Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır? 

BTC ödülleri için Bitcoin madenciliği yapılabilir – sürecin nasıl işlediği aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Oct 27, 2023
|

Resim 13

Anahtar Çıkarımlar:

  • Bitcoinler, madencilerin karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözmeleri gereken ‘madencilik‘ adı verilen bir süreçle yaratılır; karşılığında yeni bitcoinlerle ödüllendirilirler.
  • Proof of Work (PoW) adı verilen bu sistemde, bilgisayarı ve uygun kurulumu olan herkes diğer madencilerle birlikte işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için madenci olabilir.
  • Madencilik çiftlikleri, yalnızca kripto para madenciliği yapmak amacıyla madencilik ekipmanlarıyla dolu endüstriyel ölçekli depolardır.
  • Her 210.000 blokta bir ya da kabaca her dört yılda bir, Bitcoin madencilik ödülü yarıya düşer.
  • Madencilik ödülleri Bitcoin için kademeli olarak azaldığından, işlemleri doğrulayan madenciler için başka bir teşvik türü daha vardır: ağ ücretleri.
  • Bitcoin madenciliği zorlaştıkça ve madencilik ödülleri yarıya düştükçe, birçok kişi bitcoin madenciliğini denemeyi daha az cazip bulabilir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoinler, madencilerin blok zincirine yeni işlemler ekleyebilmeleri için karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözmeleri gereken ‘madencilik‘ adı verilen bir süreçle yaratılır. Karşılığında yeni bitcoinler ile ödüllendirilirler.

Proof of Work (PoW) olarak adlandırılan bu sistemde, bilgisayarı ve uygun kurulumu olan herkes diğer madencilerle birlikte işlemleri doğrulamak ve kaydetmek için madenci olabilir.

Blok Zaman ve Zorluk Ayarlamaları

Kaç madencinin aktif olduğuna bakılmaksızın sistemin nispeten sabit bir hızda kalması önemlidir, ancak kaç madencinin katılacağını tahmin etmek zordur.

Bitcoin, madencilik hızını blok başına yaklaşık 10 dakikada sabit tutmak için ‘zorluk ayarı’ adı verilen bir mekanizma kullanır. ‘Zorluk’, geçmişteki mevcut hash gücü (madenci miktarı) dikkate alınarak her iki haftada bir ayarlanır. Hash gücü yetersizse (yani ortalama blok süresi 10 dakikadan uzunsa), zorluk derecesi düşürülür. Tersine, hash gücü çok yüksekse (yani, ortalama blok süresi 10 dakikadan daha hızlıysa), zorluk artar.

Zorluk Ayarlamaları Nasıl Belirlenir?

Bitcoin’in protokolü, madencilerin bir ‘kriptografik bulmacayı’ (Proof of Work olarak adlandırılır) çözmek için birbirleriyle rekabet etmelerini gerektirir ve kazanan blok zinciri için yeni bir blok önerir.

Kriptografik bulmaca, nonce (32 bitlik rastgele bir sayı) ayarlanarak çözülür, böylece blok hash’i hedef hash’ten (256 bitten daha küçük bir değer) daha küçük olur.

Kriptografik Bulmaca Mayıs17

Madencilerin bir nonce bulması gerekir, böylece bloğun hash’i ağ tarafından belirlenen hedef hash’e eşit veya daha az olur. Eğer hash hedefin altındaysa, madenci kazanır ve madencilik ödüllerini alır. Olmazsa, madenci nonce’u değiştirir ve tekrar dener. Ağdaki hash gücü ne kadar fazla olursa hedef hash o kadar küçük olur. Daha küçük bir hedef hash, madencilerin hedef hash’ten daha küçük bir blok hash oluşturmak için doğru nonce’u bulmalarının daha zor olduğu anlamına gelir.

Örneğin, bilgisayarın rastgele 1 ile 100 arasında bir sayı seçtiğini düşünün. 10’un altında bir sayı bulma olasılığı %10’dur, ancak ellinin altında bir sayı bulma olasılığı %50’dir. Bitcoin ağı zorluk ayarlamalarını bu şekilde gerçekleştirir.

Bitcoin Madenciliğinde Hashrate Nedir?

Bir önceki bölümde, hash gücünün neden önemli olduğunu ve blok süresi ve zorluk ayarlamasıyla nasıl bağlantılı olduğunu gördük. Hash gücü hashrate ile ölçülür.

Hashrate

Hashrate, belirli bir süre içinde yapılan hash işlemlerinin sayısının bir ölçüsüdür. Bu, ilgili donanıma bağlı olarak değişir.

Örneğin, bir madencinin 30 MHz hashrate üreten bir cihazı varsa, saniyede 30 milyon hash vardır (bir hash, bir durumdan diğerine bir dönüşümdür – veya basitleştirmek için bir hesaplamadır). Yani 30MHz hashrate sağlayan bir Grafik İşlem Birimi (GPU) saniyede 30 milyon hesaplama yapar.

Hashrate hesaplama

Hashrate ne kadar yüksekse, bir madencinin bloğu çözme ve blok ödülü kazanma olasılığı o kadar yüksektir. Bir madencinin bloğu çözme olasılığı aşağıdaki formülle kabaca tahmin edilebilir:

P = X / Y

Nerede?

P = bir bloğu çözme olasılığı

X = madencinin hashrate’i

Y = o anda madencilik yapan tüm madencilerin toplam hashrate’i olan ağın toplam hashrate’i

Maden çiftlikleri

Madencilik çiftlikleri, yalnızca kripto para madenciliği yapmak amacıyla madencilik ekipmanlarıyla dolu endüstriyel ölçekli depolardır. Binlerce GPU ve Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) ile toplam hash gücü, tek bir madencilik donanımınınkinden çok daha fazladır. Bu, bir bloğun çözülme ve ödül kazanılma olasılığını artırmak için tasarlanmıştır.

Bitcoin için Madencilik Ödülleri Nasıl Hesaplanıyor?

Madencilik ödülleri, ödülü almak için yeni bir bloğun madenciliğini yapmak için gereken kriptografik bulmacayı çözmek üzere ağda birbirleriyle rekabet eden madenciler tarafından yapılan işin karşılığını ödemek için sistem tarafından üretilen tazminattır (yeni oluşturulan bitcoinler şeklinde). Dolayısıyla, hashrate ne kadar yüksek olursa, Bitcoin için şu anda blok başına 6,25 BTC olan madencilik ödülünü alma şansı da o kadar yüksek olur.

Yatırım getirisini (ROI) artırmak için, madencilik şirketleri ve bireyler genellikle başarılı madencilik şansını artırmak için donanım ve elektrik için oldukça fazla ön harcama yapmalıdır. Bitcoin ağının toplam hashrate’indeki ciddi artışla birlikte, sınırlı kaynaklar nedeniyle bir bireyin tek başına bitcoin madenciliği yapması neredeyse imkansız hale geliyor.

Madencilik havuzları ise bireylerin kaynakları bir araya getirmesine ve dış kaynaklı madenciliğe katkıda bulunmasına olanak tanır. Bu şekilde, madencilik havuzları birbirleriyle rekabet etmek için daha fazla kaynak kazanır ve bireyler ödülleri hashrate’leriyle orantılı olarak paylaşır. Bu, tek başlarına madencilik yaparken karşılaşabilecekleri düşük olasılıkları ve yüksek ön maliyetleri azaltır.

Bitcoin Yarılanması: Madencilik Ödüllerinin Yarısı

Her 210.000 blokta bir ya da kabaca her dört yılda bir, Bitcoin madencilik ödülü yarıya düşer. Başlangıçta Bitcoin blok ödülü 50 BTC idi. 2012 yılında yarıya indirilerek 25 BTC’ye, 2016 yılında ise tekrar yarıya indirilerek 12,5 BTC’ye düşürülmüştür. 2020’de blok ödülü tekrar yarıya düşerek şu anki 6,25 BTC’ye indi ve 21 milyon BTC’nin tamamı çıkarılana kadar yarıya düşmeye devam edecek.

Derinlemesine rehberimizi okuyun Bitcoin Yarılanması Nedir ve BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bitcoin’in Token Arzı

Şu anda, bu yazının yazıldığı sırada, 19 milyondan fazla bitcoin çıkarılmıştır (21 milyonluk toplam token arzının).

Bitcoinlerin toplam arzı ve gerçek arzı, özel anahtarların kaybı veya donanım hasarı nedeniyle biraz değişir. Ayrıca, bazı bitcoinler kalıcı olarak kaybolur ve geri alınamaz, bu da gerçek arzı teorik değerden daha küçük hale getirir. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun da yıllar önce madenciliğini yaptıktan sonra el değmemiş hatırı sayılır miktarda bitcoini bulunuyor.

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor ve bazıları 2100 yılından birkaç yıl sonra tüm bitcoinlerin çıkarılacağını tahmin ediyor.

Resim 11

Bitcoin Madencilerine Ödeme Yapmanın Başka Bir Yolu: İşlem Ücretleri

Madencilik ödülleri Bitcoin ve PoW mekanizmasını benimseyen diğer coin’ler için kademeli olarak azaldığından, madencilerin işlemleri doğrulaması için başka bir teşvik türü daha vardır: ağ ücretleri. PoW mutabakatı altında çalışan coinlerde, kullanıcıların her işlem için bir ağ ücreti ödemesi gerekir. Bu işlem ücreti, farklı ağ trafiği koşullarında ve farklı madeni paralar için değişiklik gösterebilir. İşlem ücreti genellikle bayt başına satoshi (en küçük bitcoin birimi) cinsinden hesaplanır.

İşlem ücretleri, madencilerin kullanıcı işlemlerini doğrulamaları için teşvik edici unsurlardır. Hiç ya da düşük işlem ücreti ödemenin mümkün olduğunu, ancak bunun işlemin bir sonraki bloğa dahil edilme şansını önemli ölçüde azalttığını unutmayın.

Son Sözler – Bitcoin Madenciliği Hala Buna Değer mi?

Bitcoin madenciliği zorlaştıkça ve madencilik ödülleri yarıya düştükçe, birçok kişi bitcoin madenciliğini denemeyi daha az cazip bulabilir. Buna ek olarak, yeni gelenler profesyonel düzeydeki madencilik çiftlikleriyle rekabet etmek ve rekabet edebilmek için pahalı madencilik teçhizatlarına yatırım yapmak zorundadır. Kripto ödülleri almak için diğer seçenekler arasında kilitleme, Crypto.com Earn ve kripto para birimi tutma yer alır.

Piyasa katılımcıları Bitcoin veya diğer kripto paraları satın almak için Crypto.com Uygulamasını 1 ABD Doları gibi düşük bir fiyattan başlayarak indirebilirler.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, kendi yargı bölgenizde veya vergi amaçlı olarak ikamet ettiğiniz yargı bölgelerinde sermaye kazancı vergisi ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

bitcoin

proof of work

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens