Kripto Vergisi Başlangıç Rehberi – Kimlerin Vergi Ödemesi Gerekiyor?

Kripto vergisi nedir? Kimin nasıl ödemesi gerekir ?İadeleri dosyalamak ve ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya için vergi kurallarına genel bir bakış elde etmek için Crypto.com Tax’in giriş ve çıkışlarını öğrenin.

Mar 03, 2023
|

How To Crypto Taxes Otp Logo

Kripto vergisi, Bitcoin, Ethereum veya diğer dijital varlıklar gibi kripto para birimlerinin satın alınması, satılması, alınması veya takas edilmesi gibi kripto para birimi işlemlerinin vergilendirilmesini ifade eder. Vergilendirme kuralları ve düzenlemeleri ülkeye göre değişir; ancak genel olarak kripto varlıklar vergi açısından mülk olarak değerlendirilir ve kâr amacıyla satıldığında veya takas edildiğinde sermaye kazancı vergisine tabidir.

Temel Çıkarımlar:

 • Birçok ülkede, kripto para birimi vergi amaçlı mülk olarak kabul edilir; bu nedenle, kripto para birimi satışından veya ticaretinden elde edilen sermaye kazançları vergiye tabi olabilir.
 • Kripto vergisi ikamet edilen ülkeye göre değişebilir.
 • Aşağıda kripto vergileri için 5 adımlı bir kılavuz bulabilirsiniz.
 • Crypto.com Vergi aracının genellikle en zor kısım olan vergilerin hesaplanmasına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.
 • ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya için vergi kılavuzları dahildir.

Kimlerin Kripto Vergisi Ödemesi Gerekir?

Kripto para işlemlerinde vergi ödeme gerekliliği, bir kullanıcı için geçerli olan ülke veya ülkelerin yasa ve yönetmeliklerine bağlıdır. Birçok ülkede, kripto para birimi vergi amaçları için mülk olarak kabul edilir ve kripto para birimi satışından veya ticaretinden elde edilen sermaye kazançları vergiye tabi olabilir.

Vergi yasaları hızla değişebilir ve kullanıcıların kripto para işlemleri için vergi ödemeleri gerekip gerekmediğini ve ne şekilde vergi ödemeleri gerektiğini belirlemek için kendi yetki alanlarındaki belirli yasa ve düzenlemeleri araştırmaları önemlidir. Kişiselleştirilmiş tavsiye için bir vergi uzmanına danışmak da iyi bir fikirdir.

Kripto Vergisi 5 Adımda Nasıl Hesaplanır?

Kullanıcıların kripto vergisi ödeme süreci ülkeye göre değişir, ancak genellikle vergiye tabi kripto para işlemlerinin vergi beyannamelerinde sermaye kazancı veya gelir olarak bildirilmesini içerir. Bu, işlemin türüne ve yargı yetkisine bağlıdır.

İşte kripto vergisi ödemeyle ilgili adımların genel bir taslağı:

 1. Kayıtları toplayın: Tarih, işlem türü ve maliyet esası (varlığın orijinal değeri) dahil olmak üzere tüm kripto para işlemlerinin ayrıntılı kayıtlarını tutun.
 1. Vergiye tabi olayları belirleyin: Hangilerinin vergiye tabi olduğunu belirlemek için tüm işlemleri gözden geçirin. Çoğu durumda, itibari para, mal ve hizmetler veya diğer kripto paralar karşılığında kripto para satmak veya takas etmek vergiye tabi bir olay olarak kabul edilir.
 1. Gelir, sermaye kazancı ve kayıpları hesaplayın: Vergiye tabi her bir olay için kullanıcı, gelir veya sermaye kazancı olarak varlık alıp almadığını not etmelidir. Satış gelirlerinden maliyet esasını çıkararak herhangi bir sermaye kazancını hesaplayın. Ayrıca, satış fiyatından alış fiyatını çıkararak sermaye kayıplarını hesaplayın.
 1. Gelir veya kazançları vergi beyannamesinde bildirin: Kripto para işlemlerinden elde edilen kazanç veya gelirleri vergi beyannamesinde, genellikle gelir veya sermaye kazançları ve kayıpları bölümü altında bildirin. Kullanıcıların, yetki alanlarına bağlı olarak kripto para işlemlerini bildirmek için ek vergi formları veya programları doldurmaları gerekebilir.
 1. Borçlu olunan vergiyi ödeyin: Bir kullanıcının kripto para birimi üzerinden vergi borcu varsa, borçlu olduğu tutarı kendi yargı alanındaki vergi dairesine ödemesi gerekir.

Ya da Bunun Yerine Crypto.com Tax Yapsın – Ücretsiz

Crypto.com Vergi aracı, kripto para vergilerinin hesaplanmasına ve raporlanmasına yardımcı olur. Crypto.com Tax, desteklenen yargı bölgelerinde kripto vergilerini hazırlaması gereken herkes için ücretsizdir. Belirli bir vergi yılında kaç işlem gerçekleşmiş olursa olsun, Crypto.com Tax aracı vergi raporunu hiçbir ücret ödemeden hesaplayacaktır.

Desteklenen tüm borsa ve cüzdanları görmek için tıklayın.

Crypto.com Tax Nasıl Kullanılır:

 1. Kaydolun Crypto.com hesabı için. Zaten bir hesabı olan kullanıcılar için oturum açın.
 1. Hesaplanacakyargı bölgesini ve vergi yılını seçin.
 1. Tüm kripto para borsası hesaplarını Crypto.com Tax’ebağlayın. Bu, aracın işlem geçmişine erişmesine ve sermaye kazançlarını ve kayıplarını hesaplamasına olanak tanır.
 1. Bağlı borsa hesaplarındaniçe aktarılan işlem geçmişini inceleyin ve onaylayın.
 1. Sermaye kazançlarını ve kayıplarını hesaplamakiçin aracı kullanın. Araç, ödenmesi gereken vergileri hesaplamak için maliyet esası, elde tutma süresi ve diğer ilgili vergi bilgilerini dikkate alır.
 1. Vergi beyannamesinde kullanmak üzere sermaye kazançları ve kayıpları içinbir rapor oluşturun.
 1. Gerekirse, araçtaki işlem geçmişinde herhangi bir ayarlama yapın.
 1. Kayıt tutmak için raporun bir kopyasınıindirin ve kaydedin.

Arayüz basit ve sezgiseldir, vergi konularıyla uğraşırken en iyi kullanıcı deneyimini yaratmayı amaçlar. Tüm sonuçlar, nihai sonuçlar oluşturulmadan önce incelenmek üzere şeffaftır.

Nihai Dosyalama için Kullanıcılar Crypto.com Tax ile 5 Tür Rapor Oluşturabilir:

1. Sermaye kazançları / kayıpları – Gelir sayısı, maliyet esası, satış gideri ve sermaye kazançları / kayıplarını içeren CSV dosyası

2. İşlem geçmişi – defter ve kayıtları tutmak için CSV dosyası

3. Gelir raporu – bir kullanıcının aldığı kripto para birimini takip etmek için

4. Hediyeler, bağışlar ve ödemeler raporu – adresine gönderilen tüm kripto para birimlerinin kayıtlarını tutmak için

5. Giderler raporu – belirli ücretlerin kaydını tutmak için (örneğin, başarısız işlemlerden kaynaklanan gaz ücretleri)

ABD’deki Kullanıcılar İçin Crypto.com Tax Ayrıca Özel Formlar ve CSV Dosyaları Oluşturur:

1. Form 8949

2. Program D

3. TurboTax çevrimiçi CSV dosyası

4. Vergi Yasası CSV dosyası

Ülkelere Göre Kripto Vergi Rehberleri

Aşağıda, mevcut vergi oranları da dahil olmak üzere (yazım sırasında) dünyanın en büyük kripto topluluklarından bazılarına yönelik ülke rehberleri yer almaktadır.

Ancak, bu kılavuzların yalnızca genel bir bakış sağladığını akılda tutmak önemlidir; kripto para birimini çevreleyen vergi yasaları karmaşık olabilir ve değişebilir, bu nedenle kullanıcılar kendi yargı bölgelerinde ödemeleri gereken kesin vergi miktarını belirlemek için bir vergi uzmanına danışmalıdır.

ABD’de Kripto Vergisi Ne Kadar?

ABD’de kripto paralar gelir veya sermaye kazancı vergisine tabi olabilir ya da kâr amacıyla satılabilir veya alınıp satılabilir. ABD’de ödenecek kripto vergisi miktarı, kullanıcının marjinal vergi oranı ve gerçekleştirilen işlem türleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Crypto Tax Infographics 01
Kaynak IRS

Sermaye Kazancı Vergisi

Birisi ABD’de kripto para birimini elden çıkardığında, sermaye kazancı vergisi uygulanır. Bu, kripto para ile mal ve hizmet satmak, ticaret yapmak veya satın almak anlamına gelir. Verginin yalnızca kriptoyu satın aldıktan sonra elde edilen kazançlar üzerinden ödenmesi gerekir. Kesin vergi oranı, kullanıcının gelir vergisi dilimine bağlıdır ve bir yıldan daha kısa süreyle elde tutulan her şey olarak kabul edilen kısa vadeli sermaye kazançları için %10 – %37 arasında değişir.

Uzun vadeli sermaye kazançları (bir yıldan uzun süredir elde tutulan bir kripto para biriminin satışından elde edilen kazançlar), kullanıcının gelirine bağlı olarak %0, %15 veya %20 gibi daha düşük oranlarda vergilendirilir.

Son olarak, kullanıcılar kripto kazançlarını zararlarıyla da mahsup edebilirler. Bununla birlikte, kayıp veya çalıntı kripto paranın İç Gelir Servisi (IRS) tarafından kayıp olarak kabul edilmediğine dikkat edin.

Gelir Vergisi

Kripto olarak ödeme almak, alınan airdroplar, stake ödülleri, DeFi faiz ödülleri, madencilik ödülleri ve hatta yönlendirme bonuslarının tümü ABD’de gelir vergisi kapsamına girer.

Bunun için kullanıcılar federal vergi gelir oranlarını ve potansiyel olarak eyalet vergi gelir oranlarını ödeyeceklerdir.

Bizi ziyaret edin ABD kripto vergileri hakkında derinlemesine rehber.

Kanada’da Kripto Vergisi Ne Kadar?

Kanada’da kripto para vergiye tabi bir emtia olarak kabul edilir ve gelir ve sermaye kazancı vergisine tabi olabilir. Bir kullanıcının Kanada’daki kripto para işlemlerinde ödemesi gereken vergi miktarı, kullanıcının marjinal vergi oranı, kazançların kişisel veya ticari nedenlerle olup olmadığı ve gerçekleştirilen işlem türü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Crypto Tax Infographics 02
Kaynak Canada.ca

Sermaye Kazançları Vergisi

Kanada’da kripto para işlemlerinden elde edilen kişisel kazançların yalnızca %50’si vergilendirilmektedir. Örneğin, bir kişi 10.000 CA$ değerinde BTC satın aldıysa ve daha sonra bunu 14.000 CA$’a sattıysa, 4.000 CA$’lık kazancın yalnızca yarısı vergilendirilir.

Kripto para ile mal ve hizmet satmak, takas etmek, hediye etmek ve satın almak ya da kripto para biriminin başka herhangi bir şekilde elden çıkarılması Kanada’da vergiye tabi olaylar olarak kabul edilir.

Kripto satın almak veya kişisel cüzdanlar arasında taşımak gibi bazı kripto işlemleri vergiden muaftır. Özet için yukarıdaki tabloya bakın.

Gelir Vergisi

Kripto işlemleri, ticari işlem belirtileri gösteriyorsa (örneğin, bir kullanıcı bir ürün veya hizmeti tanıtıyorsa veya ticari nedenlerle bir işlem yapıyorsa) gelir olarak vergilendirilebilir. Kripto madenciliği ve stake etme de genellikle ticari gelir olarak kabul edilir. Bu durumda, kripto gelirinin %100’ü vergilendirilir.

Kanada’daki federal vergi oranları %15 – %33 arasında değişmektedir ve il vergisi de ödeyen bazı illerde ikamet edenler için daha da yüksek olabilir.

Bizi ziyaret edin Kanada kripto vergileri hakkında derinlemesine rehber.

Birleşik Krallık’ ta Kripto VergisiNe Kadar?

Birleşik Krallık vergi amaçları doğrultusunda, kripto para sermaye kazancı ve/veya gelir olarak vergilendirilebilir. Kripto para işlemlerinden elde edilen sermaye kazançları, bir kullanıcının diğer sermaye kazançlarına eklenir ve marjinal vergi oranına göre vergilendirilir. Benzer şekilde, gelir olarak alınan kripto para, kullanıcının vergilendirilebilir gelirine eklenecek ve marjinal vergi oranına göre vergilendirilecektir.

Bir kullanıcının Birleşik Krallık’taki kripto para işlemlerinde ödemesi gereken vergi miktarı, kullanıcının marjinal vergi oranı ve yapılan işlem türü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Crypto Tax Infographics 03
Kaynak Gov.UK

Sermaye Kazançları Vergisi

Kripto satmak, ticaretini yapmak, mal ve hizmet satın almak ve hediye etmek, Birleşik Krallık’ta sermaye kazancı vergisine tabi olabilecek vergiye tabi olaylardır.

İyi haber: Birleşik Krallık vergi mükelleflerinin sermaye kazançları için 12.300 sterlinlik cömert bir vergiden muaf ödenekleri vardır ve bu ödenek kripto varlıkları için de geçerlidir. Bunun üzerindeki her şey için kullanıcı, vergi dilimine bağlı olarak %10 – %20 oranında vergilendirilir.

Ancak tüm kripto işlemleri vergiye tabi değildir. Örneğin, fiat ile kripto satın almak, kripto tutmak, kişisel cüzdanlar arasında transfer etmek, hayır kurumlarına kripto bağışlamak veya bir eşe hediye etmek vergiden muaf olaylardır.

Kullanıcılar ayrıca kripto kayıplarını kazançlarından mahsup edebilirler – ancak kayıp veya çalıntı kripto bir kayıp olarak kabul edilmediğinden ve ihmal edilebilir bir değer talebi olarak dosyalanması gerektiğinden dikkatli olun.

Gelir Vergisi

Gelir olarak vergilendirilen kripto için bir kullanıcı %20 – %45 arasında vergi ödeyecektir. Bu, kripto olarak ödenen her türlü gelirin yanı sıra madencilik, staking ve airdrop’ları da içerir.

Yasa, yield farming ve likidite havuzlarından elde edilen gelir gibi DeFi işlemleri konusunda hala belirsizliğini koruyor. Bu işlemler vergiye tabi olsa da, bunun sermaye kazancı mı yoksa gelir vergisi mi olduğu tam olarak belli değildir.

Vergiden muaf ödenek gelir vergisi için de geçerli olabilir ve – bireyin koşullarına bağlı olarak – gelirlerinin ilk 12.570 sterlinlik kısmı vergiden muaf olabilir.

Bizi ziyaret edin Birleşik Krallık kripto vergileri hakkında derinlemesine rehber.

Avustralya’da Kripto VergisiNe Kadar?

Avustralya’da kripto para vergiye tabi bir varlık olarak kabul edilir ve sermaye kazancı vergisine ve/veya gelir vergisine tabidir. Bir kullanıcının Avustralya’daki kripto para işlemlerinde ödemesi gereken vergi miktarı, kullanıcının marjinal vergi oranı ve gerçekleştirilen işlem türü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Crypto Tax Infographics 04
Kaynak: ATO.gov.au

Sermaye Kazançları Vergisi

Fiat karşılığında kripto satmak, kripto karşılığında kripto takas etmek, mal ve hizmetler için kripto harcamak ve kripto hediye etmek Avustralya’da vergiye tabi olaylardır.

Kriptodan elde edilenler de dahil olmak üzere sermaye kazançları, vergi dilimlerini hesaplamak için bir kullanıcının gelirine eklenir. Sermaye kazançları gelirden farklı olsa da, bir kullanıcının gelir vergisi dilimiyle aynı oranda vergilendirilir. Ancak, kripto para gibi bir varlığı en az bir yıl boyunca ellerinde tutarlarsa, bu varlık için vergilendirilebilir sermaye kazançlarında %50 indirim alırlar.

Gelir Vergisi

Gelir olarak nitelendirilen kripto kazançları, kullanıcının gelir vergisi oranında vergilendirilir. Avustralya’daki gelir vergisi oranları, asgari eşik olan 18.201 A$’ın üzerindeki kazançlardan başlayarak %19 – %45 arasında değişmektedir.

Bizi ziyaret edin Avustralya kripto vergileri hakkında derinlemesine rehber.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu makalenin ve Crypto.com Vergi aracının vergi uzmanlarına danışmanın yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Crypto.com’un herhangi bir vergi tavsiyesi vermediğini, vergi yükümlülüklerinizle ilgili olarak kendi vergi danışmanınıza güveneceğinizi ve Crypto.com’un bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği veya uygulanabilirliği hakkında hiçbir beyanda bulunmadığını veya garanti vermediğini kabul ve beyan edersiniz.

Bu makaledeki herhangi bir bilgiyi veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, vergi amaçlı olarak ikamet ettiğiniz yargı bölgenizde veya yargı bölgelerinde sermaye kazancı ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens