Bitcoin İşlemleri Nasıl Çalışır?

Gerçek Bitcoin işlem süreci ayrıntılı olarak nasıl işliyor? Bu makalede süreci ve madenci ödülleri, nonces ve UTXO’lar gibi terimleri açıklıyoruz.

Feb 08, 2024
|

Btc İşlemleri Nasıl Çalışır Kv

Anahtar Çıkarımlar:

Bir Bitcoin işlemi, kullanıcılar ‘gönder’ düğmesine bastıktan sonra perde arkasında gerçekleşen birden fazla adımı içerir:

  • Yeni bir benzersiz Bitcoin adresi oluşturma.
  • Ödemenin gönderilmesi.
  • İşlemin doğrulanması.
  • Bilginin yeni bir blokta kodlanması.
  • Girdi olarak yalnızca harcanmamış işlem çıktılarını (UTXO’lar) kullanarak ödemeleri doğrulama.

Bitcoin’in kendisine derinlemesine bir dalış için, okuyun Bitcoin Nedir? Kriptoya Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Bir Kılavuz.

Perde Arkası Bitcoin İşlem Süreci

Bitcoin işlem prosedürlerini aşağıdaki senaryo ile tanıtalım:

Çevrimiçi bir tüccar olan Bob, ödeme olarak Bitcoin kabul etmeye karar verir.

Bir alıcı olan Alice’in bitcoinleri vardır ve Bob’dan mal satın almak istemektedir.

Bitcoin cüzdanları ve adresleri

Cüzdanlar, birden fazla Bitcoin adresine erişim sağlayan dosyalardır. Adres, aşağıdaki gibi bir harf ve rakam dizisidir: 1HULMwZEPkjEPech43BeKJL1ybLCWrfDpN. Her adresin kendi bitcoin bakiyesi vardır ve kullanıcılar istedikleri kadar adres oluşturabilirler. Adresleri biraz farklı işleyen banka hesapları olarak düşünün.

Yeni Adres Oluşturma

Bitcoin istemci yazılımı kullanıcılar için Bitcoin adresleri oluşturur. Bob yeni bir adres oluşturduğunda, aslında yaptığı şey bir özel anahtar (yalnızca kullanıcının bildiği) ve bir açık anahtardan (herkes tarafından bilinen) oluşan bir ‘kriptografik anahtar çifti’ oluşturmaktır.

Bir mesaj özel anahtarla imzalanırken, eşleşen açık anahtar kullanılarak doğrulanabilir. Bob’un yeni Bitcoin adresi benzersiz bir açık anahtarı temsil eder ve ilgili özel anahtar cüzdanında saklanır. Açık anahtar, herkesin özel anahtarla imzalanmış bir mesajın geçerli olduğunu doğrulamasını sağlar.

Ödeme Gönderme

Alice’in cüzdanında her bir adresinin özel anahtarları bulunur. Bitcoin müşterisine, Bitcoin’leri Bob’un adresine transfer etmek istediğini söyler. Bitcoin istemcisi daha sonra işlem talebini, bitcoinleri transfer ettiği adresin özel anahtarıyla imzalar. Ağdaki herkes artık işlem talebinin gerçekten meşru hesap sahibinden geldiğini doğrulamak için açık anahtarı kullanabilir.

Başka bir deyişle:

Açık anahtar bitcoinleri almak için kullanılır.

Özel anahtar, bu bitcoinleri harcamak üzere işlemleri imzalamak için kullanılır.

Bitcoin harcarken, mevcut sahibi bir Bitcoin işleminde kendi açık anahtarını ve dijital imzasını sunar. İşlem, işlem tarafından atıfta bulunulan fonları harcama yetkisini gösteren özel bir anahtar tarafından dijital olarak imzalanır.

Açık anahtar ve dijital imza ile Bitcoin ağındaki herkes işlemi doğrulayabilir ve geçerli olarak kabul edebilir, böylece bitcoinleri transfer eden kişinin transfer sırasında bitcoinlere sahip olduğunu teyit edebilir.

Madenciler Nasıl Para Kazanır? İşlemleri Doğrulayan Madenci Ödülleri

Gary, Glenn ve George’un Bitcoin madencileri olduğunu varsayalım. Bilgisayarları son 10 dakikanın işlemlerini yeni bir işlem bloğunda toplar. Her blok, kazanan madenciye – bu durumda Gary’ye – 50 bitcoin ödeyen bir ‘coinbase’ işlemi içeriyor. Gary’nin cüzdanında yeni basılan bitcoinlerin bakiyesi ile yeni bir adres oluşturulur.

Ayrıca, madencilere işlem gönderen kullanıcılar tarafından ödenen ücretler verilir. Ücret, madencinin işlemi bloklarına dahil etmesi için bir teşviktir.

İşlem Sırası

  • İşlem, her katılımcının işlemi doğruladığı ve ağdaki neredeyse her düğüme ulaşana kadar yaydığı Bitcoin ağında yayınlanır.
  • İşlem bir madencilik düğümü tarafından doğrulanır ve blok zincirine kaydedilen bir işlem bloğuna dahil edilir.
  • Blok zincirine kaydedildikten ve yeterli sayıda müteakip blok tarafından onaylandıktan sonra, işlem Bitcoin açık dağıtılmış defterinin kalıcı bir parçası haline gelir ve tüm katılımcılar tarafından geçerli olarak kabul edilir.
  • İşlemin bir parçası olarak yeni sahip tarafından alınan bitcoinler daha sonra yeni bir işlemde harcanabilir.

Bilgiyi Bir Blok İçinde Kodlama: Kriptografik Hash’ler

Blok zincirini bu kadar güvenli kılan, kriptografik hash fonksiyonlarının bir veri koleksiyonunu hash değeri adı verilen sabit uzunlukta alfanümerik bir dizeye dönüştürdüğü kriptografik kodlamadır.

Orijinal verideki küçük değişiklikler bile ortaya çıkan hash değerini büyük ölçüde değiştirecektir. Hangi başlangıç veri setinin belirli bir hash değeri oluşturacağını tahmin etmek esasen imkansızdır.

Örneğin:

Kriptografik karmalar

Nonces

Aynı veriden farklı hash değerleri oluşturmak için Bitcoin nonces kullanır. Nonce’un değiştirilmesi büyük ölçüde farklı bir hash değeriyle sonuçlanır.

Bitcoin İşlemleri görüntü 7 nonce

Madencilik bilgisayarları, önceki hash değeri, yeni işlem bloğu ve bir nonce kombinasyonuna dayalı olarak yeni hash değerlerini hesaplar. Hash oluşturmak hesaplama açısından önemsizdir, ancak Bitcoin sistemi yeni hash değerinin belirli bir biçime sahip olmasını gerektirir – özellikle, belirli sayıda sıfırla başlamalıdır.

Madencilerin hangi nonce’un gerekli sayıda baştaki sıfıra sahip bir hash değeri üreteceğini tahmin etmelerinin bir yolu yoktur. Bu nedenle, işe yarayan bir tanesini bulana kadar farklı nonce’larla birçok hash üretmek zorunda kalırlar.

Peki Alice’in İşlemi Nonce’un Neresinde?

Bu arada, Alice’in Bob’a yaptığı transfer daha yeni olan diğer işlemlerin altında kalır. Herhangi birinin ayrıntıları değiştirmesi için Gary’nin yaptığı işi yeniden yapması – herhangi bir değişiklik tamamen farklı bir kazanan nonce gerektireceğinden – ve ardından sonraki tüm madencilerin çalışmalarını yeniden yapması gerekir ki bu neredeyse imkansızdır.

Harcanmamış İşlem Çıkışı (UTXO)

Harcanmamış işlem çıktılarını (UTXO’lar) tanıtmadan önce, Bitcoin işlemlerinin girdi ve çıktılarını bilmemiz gerekir.

Giriş

Bir girdi, önceki bir işlemden alınan bir çıktıya referanstır. Yeni işlemin tüm girdi değerleri (yeni işlemin girdileri tarafından referans verilen önceki çıktıların toplam jeton değeri) toplanır ve toplam (herhangi bir işlem ücreti düşüldükten sonra) tamamen yeni işlemin çıktıları tarafından kullanılır.

Genellikle bir işlem birden fazla girdi içerir.

Çıktı

Bir çıktı, bitcoin göndermek için talimatlar içerir. Bir işlem çıktısı, bu çıktının talep edildiğinde sahip olacağı değeri içerir.

Harcanmamış İşlem Çıkışı (UTXO)

Belirli bir işlemin her çıktısı yalnızca bir kez harcanabildiğinden, blok zincirinde yer alan tüm işlemlerin çıktıları harcanmamış işlem çıktıları (UTXO’lar) veya harcanmış işlem çıktıları olarak kategorize edilebilir. Bir ödemenin geçerli olabilmesi için girdi olarak yalnızca UTXO’ları kullanması gerekir.

Her işlemin en az bir girdisi ve bir çıktısı vardır ve her girdi bir önceki çıktıya ödenen satoshileri harcar. Her çıkış daha sonra bir sonraki giriş onu harcayana kadar UTXO olarak bekler. Bir kullanıcının Bitcoin cüzdanı 10.000 satoshi bakiye gösteriyorsa, bu aslında bir veya daha fazla UTXO’da bekleyen 10.000 satoshi olduğu anlamına gelir.

UTXO İşlemler Sırasında

Birinin daha önce iki kez bitcoin almak için 1HULMwZEPkjEPech43BeKJL1ybLCWrfDpN adresini kullandığını düşünün. 5 Şubat 2019 tarihli işlem 4.000 satoshi, 9 Mart 2019 tarihli işlem ise 6.000 satoshi içermektedir. Bitcoin’in blok zinciri, 1HULMwZEPkjEPech43BeKJL1ybLCWrfDpN: 10,000 şeklinde bir kayıt olacak şekilde bakiyeyi toplamalarına yardımcı olmayacaktır. Bunun yerine, bir kullanıcı bitcoinlerini her harcamak istediğinde, kendisine ait olan işlemlerin kilidini (açık anahtarına gönderilen bitcoinlerle) tek tek açmalıdır.

Örneğin, 3.000 satoshi göndermek için, 5 Şubat 2019 tarihli işlemin veya 9 Mart 2019 tarihli işlemin kilidini açmak yeterlidir, çünkü her ikisi de 3.000 satoshi’den daha fazlasını içerir.

Ancak 8.000 satoshi göndermek için, kısmi harcamaya izin verilmediğinden tüm bitcoinleri yeni bir işlemde harcamak için her iki işlemin de kilidinin açılması gerekir; kullanıcı kilidini açtığı tüm bitcoinleri kullanmalıdır. Yalnızca 8.000 satoshi göndermeyi amaçlamışlarsa, yeni işlemde 10.000 satoshi harcamaları ve ardından kendilerine ait bir adrese 2.000 satoshi geri göndermeleri gerekir.

Son Sözler – Bitcoin ile Ödeme

Bitcoin işlemleri sorunsuz bir şekilde çalışsa da, BTC ile gerçek hayatta yapılan perakende ödemeler hala yavaş işlem hızları nedeniyle engelleniyor. Yine de Bitcoin ile gerçek ödemeler yapmak, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin white paper‘ında öngördüğü BTC’nin temel işlevlerinden biridir. Bitcoin’in Lightning Network olarak adlandırılan Layer-2’si şu anda bu ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm sunmaktadır.

Lightning Network aracılığıyla Bitcoin ile neredeyse anında ödeme yapma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, kendi yargı bölgenizde veya vergi amaçlı olarak ikamet ettiğiniz yargı bölgelerinde sermaye kazancı vergisi ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

bitcoin

crypto

cryptocurrencies

hashes

nonces

payments

transactions

UTXO

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens