Kripto Fiyatını Ne Etkiler?

Kriptonun bugün neden yükseldiğini veya düştüğünü merak ediyor musunuz? Kripto fiyatlarını etkileyen temel faktörler hakkında bilgi edinin.

Apr 28, 2023
|

Kripto Fiyatlarını Ne Belirliyor Otp

Anahtar Çıkarımlar:

  • Kripto piyasaları değişkendir ve risklerin yanı sıra potansiyel ticaret fırsatları da üretebilen bu fiyat dalgalanmalarıdır.
  • Arz ve talep, nihayetinde kripto fiyatlarını yukarı veya aşağı çeken şeydir. Temel faktörler ayrıca temeller, makro, duyarlılık ve teknik güçlerle ilgili olarak tanımlanabilir.
  • Bu farklı faktörlerin kripto fiyatlarını nasıl etkilediğini anlamak, ticaret bilgisini geliştirmeye potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Kripto Neden Bugün Aşağı Yarın Yukarı? Kripto Piyasaları Değişken

Birçok tüccar kripto piyasalarının değişken olduğunu sık sık duymuştur. Kripto fiyatları oldukça fazla dalgalanarak risk yaratsa da, potansiyel ticaret fırsatları yaratan bu fiyat dalgalanmalarıdır.

Peki kripto için bu fiyat dalgalanmalarına ne sebep oluyor? Aşağıdaki temel faktörlerden bazılarına bir göz atalım.

Kripto Fiyatını Etkileyen Faktörler

Arz ve Talep

Ekonomi 101 bize fiyatın arz ve talep tarafından belirlendiğini söyler. Bu kripto için de geçerlidir; teorik olarak, arza göre talep ne kadar fazla olursa, fiyat o kadar yüksek olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Başka bir deyişle, satmak isteyenlere kıyasla daha fazla insan kripto almak istiyorsa, teorik olarak fiyatın yükselmesi gerekir. Öte yandan, satın almak isteyenlere kıyasla daha fazla kişi satmak isterse, teorik olarak fiyat düşecektir.

Peki bazılarını kripto almaya veya bazılarını kripto satmaya iten nedenler nelerdir? Bunları genel olarak temeller, makro, duyarlılık ve teknik güçlerle ilgili olarak tanımlayabiliriz. Bunlar birbirini dışlamaz ve aralarında bağlantılar vardır.

Kriptoda arz, tokenomikte genellikle belirli bir tokenin arz mekanizmasıyla da ilişkilendirilir. Bazı tokenlar Bitcoin gibi sabit bir arza sahip olacak şekilde tasarlanmıştır; Ethereum gibi bazıları ise sınırlandırılmamıştır.

Sabit bir arza sahip tokenları daha az satış baskısına sahip olarak gören piyasa katılımcıları vardır ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, toplam token arzının önemli sahipleri (örneğin, protokol kurucuları, erken yatırımcılar) için yaklaşan arz kilitleri bazen fiyat için olumsuz olarak görülür, çünkü piyasa bu sahiplerin büyük varlıklarını satmaya karar vermesi durumunda satış baskısı bekleyebilir.

Halvings ve token yakma gibi arzı etkileyebilecek diğer olaylar da fiyatları etkileyebilir. Örneğin, Bitcoin’in yarılanma olayları (yeni arzı azaltan) birçok gözlemci tarafından fiyat için olumlu olarak görülüyor – Bitcoin’in 2020’deki en son yarılanmasından sonra, fiyat aslında önemli ölçüde arttı.

Bitcoin’in yarıya inmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Temel Bilgiler

Hisse senetlerinde temel unsurlar genellikle bir şirketin kârını, büyümesini ve mali sağlığını nihai olarak etkileyen faktörleri ifade eder (örneğin, ürün veya hizmetlerin satış hacimleri, kâr marjları ve bilançodaki borç miktarı).

Kriptoda, birçok protokolün kâr getirmediği ve bu nedenle geleneksel anlamda (örneğin hisse senetlerine uygulandığı gibi) herhangi bir temele sahip olmadığı bazen bir eleştiri olsa da, bazı geleneksel finansal ölçütlerin dışındaki faktörler protokolün ne kadar ‘sağlıklı’ olduğunu ve ne kadar hızlı büyüdüğünü gösterebilir.

Bir protokolün sağlığı ve büyümesi ağ adreslerinin artışı, düğüm sayısı, geliştiricilerin faaliyetleri, ağda mevcut veya geliştirilmekte olan merkezi olmayan uygulamaların (dapps) sayısı, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik, ağ güvenliği ve protokol için potansiyel gerçek dünya kullanım durumlarının miktarı gibi ölçütlerde görülebilir.

Kritik bir temel husus olan blok zinciri ölçeklenebilirliği söz konusu olduğunda, birbiriyle ilişkili üç kavram vardır: güvenlik, hız ve ademi merkeziyetçilik.

  • Güvenlik: Bu, dış kaynaklardan gelen saldırılara karşı savunulabilirlik ve sistemin kurcalanmaya karşı direnç düzeyidir. Genel olarak, ağa girişin önündeki daha düşük engeller daha yüksek ademi merkeziyetçilikle ancak daha düşük güvenlikle sonuçlanır (gizli anlaşma daha kolay olabileceğinden). Örneğin, Bitcoin blok zincirinin hashrate’i güvenliğinin bir ölçüsü olarak görülebilir. Kolayca ve/veya sürekli olarak saldırıya uğrayan veya istismar edilen protokoller daha zayıf temellere sahip olarak görülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.
  • Hız: Bir ağın işlem hızı tipik olarak ölçeklenebilirliği değerlendirmek için kullanılır; katkıda bulunan bazı önemli faktörler verim (örneğin, TPS olarak da bilinen saniye başına işlem) ve blok onay süresidir.
  • Merkeziyetsizlik: Bu, bir blok zincirindeki sahiplik, etki ve değerdeki çeşitlilik derecesidir. Örneğin bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri için, pay havuzlarının veya doğrulayıcıların sayısı ademi merkeziyetçiliği değerlendirmek için kullanılabilir.

Hakkında daha fazla bilgi edinin blockchain ölçeklenebilirliği.

Ayrıca, teknik gelişim de bir diğer önemli faktördür. Kriptonun temel ağındaki herhangi bir önemli gelişme veya değişiklik – yeni bir özelliğin sunulması veya ağa büyük bir yükseltme yapılması – fiyatı etkileyebilir ve potansiyel olarak değeri artırabilir. Örneğin, ETH ‘nin fiyatı Ethereum’un büyük yükseltmesi olan ‘The Merge’den önceki birkaç ay içinde arttı.

Hakkında bilgi edinin Ethereum’un ‘The Merge‘.

Zaman içinde temel konularda gelişme gösteren veya başka bir protokole kıyasla olumlu bir karşılaştırma yapan protokoller, tokenlarını satın almak isteyen daha fazla kişi görebilir ve bu da fiyat artışına neden olabilir. Öte yandan, bu temeller bir protokol için kötüleşiyorsa, sahipler bunun yerine tokenı satmak isteyebilir ve bu da fiyatın düşmesine neden olabilir.

Makro

Makro faktörler, daha geniş gerçek dünya ekonomisini etkileyen faktörlerdir. Kripto bir boşlukta var olmadığı için, bu faktörler de fiyatı etkiler. Örneğin, ekonomide bir durgunluk varsa, bireylerin yatırım yapma veya para harcama (kripto dahil) olasılığı daha düşük olabilir. Aslında, halihazırda sahip oldukları yatırımları satabilirler. Bu durum kripto fiyatlarını da etkileyecektir. Öte yandan, ekonomik büyüme güçlü olduğunda ve yatırımcıların risk iştahı yüksek olduğunda, hisse senetleri ve kripto gibi varlık sınıfları tercih edilme eğilimindedir ve bu da alımların artmasına neden olur.

Kripto piyasası katılımcıları faiz oranları ve enflasyon hakkında sürekli konuşulduğunun farkındadır. Bunlar kripto fiyatlarını etkileyebilecek makro faktörlere iyi birer örnektir. Merkez bankaları yüksek enflasyonla faiz oranlarını yükselterek mücadele ediyor, ancak bir endişe de çok fazla faiz artışının ekonomide durgunluğa yol açabileceği yönünde.

Duyarlılık

Bu makalenin başka yerlerinde bahsedilenler de dahil olmak üzere birçok şey kriptoya yönelik duyarlılığı etkileyebilirken, duyarlılık, insanların belirli bir jetonu satın alma veya satma arzusunu, örneğin protokolün temellerine değil, esas olarak duygularına dayalı olarak etkileyen faktörleri ifade eder.

Kriptoda özellikle yaygın bir örnek şudur haberler ve sosyal medya aldatmacası. Sosyal medyada belirli bir jetonla ilgili çok fazla abartı gören kişiler (örneğin, en sevdikleri ünlü veya influencer’ın bir jeton satın alması) kaçırma korkusu hissedebilirler (‘FOMO‘) ve protokol hakkında başka bir şey bilmeden satın almak istiyorum. Talepteki bu artış fiyatın yükselmesine yol açabilir. Örneğin, Elon Musk’ın Dogecoin hakkında tweet atması bazen token fiyatının tweetlerin atıldığı saatlerde olumlu tepki vermesine neden oluyor.

Öte yandan, bazıları bir token hakkında çok sayıda olumsuz yorum görebilir ( FUD olarak bilinir – ‘Korku, Belirsizlik ve Şüphe’) ve bunun yerine satmak isteyebilir, bu da fiyatın düşmesine neden olur. Duygulara dayalı kararlar almak, davranışsal finans adı verilen ve insanların bilişsel önyargılar nedeniyle genellikle mantıksız kararlar aldığını belirten bir çalışma alanını temsil eder.

Hakkında daha fazla bilgi edinin davranışsal önyargılar Finans alanında.

Teknik Güçler

Diğer dış güçler de kripto talebini ve arzını etkileyebilir.

Örneğin, ne zaman alım ve/veya satım yapacaklarını belirtmek için alım satım sinyallerini kullanan birçok tüccar vardır. Bazı çok popüler sinyaller olduğundan, herkes aynı anda aynı sinyali kullanarak alım veya satım yaparsa, alım veya satımda ani bir artışa neden olabilir ve bu nedenle fiyatı etkileyebilir.

Bir başka örnek de, fiyatın düşeceğini düşünerek bir kriptoda açığa satış yapan yatırımcıların bunun yerine aniden bir fiyat artışı yaşadığı ‘kısa sıkıştırmalar’ olabilir. Potansiyel kayıplarını sınırlamak için hepsi pozisyonlarını kapatmaya başlar (bu da alım yapmak zorunda kalarak yapılır), bu da fiyatın daha da artmasına neden olan bir alım baskısı etkisine yol açar.

Gibi ticaret sinyalleri hakkında daha fazla bilgi edinin grafik desenleriyanı sıra altın haçlar ve ölüm haçları.

Geleneksel finans tarihinde, hisse senetleri için bazı ayı piyasası fiyat düşüşleri, kantitatif fonların (hepsi aynı alım satım sinyallerine dayalı otomatik alım satım stratejileri kullanan) alım satımlarının otomatik doğası nedeniyle aynı anda satılmasıyla daha da kötüleşmiştir. Bu durum satış baskısını daha da artırdı. Elbette, herkesin aynı sinyal üzerine alım yaptığı ve dolayısıyla alım baskısını artırdığı tam tersi bir durum da yaşanabilir.

Ayrıca şunları da göz önünde bulundurun şebeke ti̇careti̇bir tür otomatik ticaret stratejisidir.

Son Sözler: Kripto Bugün Neden Yukarı veya Aşağı Olabilir?

Kripto fiyatları oldukça fazla dalgalanabilse de, potansiyel ticaret fırsatları yaratan tam da bu fiyat dalgalanmalarıdır. Kripto fiyatları nihayetinde arz ve talepten etkilenir ve temel nedenleri temeller, makro, duyarlılık ve teknik güçlerle ilgili olarak daha fazla tanımlayabiliriz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens