Blockchain ve Yapay Zeka: Birlikte Nasıl Çalışabilirler?

Yapay zeka hangi zorluklarla karşılaşıyor ve blockchain nasıl yardımcı olabilir? Bu iki teknolojinin birlikte nasıl çalışabileceğini öğrenin.

Mar 06, 2023
|

Blok Zincirleri Nasıl Çalışır W Ai Logo

Anahtar Çıkarımlar:

  • Yapay zekanın (AI) temel zorluğu, kararlarının genellikle şeffaf olmamasıdır, bu da güven ve etik sorunlara yol açabilir. Blockchain bu konuda yapay zekaya yardımcı olabilir.
  • Blok zincirinin değişmez, şeffaf dijital kayıtları ve merkezi olmayan veri depolama gibi bazı temel özellikleri, tipik olarak merkezi ve opak bir yapay zekaya ilişkin içgörü sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Blok zinciri, güven tesis etmenin, veri güvenliğini ve bütünlüğünü artırmanın yanı sıra yapay zekayı büyütme, otomasyon ve hesaplama gücü alanlarında da geliştirebilir.
  • Blok zinciri ve yapay zekanın farklı sektörlerde birlikte nasıl çalışabileceğine dair gerçek dünyadan birçok kullanım örneği var.

Yapay Zeka ile İlgili Sorun

Yapay zekanın (AI) en önemli avantajı, insan muhakemesini simüle etme ve birçok farklı girdiden oluşan büyük hacimlere hızlı tepki verme yeteneğidir. Bununla birlikte, YZ karar verme sürecinin karmaşıklığı genellikle şeffaf olmad ığından, bu aynı zamanda dezavantajıdır. YZ’deki derin sinir ağları gibi karmaşık makine öğrenimi modelleri genellikle kara kutulardır. Bu sorun “açıklanabilirlik” veya bunun eksikliği olarak bilinir ve güven ve etik sorunlara yol açabilir.

Blockchain Yapay Zekayı Nasıl Geliştirebilir?

Blok zincirinin bazı temel özellikleri – değişmez, şeffaf dijital kayıtlar ve merkezi olmayan veri depolama gibi – tipik olarak merkezi ve opak bir yapay zekaya ilişkin içgörüler sunmaya yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, blok zinciri potansiyel olarak yapay zekaya güven, gizlilik ve hesap verebilirlik sağlayabilir.

Bunun nasıl işleyebileceğini daha ayrıntılı olarak açıklayalım:

Güven

Hesap verebilirlik, yapay zekanın karşı karşıya olduğu zorluklardan biridir ve insanların onun çıktılarına duyduğu güveni etkilemektedir. Yapay zekaya güvenmek için algoritmalarının nasıl çalıştığının açıklanabilir olması gerekir. Bu anlayış, yapay zeka çıktılarının doğruluğuna daha fazla güven duyulmasını sağlayacaktır.

Blok zincirinin değişmez dijital kaydını kullanmak, YZ’nin arkasındaki çerçeveyi ve kullandığı verilerin kaynağını daha iyi anlamaya yardımcı olabilir ve açıklanabilir YZ sorununu ele alabilir. Bu, YZ’nin veri bütünlüğüne ve buna bağlı olarak YZ’nin sunduğu tavsiyelere olan güveni artırmaya yardımcı olabilir.

Veri Güvenliği ve Bütünlüğü

Blok zincirlerinin merkezi olmayan veri depolaması, kullanıcılara verilerinin şirketler ve diğer merkezi kuruluşlar tarafından nasıl kullanıldığını göstermek için bir denetim izi görevi görebilir. Yapay zeka modelleri blok zincirlerinde saklanır ve dağıtılırsa, kararları daha merkezi olmayan, hesap verebilir ve şeffaf hale gelebilir.

Büyütme

Bir kuruluşun hem içindeki hem de dışındaki verilere erişim sağlayarak, blockchain, daha eyleme dönüştürülebilir içgörülere, veri tüketiminin daha iyi yönetilmesine ve model paylaşımına izin vererek yapay zekanın genişlemesine yardımcı olabilir. Bu da potansiyel olarak daha güvenilir ve şeffaf bir veri piyasası yaratabilir.

Otomasyon

Yapay zeka ve blok zincirinin birleştirilmesi, insan müdahalesine olan ihtiyacı azaltarak çok taraflı iş süreçlerine değer katabilir. Blok zinciri teknolojisi, potansiyel olarak gereksiz üçüncü tarafları çok taraflı işlemlerden kaldırabilir; bu da teoride bu işlemlerin hızını hızlandırabilir ve verimliliği artırabilir. İşlemler arasındaki sürtünmenin azaltılması, bireyleri verilerine sahip olma konusunda güçlendirebilirken, blok zinciri işlem sürecinin güvenliğini sağlar.

Bilgi İşlem Gücü

Yapay zeka çok yoğun kaynak gerektirir ve merkezi veri sunucularının başa çıkamayacağı büyük miktarlarda hesaplama gücü gerektirebilir. Blok zinciri gibi dağıtılmış defter teknolojileri, birçok makinenin bilgi işlem gücünü kullanarak yardımcı olabilir.

The Flipside: Yapay Zeka Blockchain Teknolojisine Yardımcı Olabilir mi?

Yapay zeka blok zincirlerine de fayda sağlayabilir. Örneğin yapay zeka, verileri hızlı ve kapsamlı bir şekilde okuyabildiği, analiz edebildiği ve veriler arasındaki bağlantıları bulabildiği için blok zinciri tabanlı iş ağlarının zekasını geliştirebilir ve onlara rekabet avantajı sağlayabilir.

Bir blok zincirinde uygulanan akıllı sözleşmelere dahil edilen yapay zeka modelleri , yeniden siparişler, ödemeler veya envanter alımları gibi işlemleri gerçekleştirmek için önceden belirlenmiş eşikleri ve olayları kullanabilir ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri geri çağırmak için önerebilir.

Ayrıca, yapay zeka algoritmaları blok zincirindeki hileli faaliyetlerin tespit edilmesine potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Böylece yapay zeka, işlemleri değerlendirmeye yönelik süreçleri daha da ölçeklendirmek ve otomatikleştirmek için blok zinciri ile birlikte çalışabilir.

Blockchain ve AI için Bazı Potansiyel Kullanım Durumları Nelerdir?

Blockchain ve yapay zekanın farklı sektörlerde potansiyel olarak nasıl birlikte çalışabileceğine dair birçok örnek var. Aşağıdaki grafik bazı önemli olanları açıklamaktadır.

Son Sözler: Yapay Zeka ve Blockchain Gelecek mi?

YZ, insan muhakemesini taklit edebilir ve büyük miktarda girdiye hızlı bir şekilde tepki verebilir, ancak YZ tarafından alınan kararlar genellikle şeffaf olmadığı için bu aynı zamanda bir dezavantaj da olabilir.

Blok zincirinin değişmez, şeffaf dijital kayıtlar ve merkezi olmayan veri depolama gibi bazı temel özellikleri, tipik olarak merkezi ve opak bir yapay zekaya ilişkin içgörüler sunmaya yardımcı olabilir. Bu özelliklerin belirli bir bağlamda uygulanabilir ve arzu edilir olduğu ölçüde, blok zinciri potansiyel olarak yapay zekaya güven, gizlilik ve hesap verebilirlik sağlayabilir.

Blok zincirinin yapay zekayı geliştirebileceği diğer yollar ise büyütme, otomasyon ve hesaplama gücü alanlarıdır. Bugün, sağlık hizmetleri, yaşam bilimleri, finansal hizmetler ve tedarik zinciri dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde blok zinciri ve yapay zekanın birlikte nasıl çalışabileceğine dair birçok örnek var.

Bu Yapay zeka ve kullanım alanları hakkında daha fazla örnek ve referans içeren tam raporÖzel üyelerimize özeldir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bir kişi olarak kaydolun Özel üye katılmak için Crypto.com Borsa VIP Programı ve bir şans toplamak için “Loaded Lions” NFT.

Crypto.com Uygulamasında Yapay Zeka Tokenlarını İzleme

Yapay zeka teknolojisinin yükselişi, hızla popülerlik kazanan yeni yapay zeka tokenlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu ilgiyi karşılamak için Crypto.com Uygulaması, Track Coins’e yeni bir kategori ekledi, böylece kullanıcılar en iyi AI tokenlerini kolayca takip edebilir.

Listelenen tüm kategorileri burada bulabilirsiniz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens