Velayete Bağlı ve Velayete Bağlı Olmayan Cüzdanlar

Kendi kripto anahtarınızı mı tutacağınızdan yoksa başkasının sizin için tutmasına izin mi vereceğinizden emin değil misiniz? Gözetimli ve gözetimsiz cüzdanlara ilişkin kılavuzumuz size yardımcı olabilir.

Feb 17, 2023
|

kripto Saklama Amaçlı Saklama Amaçlı Olmayan Cüzdanlar Opt

Anahtar Çıkarımlar:

  • Bir emanet cüzdanı için, kripto sahibi yerine üçüncü bir taraf özel anahtarın emanetini alır.
  • Gözetim altında olmayan bir cüzdan için, kripto sahibi kendi özel anahtarını ve dolayısıyla fonlarını elinde tutar.
  • Gözetim altında olmayan cüzdanların bir dezavantajı, kullanıcıların şifrelerini kaybetmeleri durumunda kurtarma seçeneklerinin olmamasıdır.
  • Emanet olmayan cüzdanlar ise kullanıcılara kripto paralarının tam sahipliğini vererek onları kendi özel anahtarlarını ve fonlarını korumaktan sorumlu kılar.
  • Crypto.com DeFi Wallet, kullanıcıların kriptolarını güvenli bir şekilde kolayca yönetmelerine ve saklamalarına olanak tanıyan ve DeFi hizmetlerinin tamamına tek bir yerden erişim sağlayan gözetim dışı bir cüzdandır.

Giriş

Dijital varlıkları saklamak ve korumak için en iyi cüzdan türünü seçmek, kripto sahibi olmak söz konusu olduğunda çok önemlidir. Piyasada birçok farklı cüzdan türü vardır ve ne seçeceğiniz konusunda işler karışabilir.

Bu makalede, saklama amaçlı ve saklama amaçlı olmayan cüzdanları daha derinlemesine inceleyeceğiz. Kullanıcıların kendi kripto anahtarlarını tutmaları mı yoksa sorumluluğu başkasına mı bırakmaları gerektiği konusunda hızlı bir kılavuz için okumaya devam edin.

Sıcak, soğuk, donanım, yazılım: Hakkında daha fazla bilgi edinin farklı kripto cüzdan türleri.

Velayetli ve Velayetsiz Cüzdan Karşılaştırması

Custodial Custodial Olmayan Cüzdan Bilgi Notu Şubat22

Gözetim Cüzdanları

Bir emanet cüzdanının nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle kripto cüzdanlarının nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Kripto cüzdanları aslında bir kullanıcının fonlarını içermez. Bunun yerine, kullanıcının işlemleri ayarlamasını sağlayan açık anahtarı ve işlemleri yetkilendirmek için kullanılan özel anahtarı içerirler.

Adından da anlaşılacağı üzere, bir saklama cüzdanı, üçüncü bir tarafın kullanıcılar adına özel anahtarların velayetini aldığı yerdir. Üçüncü taraf, kullanıcının cüzdan anahtarını yönetme, işlemleri imzalama ve kullanıcının kripto varlıklarını koruma sorumluluğunu üstlenerek kripto varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir.

  • Genel olarak, emanet cüzdanları kripto borsalarından veya bir mobil veya web uygulaması biçimindeki bir emanet cüzdanı sağlayıcısından edinilebilir. Kullanıcılar cüzdan hesaplarına giriş yaptıktan sonra, fonlarını yönetmek ve işlem yapmak için cüzdan sağlayıcısının arayüzünü kullanırlar.
  • Bu, kullanıcıların tokenlarını güvenli bir şekilde saklaması ve yetkisiz erişimi önlemek için güçlü güvenlik önlemleri uygulaması için hizmet sağlayıcıya güvenmesi gerektiği anlamına gelir. Bu önlemler iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), e-posta onayı ve yüz tanıma veya parmak izi doğrulama gibi biyometrik kimlik doğrulamayı içerebilir.

Velayet Dışı Cüzdanlar

Emanet olmayan cüzdan ya da kendi kendine emanet cüzdanı, kripto sahibinin kendi fonlarını yönetmekten tamamen sorumlu olduğu cüzdandır. Kullanıcı kripto varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir, kendi özel anahtarını yönetir ve işlemleri kendisi gerçekleştirir.

  • Gözetim dışı cüzdanlar farklı şekillerde olabilir. Tarayıcı tabanlı c üzdanlar, kullanıcıların özel anahtarlarını girmelerine ve işlemleri başlatmalarına olanak tanıyan bir tür tarayıcı uzantısıdır. Mobil c üzdanlar ise indirilebilir mobil uygulamalar şeklindedir. Bu arada, donanım cüzdanları fiziksel cihazlardır. Donanım cüzdanlarına çevrimdışı olarak erişilebildiği ve yönetilebildiği için, çoğu kişi bunların en güvenli seçenek olduğunu düşünmektedir.
  • Gözetim altında olmayan cüzdanlar, kullanıcılara bir tohum cümlesi sağlar. Cüzdanı oluşturduktan sonra, kullanıcılardan ‘kurtarma’, ‘tohum’ veya ‘anımsatıcı’ ifade olarak bilinen rastgele oluşturulmuş 12 kelimelik bir seti yazmaları ve saklamaları istenecektir. Bu ifadeden açık ve özel anahtarlar oluşturulabilir. Ayrıca, kullanıcıların orijinal cihazlarına erişimlerini kaybetmeleri durumunda bir yedekleme veya kurtarma mekanizması görevi görür. Tohum ifadeye sahip olan herkes, bir kullanıcının cüzdanında tutulan fonların tam kontrolünü elde edebilecektir. Tohum cümlesinin kaybolduğu bir senaryoda, kullanıcı fonlarına erişimini kaybedecektir.
  • Kullanıcı her bir işlemi yönetmek ve yerine getirmekten sorumludur. Kullanıcılar para göndermek ve diğer işlemleri tamamlamak için özel anahtarlarına ihtiyaç duyarlar. Kullanılan gözetim dışı cüzdana bağlı olarak, işlem ya zincir üzerinde gerçek zamanlı olarak yansıtılabilir ya da çevrimdışı olarak imzalanabilir ve daha sonra onaylanmak üzere blok zincirine yüklenebilir.
artıları eksileri velayetsiz kripto cüzdanı

Crypto.com DeFi Cüzdanı

Bu Crypto.com DeFi Wallet, kullanıcıların kriptolarını kolayca yönetmelerine ve saklamalarına olanak tanıyan ve aynı zamanda tüm DeFi hizmetlerine tek bir yerden güvenli erişim sağlayan gözetim dışı bir cüzdandır. Merkezi bir saklama çözümünün aksine, kullanıcılar Crypto.com DeFi Cüzdan’ı kullandıklarında kriptolarının tam kontrolüne ve mülkiyetine sahip olurlar. Ayrıca, özel anahtarların güvenli enklavlarla kullanıcıların cihazlarında yerel olarak şifrelendiği ve biyometrik ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile korunabildiği ek bir güvenlik özellikleri katmanı sunar.

Gözetim dışı cüzdanların getirdiği avantajlar ve güvenliğin yanı sıra, Crypto.com DeFi Cüzdanı, DeFi Earn dahil olmak üzere DeFi tekliflerini de entegre etti. Ayrıca, kullanıcıların fonlarına bir tarayıcıdan sorunsuz bir şekilde erişebilmeleri ve farklı cihazlardan transfer yapabilmeleri için bir Cüzdan Uzantısına sahiptir.

Crypto.com hakkında daha fazla bilgi edinin DeFi Cüzdan ve nasıl kurulacağı.

Sonuç – Velayet Cüzdanı veya Velayet Dışı Cüzdan: Hangisini Seçmeli

Hem velayet hem de velayet dışı cüzdanların kendi avantajları ve sınırlamaları vardır. Kullanım kolaylığı ve yedekleme kurtarma seçeneklerine öncelik veren kullanıcılar için emanet cüzdanları mantıklı bir çözümdür. Ancak, özel anahtarlarının tam kontrolünü ve sahipliğini isteyenler için, gözetim dışı cüzdanlar aradıkları şey olabilir. Nihayetinde, kullanıcıya ve velayeti elinde bulundurmayan kişiye bağlıdır. Crypto.com DeFi Cüzdan dikkate alınması gereken birçok seçenekten biridir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

wallets

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens