Ethereum Layer-2’lere Giriş

Ethereum Layer-2 ölçekleme teknolojileri ve nasıl çalıştıkları hakkında her şeyi öğrenin.

Jul 10, 2023
|

Anahtar Çıkarımlar:

  • Ethereum’daki en popüler Layer-2 türleri, iyimser toparlamalar ve Sıfır Bilgi toparlamalarıdır (ZK toparlamaları). Bununla birlikte, yan zincirler, plazma zincirleri ve validiumlar gibi başka Katman-2 teknolojileri de vardır.
  • Genel olarak, iyimser toplamalar ve ZK toplamaları, Ethereum ana ağının güvenliğini devraldıkları için oldukça güvenli kabul edilir.
  • İyimser toplamaların Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumluluğu, geliştiricilerin mevcut akıllı sözleşmeleri Ethereum’dan iyimser toplama blok zincirlerine taşımasını kolaylaştırır. Sıfır bilgili Ethereum Sanal Makineleri (zkEVM’ler), hem sıfır bilgi kanıtlarının hem de EVM uyumluluğunun ölçeklenebilirlik avantajlarını sunabilir.

Ethereum Nedir?

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (dapp’ler) ve akıllı sözleşmeler oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan açık kaynaklı bir blok zinciri platformudur. 2013’ün sonlarında Vitalik Buterin tarafından önerildi ve resmi olarak 2015’te lanse edildi.

Özünde Ethereum, akıllı sözleşmeleri yürütme yeteneğine sahip Ethereum Sanal Makinesi (EVM) adı verilen paylaşılan bir veritabanını toplu olarak koruyan merkezi olmayan bir düğüm ağıdır. Bu kendi kendini yürüten anlaşmalar, doğrudan koda yazılan sözleşme şartlarını içerir. Akıllı sözleşmeler, aracılara ihtiyaç duymadan çeşitli süreçlerin otomasyonuna izin verir.

Ethereum ve Ölçeklenebilirlik Zorlukları

Son yıllarda, blok zincirlerinin kullanımıyla birlikte kripto para biriminin popülaritesi önemli ölçüde arttı. Popüler blok zincirleri, en önemlisi Ethereum, yüksek talebe ayak uyduramadı ve bu da gaz fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Şu anda Ethereum, ağın günde bir milyondan fazla işlem kapasitesine ulaştı.

Kripto para dünyasında, tipik bir blok zincirinin aşağıdaki üç öğeden yalnızca ikisine odaklanabileceğini belirten blok zinciri üçlemi olarak bilinen bir kavram vardır: güvenlik , ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik . Ethereum , güvenlik ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanma konusunda güçlü bir duruş sergiledi, bu da – üçleme göre – bir ölçeklenebilirlik seviyesinden fedakarlık etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ölçeklenebilirlik Çözümü Olarak Layer-2’ler

Ethereum ve Bitcoin gibi Katman-1 blok zincirlerinin üzerine inşa edilen Layer-2 blok zincirleri, temel katman blok zincirlerinden gelen işlem yükünün bir kısmını işleyerek ölçeklendirmeye yardımcı olur. Bu, Katman-1’in daha az sıkışık hale gelmesine yardımcı olur ve Katman-2’ler genellikle birden çok işlemi tek bir işlemde birleştirdiğinden, kullanıcılar için gas ücretlerini önemli ölçüde düşürür.

Layer-2 çözümleri çeşitli teknolojiler kullanır. En popüler olanları, iyimser toparlamalar ve Sıfır Bilgi toparlamalarıdır (ZK toparlamaları), ancak diğer Katman-2 teknolojileri de mevcuttur. Bunlar yan zincirleri, durum/ödeme kanallarını, plazma zincirlerini ve validiumları içerir. Mevcut birçok Katman-2 çözümü, şu anda blok alanı için en büyük talebi olan blok zinciri olduğu için Ethereum’u ölçeklendirmeyi hedefliyor.

Ethereum Layer-2 Türleri

İyimser Toplamalar

İyimser bir toplama, hesaplamayı ve durum depolamayı Katman-1 ağının dışına taşıyarak ölçeklendirmeye yardımcı olur. İyimser toparlamalar, çok sayıda zincir dışı işlemi Ethereum ana ağına göndermeden önce gruplandırır. Ayrıca Ethereum’da yayınlanan veri miktarını azaltmak için sıkıştırma teknikleri kullanırlar. Sonuç olarak, kullanıcılar daha düşük işlem ücretlerinden yararlanır.

İyimser toparlamaların tanımlayıcı özelliği, zincir dışı işlemlerin varsayılan olarak geçerli olduğu varsayımını içerir ve zincirde yayınlanan işlem toplu işlemleri için geçerlilik kanıtları yayınlamazlar. Bunun yerine, iyimser toparlamalar, yanlış işlem hesaplamalarını tespit etmek için ‘sahtekarlığı kanıtlayan’ adlı bir şema kullanır. Bir toplama grubu Ethereum’da yayınlandıktan sonra, herkesin toplama işleminin sonuçlarına itiraz etmek için bir sahtekarlık kanıtı sunabileceği bir zaman penceresi (“meydan okuma dönemi” olarak da bilinir) vardır.

İyimser toparlamaların dikkate değer örnekleri arasında Arbitrum , Optimism ve Boba Network yer alır .

Sıfır Bilgi Toplama

Zero-Knowledge toplamaları (ZK toplamaları), zincir dışında yürütülecek işlemleri bir araya toplar ve bu da zincire gönderilecek veri miktarını büyük ölçüde azaltır.

Geçerlilik kanıtları, ZK toparlamalarının Ethereum durumunda önerilen değişikliklerinin doğru olduğunu kanıtlamak için ürettiği önemli bir özelliktir. Tüm işlem verilerini zincir üzerinde yayınlamak zorunda olan iyimser toparlamaların aksine, ZK toparlamalarının Ethereum’daki işlemleri sonlandırmak için yalnızca geçerlilik kanıtları sağlaması gerekir. Bu, geçerlilik kanıtı doğrulandıktan sonra çıkış işlemleri yürütüldüğünden, bir ZK toplamasından Ethereum’a fon aktarırken gecikme olmaması gibi çeşitli avantajlara yol açar.

İki ana geçerlilik kanıtı türü vardır: ZK-SNARK (Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimsiz Bilgi Argümanı) ve ZK-STARK (Sıfır Bilgi Ölçeklenebilir Şeffaf Bilgi Argümanı).

Zk Toplamaları Nasıl Çalışırjul11

Diğer Katman-2 Çözümleri

Ethereum’un resmi web sitesine göre, toplamalar şu anda ağını ölçeklendirmek için tercih edilen Katman-2 çözümüdür . Bununla birlikte, burada kısaca tanıtacağımız başka Katman-2 teknolojileri de vardır.

Plazma, ilk olarak Ağustos 2017’de Joseph Poon ve Buterin tarafından önerilen bir Katman-2 ölçekleme çözümüdür. Akıllı sözleşmeler ve kriptografik doğrulamanın bir kombinasyonu kullanılarak, Ethereum ana ağından gelen işlemler, periyodik olarak ana Ethereum blok zincirine rapor veren ve onu herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için kullanan plazma zincirlerine aktarılır. Bununla birlikte, Ethereum topluluğunun genel olarak toplama lehine Plazma’dan geçtiğine dikkat çekiliyor.

Validium, ZK özetleri gibi geçerlilik kanıtları kullanarak işlemlerin bütünlüğünü korumaya odaklanan bir ölçeklendirme çözümüdür. Diğer çözümlerin aksine Validium, işlem verilerini Ethereum ana ağında saklamaz. Bu yaklaşım ödünleşimler sunsa da, aynı zamanda önemli ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri de sunar. Validium, potansiyel olarak saniyede yaklaşık 9.000 işleme (tps) veya daha fazlasına ulaşan çok sayıda işlemi işleyebilir.

Bazıları tarafından Katman-2 çözümleri olarak da kabul edilen yan zincirler, işlemleri işlemek için kendi konsensüs modellerini ve blok parametrelerini kullanan Ethereum uyumlu bağımsız blok zincirleridir. Önemli örnekler arasında Polygon (önceden Matic Network) ve Gnosis (önceden xDAI) bulunur.

Layer-2 Çözümlerinin Faydaları

Layer-2 çözümlerinin en önemli faydalarından biri, daha fazla kullanıcı çeken ve blok zincirini sık işlem gerektiren dapp’ler için daha uygun hale getiren daha düşük işlem ücretleridir. Bunlar, oyunları ve merkezi olmayan sosyal ağları içerir.

Buna göre Buterin’in vizyonu, “paranın interneti işlem başına 5 sentten daha pahalı olmamalı.” Ethereum ana ağının kendisi bu hedefe ulaşmaktan çok uzak olsa da, bazı Layer-2’lerin bu hedefe ulaşabildiğini gözlemliyoruz. Örneğin, üzerinde bir işlem döngü ve zkSync yalnızca maliyet 0,03 ABD doları Ve 0,04 ABD doları, sırasıyla, yazma sırasında.

Layer-2 çözümlerinin bir diğer avantajı da güvenlikleridir. Genel olarak, iyimser toplamalar ve ZK toplamaları, Ethereum ana ağının güvenliğini devraldıkları için oldukça güvenli kabul edilir. İyimser toparlamalar, işlem sonuçlarını zincir üzerinde yayınlayarak Ethereum ana ağından güvenlik sağlar. Bu nedenle, güvenlikten veya güvensizlikten ödün vermeden ölçeklenebilirliği geliştirebilirler. ZK toplamaları ayrıca güvenlik, sansür direnci ve ademi merkeziyetçiliği destekleyen L1’deki zincir dışı durumu kurtarmak için gereken verileri depolayarak Ethereum’dan güvenlik sağlar.

Bazı Layer-2 çözümlerinin ek akıllı sözleşme işlevselliği avantajları vardır. İyimser toparlamalar için büyük bir avantaj, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumluluklarıdır. Bu, geliştiricilerin mevcut akıllı sözleşmeleri Ethereum’dan iyimser toplama zincirlerine taşımasını kolaylaştırır. Ek olarak geliştiriciler, Ethereum’un programlama dilleri, kod kitaplıkları, test araçları, istemci yazılımı ve dağıtım çerçevesi gibi mevcut altyapısından yararlanabilir.

Sıfır bilgi teknolojisinde, sıfır bilgi Ethereum Sanal Makinesi (zkEVM) uygulamasını mümkün kılan son gelişmeler olmuştur. Bir zkEVM, devrelerde kanıtlama/doğrulama için mevcut EVM işlem kodlarını yeniden oluşturarak akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlayabilir. Bu, kolayca EVM uyumlu olmayan ve genellikle yalnızca basit belirteç transferlerini destekleyen tipik ZK toparlamalarının sınırlamalarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Katmanları Soymak: Yeni Katman -1 ve Katman-2 Blockchain Manzarasına Giriş bölümünde Katman-1 ve Katman-2 projeleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Sonuç

Katman-2 çözümleri, blok zincirlerinin ölçeklenebilirliğini geliştirmede önemli bir rol oynar. Vitalik Buterin bir keresinde “[L]ayer-2, ağı ölçeklendirmenin geleceği ve ademi merkeziyetçiliğini korumanın tek yolu” demişti . Parçalama hala çok uzakta olabileceğinden, bu özellikle yakın ve orta vadede geçerlidir.

Her biri kendi artıları ve eksileri olan çok sayıda Layer-2 ölçeklendirme çözümü vardır. Genel olarak, toplamalar (hem iyimser hem de ZK), Ethereum’un öngörülebilir gelecek için kilit ölçeklenebilirlik çözümleri olarak kabul edilmektedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens