Kripto Cüzdan Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Piyasadaki farklı kripto cüzdan türlerini, nasıl çalıştıklarını ve hangisinin sizin için en iyisi olduğunu öğrenin.

Apr 23, 2024
|

Kripto Cüzdan Opt

Anahtar Çıkarımlar:

 • Sanılanın aksine kripto cüzdanlar, birinin cebindeki cüzdan gibi kripto paraları fiziksel olarak tutmaz.
 • Bunun yerine, kripto para satın almak için gereken açık ve özel anahtarları saklarlar ve her işlemi yetkilendiren dijital imzalar sağlarlar.
 • Fiziksel cihazlar, yazılım ve hatta kağıt dahil olmak üzere çeşitli kripto cüzdan türleri vardır.
 • Hangi kripto cüzdanının en iyisi olduğunu belirlemek tamamen bireysel ticaret ihtiyaçlarına bağlıdır.

Kripto Cüzdan Nedir?

Kripto para cüzdanları, kullanıcıların genel ve özel anahtarlarını saklarken, kripto bakiyelerini yönetmek için kullanımı kolay bir arayüz sağlar. Ayrıca blok zinciri üzerinden kripto para transferlerini de destekliyorlar. Hatta bazı cüzdanlar, kullanıcıların kripto varlıklarıyla alım satım yapmak veya merkezi olmayan uygulamalarla (dapps) etkileşime geçmek gibi belirli eylemleri gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Kripto para işlemlerinin, bir kişinin cep telefonundan bir başkasının cep telefonuna kripto jetonlarının ‘gönderilmesini’ temsil etmediğini unutmamak önemlidir. Token gönderirken, bir kullanıcının özel anahtarı işlemi imzalar ve blok zinciri ağına yayınlar. Daha sonra ağ, güncellenmiş bakiyeyi hem gönderenin hem de alıcının adresine yansıtmak için işlemi dahil eder.

Dolayısıyla, kripto cüzdanları aslında fiziksel cüzdanların nakit tuttuğu gibi kripto para saklamadığı için ‘cüzdan’ terimi biraz yanlış bir isimdir. Bunun yerine, bir kullanıcının adreslerindeki bakiyeleri göstermek için kamu defterini okurlar ve kullanıcının işlem yapmasını sağlayan özel anahtarları tutarlar.

Açık veya Özel Anahtarın Ne Olduğundan Emin Değil misiniz?

Anahtar, rastgele, öngörülemeyen karakterlerden oluşan uzun bir dizedir. Açık anahtar bir banka hesap numarası gibidir ve yaygın olarak paylaşılabilirken, özel anahtar bir banka hesap şifresi veya PIN gibidir ve gizli tutulmalıdır. Açık anahtarlı kriptografide, her açık anahtar karşılık gelen bir özel anahtarla eşleştirilir. Birlikte, verileri şifrelemek ve şifrelerini çözmek için kullanılırlar.

Everycrypto Cüzdan Bilgi Grafiği Mar23

Neden Bir Kripto Cüzdanına İhtiyaç Var?

Bir kullanıcının kripto parası ancak onu saklamak için kullandığı yöntem kadar güvenlidir. Kripto teknik olarak doğrudan bir borsada saklanabilse de, küçük miktarlarda veya sık sık alım satım yapma niyeti olmadıkça bunu yapmak tavsiye edilmez.

Daha büyük miktarlar için, kullanıcının çoğunluğu ister sıcak ister soğuk bir cüzdan olsun, bir kripto cüzdanına çekmesi önerilir. Bu şekilde, özel anahtarlarının mülkiyetini ellerinde tutarlar ve kendi mali durumları üzerinde tam güce ve kontrole sahip olurlar.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, bir cüzdan teknik olarak bir kullanıcının coinlerini tutmaz. Bunun yerine, halka açık blok zinciri ağlarında depolanan madeni paralarının anahtarını elinde tutuyor.

Çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için, bir kullanıcının adresini bir dizi özel kodla gelen özel bir anahtar aracılığıyla doğrulaması gerekir. Hız ve güvenlik genellikle kullanıcının sahip olduğu cüzdan türüne bağlıdır.

Farklı Kripto Cüzdan Türleri

İki ana kripto cüzdan türü vardır: yazılım tabanlı sıcak cüzdanlar ve fiziksel soğuk cüzdanlar. Farklı kripto para cüzdanı türleri ve hangisinin en uygun olabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar – Aralarındaki Fark Nedir?

Sıcak Soğuk Cüzdanlar Bilgi Grafiği Mar23

Sıcak Cüzdanlar

Sıcak ve soğuk cüzdanlar arasındaki temel fark, internete bağlı olup olmadıklarıdır. Sıcak cüzdanlar internete bağlıyken, soğuk cüzdanlar çevrimdışı tutulur. Bu, sıcak cüzdanlarda saklanan fonların daha erişilebilir olduğu ve dolayısıyla bilgisayar korsanlarının erişiminin daha kolay olduğu anlamına gelir.

Sıcak cüzdanlara örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Web tabanlı cüzdanlar
 • Mobil cüzdanlar
 • Masaüstü cüzdanlar

Sıcak cüzdanlarda, özel anahtarlar çevrimiçi olarak tutulan uygulamanın kendisinde saklanır ve şifrelenir. Bilgisayar ağları, bilgisayar korsanları veya kötü amaçlı yazılım programları tarafından sisteme girmek için hedef alınabilecek gizli güvenlik açıklarına sahip olduğundan, sıcak cüzdan kullanmak riskli olabilir. Büyük miktarlarda kripto parayı sıcak bir cüzdanda tutmak temelde kötü bir güvenlik uygulamasıdır, ancak riskler daha güçlü şifrelemeye sahip bir sıcak cüzdan kullanarak veya özel anahtarları güvenli bir bölgede saklayan cihazlar kullanarak azaltılabilir.

Bir piyasa katılımcısının kripto para varlıklarının internete bağlı ya da internet bağlantısının kesilmiş olmasını istemesinin farklı nedenleri vardır. Bu nedenle, kripto para sahiplerinin hem sıcak hem de soğuk olanlar da dahil olmak üzere birden fazla kripto para cüzdanına sahip olması alışılmadık bir durum değildir.

Soğuk Cüzdanlar

Bu bölümün başında tanıtıldığı gibi, soğuk bir cüzdan tamamen çevrimdışıdır. Sıcak cüzdanlar kadar kullanışlı olmasa da soğuk cüzdanlar çok daha güvenlidir. Soğuk depolama için kullanılan fiziksel ortama örnek olarak bir kağıt parçası veya oyulmuş bir metal parçası verilebilir.

Soğuk cüzdanlara örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Kağıt cüzdanlar
 • Donanım cüzdanları
Kağıt Cüzdan Nedir?

Kağıt cüzdan, özel ve açık anahtarların yazıldığı veya basıldığı fiziksel bir konumdur. Birçok yönden bu, fonları sıcak bir cüzdanda tutmaktan daha güvenlidir, çünkü uzaktaki bilgisayar korsanlarının kimlik avı saldırılarına karşı güvende tutulan bu anahtarlara erişme yolu yoktur. Öte yandan, kağıt parçasının imha edilmesi veya kaybolması potansiyel riskini doğurur ve bu da fonların geri alınamamasına neden olabilir.

Donanım Cüzdanı Nedir?

Donanım cüzdanı, kullanıcının anahtarlarını saklayan harici bir aksesuardır (genellikle bir USB veya Bluetooth cihazıdır); kullanıcı bir işlemi yalnızca cihazdaki fiziksel bir düğmeye basarak imzalayabilir ve kötü niyetli aktörler bunu kontrol edemez.

Anında erişim gerektirmeyen kripto para varlıklarını saklamak için en iyi uygulama, soğuk bir cüzdanda çevrimdışı olarak saklamaktır. Ancak, kullanıcılar bunun aynı zamanda varlıklarını güvence altına almanın tamamen kendi sorumlulukları olduğu anlamına geldiğini unutmamalıdır kaybetmemek veya çaldırmamak kendilerine bağlıdır.

İpucu: Daha fazla güvenlik için, genel ve özel anahtarları ayırın, çevrimdışı tutun ve fiziksel cüzdanı güvenli bir kasada saklayın.

Sıcak Cüzdanlar vs Soğuk Cüzdanlar: Hangisi Daha İyi?

Her iki depolama yönteminin de avantajları ve dezavantajları olmakla birlikte, hangi seçeneğin tercih edileceği kullanıcının tercihine bağlıdır. Örneğin:

 • Günlük ticaret için erişilebilirlik büyük önem taşır, bu da sıcak bir cüzdanın araştırmaya değer olabileceği anlamına gelir.
 • Bununla birlikte, büyük miktarda kripto varlığı depolamayı düşünenler ve güvenliğe kolaylıktan daha fazla değer verenler için, soğuk bir cüzdan araştırmayı düşünün.

Velayet ve Velayet Dışı Cüzdanlar

Yukarıda belirtilenlere ek olarak, cüzdanlar saklama amaçlı ve saklama amaçlı olmayan türlere ayrılabilir.

Custodial Custodial Olmayan İnfografik Mar23

Gözetim Cüzdanları

Web tabanlı kripto cüzdanlarının çoğu emanet cüzdanı olma eğilimindedir. Genellikle kripto para borsalarında sunulan bu cüzdanlar, rahatlıkları ve kullanım kolaylıkları ile bilinir ve özellikle yeni gelenlerin yanı sıra deneyimli günlük tüccarlar arasında popülerdir.

Saklama cüzdanları ile yukarıda belirtilen türler arasındaki temel fark, kullanıcıların artık tokenlarının tam kontrolüne sahip olmaması ve işlemleri imzalamak için gereken özel anahtarların yalnızca borsa tarafından tutulmasıdır.

Buradaki çıkarım, kullanıcıların tokenlarını güvenli bir şekilde saklaması ve yetkisiz erişimi önlemek için güçlü güvenlik önlemleri uygulaması konusunda hizmet sağlayıcıya güvenmeleri gerektiğidir. Bu önlemler arasında iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), e-posta onayı ve yüz tanıma veya parmak izi doğrulama gibi biyometrik kimlik doğrulama yer alır. Birçok borsa, bu güvenlik önlemleri düzgün bir şekilde ayarlanana kadar kullanıcının işlem yapmasına izin vermeyecektir.

Borsalar ve saklama cüzdanı sağlayıcıları genellikle kullanıcıların tokenlarının güvenliğini sağlamak için başka adımlar da atar. Örneğin, fonların bir kısmı genellikle çevrimiçi saldırganlara karşı güvenli olan şirketin soğuk cüzdanına aktarılır.

Crypto.com, müşteri fonlarının korunmasını sağlamak için birçok önlem almıştır. Siber güvenlik ve uyumluluk uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan titiz güvenlik denetimlerinin ardından Crypto.com, ISO/IEC 27701:2019, ISO22301:2019 sertifikalarını alan dünyadaki ilk kripto şirketidir., ISO27001:2013 ve PCI:DSS 3.2.1, Seviye 1 uyumluluğu ve bağımsız olarak hem NIST Siber Güvenlik ve Gizlilik Çerçeveleri hem de Hizmet Organizasyonu Kontrolü (SOC) 2 uyumluluğu için en yüksek seviye olan Tier 4’te değerlendirilmiştir.

Ayrıca şirket, müşteri fonlarının sigortalanması için toplam 360 milyon ABD Doları tutarında bir koruma sağlamıştır.

Velayet Dışı Cüzdanlar

Öte yandan, gözetim altında olmayan cüzdanlar, özel anahtar yerel olarak kullanıcıyla birlikte saklandığından, kullanıcının fonlarının tam kontrolünü elinde tutmasına olanak tanır.

Gözetim altında olmayan bir cüzdan başlatırken, kullanıcıdan ‘kurtarma’, ‘tohum’ veya ‘anımsatıcı’ ifade olarak bilinen rastgele oluşturulmuş 12 kelimelik bir listeyi yazması ve güvenli bir şekilde saklaması istenir. Bu ifadeden kullanıcının açık ve özel anahtarları oluşturulabilir. Bu, kullanıcının cihazına erişimini kaybetmesi durumunda bir yedekleme veya kurtarma mekanizması görevi görür.

Tohum ifadesine sahip olan herkes, bu cüzdanda tutulan fonların tam kontrolünü elde edebilir. Tohum cümlesinin kaybolduğu bir senaryoda, kullanıcı fonlarına erişimini de kaybeder. Bu nedenle, anımsatıcı ifadeyi güvenli bir yerde saklamak ve dijital bir kopyasını hiçbir yerde saklamamak zorunludur. Halka açık bir yazıcıdan çıktı almayın veya fotoğrafını çekmeyin.

Özel anahtarlar cihazın kendisinde saklandığı için donanım cüzdanlarının doğası gereği gözetimsiz olduğunu unutmayın. Crypto.com DeFi Cüzdan gibi yazılım tabanlı gözetim dışı cüzdanlar da vardır. Ortak tema, özel anahtarların ve fonların tamamen kullanıcının kontrolünde olmasıdır. Kripto topluluğundaki popüler deyişte olduğu gibi, “anahtarlarınız değil, paralarınız değil!”.

Diğer taraftan bu, kullanıcıların parola ve tohum cümlelerinin saklanması konusunda kendi güvenliklerinden sorumlu olmaları gerektiği anlamına gelir. Bunlardan herhangi biri kaybolursa, genellikle herhangi bir üçüncü taraf sunucuda saklanmadıkları için kurtarılmaları zor veya imkansız olabilir.

Velayete Dayalı ve Velayete Dayalı Olmayan Cüzdanlar: Hangisi Daha İyi?

Gözetimli ve gözetimsiz cüzdanların, onları farklı kullanıcı türleri için uygun kılan çeşitli artıları ve eksileri vardır:

 • Şifreleri ve cihazları kaybetmeye eğilimli olanlar için, bir borsa veya emanetçinin daha iyi güvenlik uygulamalarına ve yedekleme seçeneklerine sahip olması muhtemel olduğundan, bir emanet cüzdanı kullanmak mantıklıdır. Bu nedenle, kripto ticareti konusunda çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan yeni başlayanlar için popüler bir seçenektir. Ayrıca, bir saklama cüzdanı ile işlem ücretleri daha ucuz veya hatta ücretsiz olma eğilimindedir.
 • Bununla birlikte, kendi fonları üzerinde tam kontrole sahip olmayı tercih edenler için, velayetsiz bir cüzdan düşünün.

Nihayetinde, her şey kişisel seçimlere bağlıdır.

Daha Fazla Güvenlik İçin Çoklu İmzalı Cüzdanları Değerlendirin

Çoklu imza cüzdanları – ya da multisig cüzdanlar – işlemleri yetkilendirmek için iki ya da daha fazla özel anahtar imzası gerektirir. Bu çözüm bir dizi kullanım durumu için kullanışlıdır:

 • Multisig cüzdan kullanan bir kişi, bir anahtarın kaybolduğu bir senaryoda tüm cüzdana erişimini kaybetmeyi önleyebilir. Örneğin, bir kullanıcı bir anahtarı kaybederse, işlemleri imzalayabilecek diğer iki anahtar hala mevcut olacaktır.
 • Multisig cüzdanlar fonların kötüye kullanımını ve dolandırıcılığı önleyebilir, bu da onları hedge fonlar, borsalar ve şirketler için iyi bir seçenek haline getirir. Her yetkili kişinin bir anahtarı olduğundan ve imzalama işlemi anahtarların çoğunluğunu gerektirdiğinden, herhangi bir bireyin tek taraflı olarak yetkisiz işlemler yapması imkansız hale gelir.

Yukarıda açıklanan cüzdan türlerinden herhangi birinin multisig versiyonları vardır – multisig sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlar, donanım cüzdanları vb.

NFT Cüzdanlar

NFT cüzdanı, değiştirilemeyen tokenleri (NFT‘ler) saklayan güvenli bir yerdir. NFT cüzdanları için iki ana seçenek vardır: donanım cüzdanları veya yazılım tabanlı cüzdanlar.

Bir NFT Cüzdanında Aranması Gerekenler

Doğru NFT cüzdanı, kullanıcının deneyim düzeyi ve güvenlik ihtiyaçlarının yanı sıra depolamayı planladığı token türleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. İşte bir NFT cüzdanı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar:

 • NFT pazar yerleri ile uyumluluk Kullanıcı, satın almak istediği NFT pazar yerleri ile entegre olabilen bir cüzdana ihtiyaç duyar.
 • Güçlü güvenlik İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), e-posta onayı veya biyometrik kimlik doğrulama içerebilir.
 • Kullanıcı dostu arayüz – İyi bir NFT cüzdanı, kolaylaştırılmış bir kullanıcı deneyimine sahip olmalı ve kurulumu kolay olmalıdır.
 • Birden fazla cihazda erişilebilirlik Çoğu NFT cüzdanı web uzantıları veya mobil/masaüstü uygulamaları olarak mevcuttur. Daha fazla kolaylık için, birden fazla cihazda kullanılabilen ve işlemleri gerçek zamanlı olarak senkronize edebilen bir cüzdan arayın.
 • Zincirler arası uyumluluk Çoğu cüzdan Ethereum tabanlı tokenları destekler; ancak diğer ağlarda token basmak, satın almak ve satmak isteyenler için zincirler arası uyumluluğa sahip bir cüzdan gereklidir.

Popüler donanım cüzdanları arasında Ledger ve Trezor’un cihazları bulunmaktadır. Bununla birlikte, NFT’ler bu cüzdanların hiçbiri tarafından yerel olarak desteklenmediğinden, kullanıcıların donanım cüzdanlarını bir NFT’leri depolayabilen ve yönetebilen sıcak cüzdan.

Hepsi bir arada bir çözüm için, NFT’leri depolamak için en güvenilir ve güvenli cüzdanlardan biri olarak kabul edilen ve TradingPlatforms tarafından en iyi NFT cüzdanı 2022 olarak seçilen Crypto.com DeFi Cüzdanını düşünün.

Crypto.com DeFi Cüzdan Hakkında Daha Fazla Bilgi

Crypto.com DeFi Cüzdan gözetim altında değildir, bu da kullanıcıların özel anahtarları ve varlıkları üzerinde tam kontrole sahip oldukları anlamına gelir. Android ve iOS’ta mevcut olan DeFi Wallet, kullanıcıların 20’den fazla blok zincirinde 700’den fazla jetonu yönetmesine ve tercih ettikleri onay hızı ve ağ ücretiyle herkese kripto göndermesine olanak tanır.

Dahası, özel cüzdan Ethereum, Cronos ve Crypto.org Chain üzerindeki NFT’leri destekler ve kullanıcıların NFT Spotlight özelliğini kullanarak en iyi koleksiyonları kolayca görüntülemelerini sağlar. Kullanıcılar cüzdanı CRO, USDC ve DOT gibi kripto paraları kilitleyerek potansiyel olarak pasif gelir elde etmek için de kullanabilir. Crypto.com kullanıcıları artık NFT’lerini Crypto. com Uygulaması içinden yönetmeyi de seçebilirler. Crypto.com NFT’ye nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonuç

Kripto cüzdanları söz konusu olduğunda, mükemmel bir çözüm yoktur. Her cüzdan türünün farklı güçlü yanları, amaçları ve ödünleşimleri vardır. Kendileri için neyin en iyi olduğunu tartmak kullanıcıya kalmıştır:

 • Risk toleransı yüksek olan ve düzenli, hızlı çevrimiçi ödemeler yapmak isteyenler için Crypto.com Uygulaması gibi sıcak bir cüzdanın rahatlığı en uygun seçenek olabilir.
 • Ancak coinlerini uzun vadede tutmak isteyen biraz daha riskten kaçınan kişiler için donanım cüzdanları gibi güvenli bir çevrimdışı cihaz en mantıklısı olabilir.
 • Gözetim altında olmayan Crypto.com DeFi Cüzdan, birçok güvenli seçenekten biri olarak son seçim kullanıcının elindedir.

Tek bir cüzdanda büyük miktarlarda coin saklamak oldukça riskli olduğundan, soğuk ve sıcak cüzdanların bir kombinasyonu genellikle idealdir ve kolaylık ile güvenlik arasında doğru dengeyi kurmaya yardımcı olabilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens