi’ye başlamak için ihtiyacınız olan bir sonraki şey token ve/veya coin’lerdir. Ne tür jetonlar veya madeni paralar seçeceğiniz tamamen hedeflerinize bağlıdır. Tokenların farklı işlevleri ve faydaları vardır ve bazıları birden fazla blok zincirinde kullanılabilir.

Aralarındaki farkı öğrenmek için bu makaleyi okuyun madeni paralar ve jetonlar.

Makale Afişi 1376x400 1

Tokenları doğrudan Crypto.com DeFi Cüzdan Uygulaması üzerinden alabilir ve takas edebilirsiniz. Takas, bir jetonu başka bir jetonla değiştirmek anlamına gelir. Bu özellik ‘Takas‘ altındadır ve size Ethereum, Cronos ve Crypto.org Chain dahil olmak üzere altı blok zincirinde tokenler arasında geçiş yapma seçeneği sunar.

Ayrıca, şu anda Crypto.org Zinciri ile Cronos arasındaki CRO transferlerini ve Cosmos ile Cronos arasındaki ATOM transferlerini destekleyen Cronos Bridge özelliği aracılığıyla kripto varlıklarını farklı blok zincirleri arasında aktarabilirsiniz.

Hakkında bilgi edinin farklı blok zincirlerindeki token türleri.

Tokenlar için İşlem Ücretleri

Kriptodaki işlem ücretlerine gaz ücretleri de denir. Gaz ücretlerinin her zaman işlemin gerçekleştiği ağın yerel tokenı cinsinden ödendiğini unutmayın. Bunu bir ülkenin para birimi gibi düşünün: Ethereum zinciri için ETH, Avalanche zinciri için AVAX, Polygon için MATIC vb.

Kullanıcıların farkında olmayabileceği yaygın bir hata, özellikle birden fazla ağda transfer için kullanılabilen tokenler söz konusu olduğunda ( çok zincirli tokenler olarak da bilinir), gaz ücreti ödemek için uygun token miktarının yetersiz olmasıdır.

Crypto.com DeFi Cüzdanı, her biri ağ ücreti olarak benzersiz tokenlar gerektiren farklı zincirlerde üç CRO varlığını destekler:

  • Crypto.org Zinciri (CRO) üzerindeki yerel CRO işlemleri, ağ ücreti olarak yerel CRO gerektirir
  • Ethereum blok zincirindeki CRO işlemleri (ERC-20 CRO) ağ ücreti olarak ETH gerektirir
  • Cronos ağındaki CRO işlemleri (CRC-20 CRO) ağ ücreti olarak CRC-20 CRO gerektirir

Bu farklı CRO türleri için işlem süreleri ve ağ ücretleri farklılık gösterir. Örneğin, Cronos ağındaki gaz ücretleri Ethereum zincirinde karşılaşacağınız ücretlerden önemli ölçüde daha düşüktür.

3. Adım: DeFi Yatırımlarının ‘Nasıl Yapıldığını’ Öğrenmek – Staking, Lock-up, Borç Verme ve Borç Alma, Çiftçilik ve Madencilik

Artık cüzdanınız kripto ile fonlandığına göre, bunu DeFi için kullanabilirsiniz. Borç verme ve alma, stake etme, madencilik ve çiftçilik, DeFi protokolleriyle etkileşim kurmanın en yaygın yollarıdır.

İşte bu terimlerin ayrıntılı olarak ne anlama geldiği:

Ödünç Verme ve Borçlanma

Borç Verme ve Borçlanma, herhangi bir finansal sistemin merkezi unsurlarından biridir. DeFi’de, borç verenler (mevduat sahipleri olarak da adlandırılır) protokole fon sağlar ve insanların ödünç aldıkları fonlar üzerinden getiri elde edebilirler.

Anında ulaşılabilirlik nedeniyle, borçlular borç alacakları varlıklar için faiz ödemeye isteklidirler. DeFi’de borç almak için kullanıcıların fazla teminat göstermesi gerekir. Aşırı teminatlandırma, teminatın değerinin alınan kredinin değerini aştığı anlamına gelir – ya da basitçe, kilitlediğiniz şey aldığınızdan daha fazladır.

Borçlular bir jetonu teminat olarak kullanabilir ve başka bir jeton için kredi alabilirler. Bu şekilde, kullanıcılar ödünç aldıkları coinlerle verim (aşağıya bakınız) toplayabilir ve zaman içinde değeri artabilecek olan başlangıçtaki varlıklarını koruyabilirler.

Staking & Lockups

Staking ve lockup’lar kripto varlıkların geçici taahhütleridir. Staking, kullanıcıların bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri ağında ‘doğrulayıcı’ olmak için belirli bir miktarda token veya coin taahhüt etmesini ifade ederken, lockup’lar faiz karşılığında DeFi platformunda varlıkların likidite olarak ‘kilitlenmesini’ ifade eder.

Blokları doğrulamanın teknik ayrıntılarıyla ilgileniyorsanız, bu makalede daha fazla bilgi bulabilirsiniz Proof of Stake konsensüsü nasıl çalışır?.

Kendiniz doğrulayıcı olmak istemiyorsanız, kullanıcılar Delegated Proof of Stake (DPoS) aracılığıyla da stake etmeye katılabilirler.

Staking havuzları, insanların havuzdaki toplam varlıklarına göre havuza yatırdıkları miktarın büyüklüğüne bağlı olarak faiz kazanmak için tokenları bir havuza kilitlemelerine olanak tanır.

DPoS, günlük kullanıcıların sanal varlıklarını bir doğrulayıcıya ‘devrederek’ staking’e katılmalarına olanak tanır. Karşılığında, doğrulayıcı blok zincirindeki hesaplama gereksinimini yerine getirirken ödüller alırlar.

Verim Tarımı

Staking’in bir alt kümesi olan yield farming, yıllık yüzde getiri (APY) şeklinde ödüller almak için kripto varlıkların ödünç verilmesini veya stake edilmesini içeren bir stratejiyi ifade eder.

Ayrıca, bir likidite havuzuna katkıda bulunduğunuz varlık miktarını temsil eden LP jetonlarını bir ‘çiftliğe’ yerleştirebilirsiniz. Bu, likidite sağladığınız için nasıl ödüllendirilebileceğinize dair bir başka örnektir.

Likidite Madenciliği

Finans alanında likidite, bir yatırımın değerini koruyarak ne kadar hızlı satılabileceğini ifade eder. Başka bir deyişle, bir yatırım ne kadar likitse, o kadar çabuk satılabilir ve mevcut piyasa değerine satılması o kadar kolay olur.

Likidite madenciliği, kripto topluluğuna işlevsellik katan bir yield farming alt kategorisidir. Varlıklarınızı merkezi olmayan bir borsaya (DEX) ödünç vererek likidite sağlar ve çoğunlukla token takası yapan tüccarlar tarafından biriktirilen işlem ücretlerinden kaynaklanan ödüller alırsınız.

Likidite Havuzları

Bir likidite havuzu genellikle gerekli değer oranı 1:1 olan bir token çiftinden oluşur ve her çift yeni bir piyasa oluşturur. Bu havuzlara katkıda bulunmak sizi bir LP veya likidite sağlayıcı yapar. LP’lerin havuza her iki token için eşit değerde katkıda bulunması gerekir.

Örnek olarak, CRO ve ETH ‘yi bir likidite havuzuna yatırdıysanız, çift her iki para biriminin değerini temsil eden bir CRO-ETH LP tokenine dönüştürülür.

Bir kullanıcı likidite havuzunu her kullandığında, otomatik olarak Otomatik Piyasa Yapıcıya (AMM) giden küçük bir ücret ödemek zorundadır. Bu daha sonra LP’lere sağladıkları likidite miktarıyla orantılı olarak havuza ödül olarak ödenir.

Adım 4: DeFi Projelerini Keşfetme

DeFi’nin bileşenlerini öğrendikten ve ihtiyacınız olan coinleri satın aldıktan sonra, bunları kullanabileceğiniz projeleri keşfedin.

Bu projeler merkezi olmayan uygulamalar (dapps) olarak adlandırılır. DeFi projeleri, bir blok zinciri ağının (örneğin Ethereum veya Cronos) üzerinde çalışan yazılım protokolleridir.

Bu nedenle, DeFi projeleri genellikle DeFi protokolleri olarak da adlandırılır. Hangisinin sizin için ilginç olduğu hedeflerinize bağlıdır. DEX’ler, borç verme platformları ve verim çiftçiliği platformları yeni başlayanlar için üç iyi başlangıç noktasıdır.

İşte Cronos ağındaki iki yeni başlayan dostu DeFi protokolü:

  • Tectonic – Kullanıcıların likidite tedarikçisi veya borç alan olarak katılmalarına olanak tanıyan bir borç verme ve borç alma platformu

Yerel token: TONIC – bir yönetişim tokenı (sahiplerinin olası değişiklikleri oylamasına ve bir protokolün geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmasına olanak tanıyan bir token türü)

  • VVS Finance – “Çok, Çok Basit” ve erişimi kolay bir DEX platformu

Yerel token: VVS – VVS platformu genelinde uygulamaları olan bir yardımcı program ve yönetişim belirteci

Bunlara ve daha birçok dapp’e DeFi Cüzdanınızdaki ‘dapps tarayıcısı’ aracılığıyla erişebilirsiniz.

Bu makalede bu iki Yüksek Getirili proje hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonuç

DeFi, kullanıcıların en iyi kararları verebilmeleri için nasıl yapılacağını anlamalarını gerektiren, büyük potansiyele sahip yeni bir finansal sistemdir.

Crypto.com DeFi Cüzdanını indirerek olasılıkları keşfetmeye ve kripto varlıklarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yardım Merkezi makalemiz, başlamak için cüzdanı nasıl kuracağınız konusunda size ayrıntılı bir rehber sunar.

60’tan fazla DeFi projesine ev sahipliği yapan Cronos ekosistemine genel bir bakış için bu makaleye göz atın. DeFi jargonu hala kafanızı karıştırıyorsa, 5 yaygın DeFi terimine ilişkin açıklamamızla netlik kazanın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

Decentralised Finance

DeFi

DeFi Projects

DeFi Wallet

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens