Kötü Bir Gün İçin Kripto Argosu – Bilinmesi Gereken 12 Kripto Terimi

İyi ve kötü zamanlar vardır. Kötü bir kripto gününde görmeniz muhtemel kripto terimlerinin bir listesine göz atmak için okumaya devam edin.

Jan 27, 2023
|

Kötü Gün Opt için Argo

Kripto para birimi alanı değişken olabilir, yukarı veya aşağı yönde muazzam bir şekilde sallanabilir. Her piyasada olduğu gibi, iyi ve kötü zamanlar vardır. Kötü bir kripto gününde görmeniz muhtemel kripto terimlerinin bir listesine göz atmak için okumaya devam edin, böylece döngüde kalabilir ve tartışmaya katılabilirsiniz.

Bagholder

Bagholder, değerinde sürekli veya dramatik bir düşüş olmasına rağmen varlıklarını elinde tutan kişileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir varlığın değeri neredeyse sıfıra düştüğünde bile, bazen fiyatının eninde sonunda geri döneceği umuduyla pozisyonlarını koruyabilirler.

Diğer durumlarda, bir piyasa katılımcısı, örneğin bir varlık fiyatının çok hızlı düştüğü ve işlem yapmak için zaman bulamadığı bir çöküşü kaçırmışsa, çantacı olarak kabul edilir.

Yatırımcıların potansiyel çantacılar haline gelebileceği bir diğer durum ise ilgilerini kaybettikleri ve fiyatının önemli ölçüde düştüğünü fark etmeden kripto paralarını tamamen unuttukları durumdur. Bu noktada, bir kez kontrol ettiklerinde, ilk satın alma fiyatının çok altında bir değere sahip olduğu için satmanın bir anlamı olmadığını düşünebilirler.

Degen

Argoda ‘dejenere’ anlamına gelen degen, satın almak veya elde tutmak için potansiyel bir kripto varlığına bakarken çok az durum tespiti yapan bir tüccar türüdür. Tipik degenler herhangi bir alım satım sinyalini, temel analizi veya araştırmayı görmezden gelir ve bir varlığın sevimli görünmesi veya güçlü bir meme potansiyeline sahip olması gibi diğer faktörleri kullanmayı tercih eder.

FOMO

‘Kaybetme korkusu’nun kısaltması olan FOMO, bir yatırımcının potansiyel olarak kazançlı bir fırsatı kaçırıyor olabileceği korkusunu ifade eder. Bu korku, bireyleri dürtüsel davranmaya ve mantık ve muhakemeden ziyade duygulara dayalı kararlar almaya itebilir.

FOMO, kripto para birimi fiyatlarını güçlü bir şekilde etkileyebilir ve kripto piyasalarında büyük dalgalanmalara neden olabilir. Bitcoin’in fiyatının 2017’deki hızlı yükseliş ve düşüşünün arkasındaki itici güçlerden biri olarak kabul edildi. Ancak tüccarların çok daha büyük mali kayıplara uğramasına da yol açabilir.

FUD

FUD, ‘korku, belirsizlik ve şüphe’ anlamına gelen bir pazarlama ve iletişim terimidir. Genellikle yanlış bilgi yayma veya korku uyandırma yoluyla insanları bir ürün, pazar veya marka gibi bir şey hakkında olumsuz bir algıya sahip olmaları yönünde etkilemek için kullanılan psikolojik bir taktiktir.

Kriptoda FUD genellikle iki kategoriye ayrılır:

  1. Fiyatları aşağı doğru manipüle etmek için belirli bir proje hakkında yaygın korku, belirsizlik ve şüphe uyandırmaya yönelik kasıtlı girişim.
  1. Bir varlık sınıfı olarak kriptoya yönelik genel şüphecilik, konuyla ilgili abartılı olumsuzlukların veya ‘sahte haberlerin’ yayılmasına neden olabilir.

Kasıtlı olsun ya da olmasın, FUD bir coin’in, bir şirketin, bir projenin ve hatta piyasanın piyasa değerini etkileyebilir. FOMO’nun tersi olarak düşünülebilir: Piyasalar yükseldiğinde bireyler FOMO duygularına kapılabilir; piyasalar soğuduğunda ise FUD daha kolay yayılabilir.

HODL

‘Hold on for dear life’ ifadesinin kısaltması olan HODL teriminin, ‘hold’ kelimesinin yanlış yazılmasından türediği ve günümüzde ‘keep’ anlamına geldiği iddia edilmektedir. Satın al ve elde tut stratejisini ifade eder. Bu nedenle, bir coin satın alan ve öngörülebilir bir gelecekte satmayı planlamayan bir kripto tüccarı, coin’in ‘hodler’ı olarak adlandırılır.

Terimin, yazım hatasının ilk kez ortaya çıktığı Bitcointalk forumundaki 2013 tarihli bir çevrimiçi gönderiden kaynaklandığı söyleniyor. Esasen, bir hodler’ın amacı, uzun vadeli kazançları göz önünde bulundurarak piyasanın çeşitli iniş ve çıkışlarını atlatmaktır.

Kısa vadeli piyasa hareketleri, tüm piyasalar çökse veya ciddi şekilde dalgalansa bile bir hodler’ı etkilemeyecektir. Bunun yerine, hodlerlar kriptonun uzun vadeli değerine duydukları güvenle fiyattan bağımsız olarak pozisyonlarını koruyacaklardır.

NGMI

NGMI “başaramayacak” anlamına geliyor. Kriptoda, genellikle kötü bir karar nedeniyle gelecekteki başarısızlığı tahmin etmek için kullanılır (bir tokenin değerinin yükselme eğiliminde olduğuna dair tüm piyasa göstergelerine rağmen dibi satmak gibi). Ayrıca, kriptoya karşı bir duruş sergileyen veya temel kripto kavramlarını anlamayan insanlarla alay etmek için bir etiket olarak da kullanılabilir.

Kağıt Eller

Kağıt eller, bireylerin kripto paralarını ellerinde tutacak güvene sahip olmadıklarını tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Ellerinde tuttukları kripto paranın istenmeyen bir fiyata düşebileceğinden endişe ederek panik halinde satış yaptıkları görülmektedir.

Pompa ve Boşaltma

Bir tür dolandırıcılık olan pump-and-dump planları, yanlış veya yanıltıcı olumlu bilgiler yoluyla bir varlığın fiyatının yapay olarak şişirilmesini içerir. Tipik olarak, bir grup insan belirli bir varlıktan düşük bir fiyattan büyük miktarlarda satın alır ve ardından ilgili varlığın talebini ve fiyatını artırmak için yanlış bilgiler yayar.

Bu ani fiyat artışı, diğerlerinin de atlayıp satın almasını sağlamayı amaçlamaktadır ve asıl grup daha sonra hızlı bir kar elde etmek için varlıkları satacak (boşaltacak) ve geç satın alanların genellikle ağır kayıplara uğramasına neden olacaktır.

Rekt

Rekt, ‘wrecked’ kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasının bir yoludur ve genellikle bir bireyin kötü bir gündeki portföyünü veya bir kişinin belirli bir kripto para birimiyle yaşadığı olumsuz durumu tanımlamak için kullanılır. Rekt, sosyal medyada ve forumlarda genellikle belirli bir kripto varlığında önemli bir mali kayba uğrayan kişileri tanımlamak için kullanılır. Bu kayıp özel olarak herhangi bir kripto türüne atıfta bulunmaz; bir NFT ticareti veya bir kripto para birimi ticareti yoluyla bir kayıp olabilir.

Bireyler genellikle büyük bir ticaret kaybı yaşadıklarında rekt olarak tanımlanırlar. Örneğin, bir kişi belirli bir token satın aldıysa ve bu token daha sonra önemli bir negatif fiyat hareketine sahip olduysa, işleme girerek gerçekleşmemiş olsa bile ağır kayıplarla karşılaştığı için ‘rekt’ olarak kabul edilecektir.

Halı Çekme

Bir tür kripto dolandırıcılığı olan halı çekme, bir geliştirme ekibinin bir projeyi tamamlanmadan önce terk etmesi – tüm varlıkları kendi cüzdanlarına boşaltması ve tüccarları terk edilen projenin değersiz kripto varlıklarıyla baş başa bırakmasıdır. Adını ‘halıyı birinin altından çekmek’ deyiminden alır. Bu şekilde dolandırılan mağdurlar ‘sağlam olduklarını’ söyleyebilirler.

Shill

Şilin, bir projenin olumlu yönlerini tanıtmayı ve başkalarını bir kripto para birimini satın almaya ikna etmek için bu konuda söz yaymayı içerir. Şilinleme kötü niyetli olarak yapılabilir, çünkü şilinleme yapan kişi (‘Şiller’ olarak bilinir), tokenin gerçek özelliklerinden bağımsız olarak kendilerine fayda sağlamak amacıyla ilgili tokenin fiyatını şişirmek amacıyla projeyi tanıtabilir.

Balina

Kripto endüstrisindeki bir balina, belirli bir kripto para biriminden önemli miktarda tutan bir varlık – birey, kurum veya borsa – anlamına gelir. Bir kullanıcıyı balina olarak nitelendiren belirli bir kripto para miktarı sabit değildir. Ancak sonuç olarak balinalar bir kripto paranın toplam arzının önemli bir kısmına sahiptir ve dolayısıyla alım ya da satım emirleriyle varlığın fiyatını etkileme potansiyeline sahiptir.

Emirlerinin büyüklüğü nedeniyle balinaların işlemleri, özellikle likiditesi düşük varlıklarda geçici olarak oynaklığı artırabilir. Sonuç olarak, ihtiyatlı tüccarlar, bir hamle yaptıklarında hazırlanmak için sektördeki bilinen balinaları takip etmeyi severler.

Sonuç

Piyasalar bir anda düşüşe geçebilir, bu nedenle kripto hakkındaki tüm tartışmalardan haberdar olmanızı sağlamak için kripto terimlerini bilmek önemlidir. Artık kötü bir gün için yaygın kripto argosunu bildiğinize göre, iyi bir gün için kullanabileceğiniz kripto argosuna göz atın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri düşebilir veya artabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

crypto slang

crypto terms

trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens