Kripto Airdrop Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Airdrop’un ne olduğu, nasıl çalıştığı ve cüzdanınıza nasıl airdrop ile kripto alabileceğinizi inceleyelim.

Mar 18, 2024
|

What Is Crypto Airdrop 1

Anahtar Çıkarımlar:

 • Bir kripto airdrop, genellikle farkındalığı artırmak, benimsemeyi teşvik etmek veya topluluk üyelerini ödüllendirmek için bir pazarlama stratejisi olarak cüzdan adreslerine ücretsiz kripto para tokenleri veya coinleri dağıtmak için kullanılabilir.
 • Farklı airdrop türleri, her biri farklı amaçlara hizmet eden standart, tutucu, anlık görüntü, ödül ve çatal içerir.
 • Tokenların tahsisi, proje tarafından belirlenen uygunluk kriterlerine dayanır; bu kriterler katılımcıların projenin tokenını tutmasını veya takas etmesini, görevleri tamamlamasını veya topluluk faaliyetlerine katılmasını gerektirebilir.
 • Önemli airdroplar arasında Uniswap, Apecoin ve Cosmos ekosistemindeki birkaç airdrop yer almaktadır.
 • Kripto haberleri, kripto sosyal medya topluluklarına katılma ve proje bültenlerine abone olma yoluyla yaklaşan airdroplar hakkında bilgi edinin.
 • Airdrop’ların dolandırıcılık, değer seyreltme ve airdrop çiftçiliği gibi riskleri olduğunu unutmayın.
 • Tokenları elde tutmak ve uyumlu bir cüzdan kullanmak gibi uygunluk kriterlerini karşılamak, airdrop’lu tokenları almak için temel adımlardır.

Bir kripto airdrop’u almak kulağa ücretsiz para almak gibi gelse de, her zaman o kadar kolay değildir. Bu makalede, kripto airdroplarının ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve airdroplu tokenları almak için ne yapmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Kripto Airdrop Nedir?

‘Airdrop’ terimi, belirli bir yere havadan malzeme veya bilgi bırakmanın geleneksel yönteminden türetilmiştir. Bir kripto airdrop, ücretsiz kripto para birimi tokenlerinin veya coinlerinin çok sayıda cüzdan adresine dağıtılmasıdır.

Airdrop’lar genellikle kripto para projeleri tarafından farkındalığı artırmak, benimsenmeyi teşvik etmek ve sadık topluluk üyelerini ödüllendirmek için bir pazarlama stratejisi olarak kullanılır. Coin veya tokenlar genellikle proje ekibi tarafından mevcut token sahiplerine, gerekli adımları tamamlayan kişilere veya airdrop’a katılmaya uygun tüm katılımcılara dağıtılır.

kripto para projelerinin airdrop yapmasının birkaç nedeni vardır; bunların başında vızıltı yaratmaya ve projeye ilgi uyandırmaya yardımcı olmaları gelir. Projeler ücretsiz token dağıtarak dikkat çekebilir, zincir içi faaliyet ve akışları teşvik edebilir ve bir destekçi ve potansiyel yatırımcı topluluğu oluşturabilir. Airdrop’lar aynı zamanda tokenların topluluk arasında adil ve eşit bir şekilde dağıtılmasına hizmet ederek daha geniş bir katılım sağlar ve tokenların birkaç kişinin elinde toplanmasını önler.

Kripto Airdropları Nasıl Çalışır?

Kripto airdropları, katılımcılar arasında dağıtılmak üzere belirli sayıda coin veya token tahsis ederek çalışır. Proje ekibi, bireylerin ve diğer katılımcıların airdrop alabilmeleri için uygunluk kriterlerini belirler. Bu, projenin yerel token’ının belirli bir miktarını tutmayı veya ticaretini yapmayı, sosyal medya hesaplarını takip etmek veya arkadaşlarını yönlendirmek gibi belirli görevleri tamamlamayı veya diğerlerinin yanı sıra topluluk etkinliklerine katılmayı içerebilir.

Uygunluk kriterleri karşılandıktan sonra, proje ekibi coinleri veya tokenları katılımcıların cüzdan adreslerine tahsis eder. Dağıtım süreci değişiklik gösterebilir; bazı projeler manuel dağıtımı tercih ederken, diğerleri süreci otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeleri kullanır. Katılımcılar daha sonra kendi kripto para cüzdanları aracılığıyla airdrop edilmiş tokenlarına erişebilir ve bunları yönetebilir.

Kripto Airdrop Türleri

Her biri farklı bir amaca hizmet eden ve farklı uygunluk koşullarına sahip çeşitli kripto airdrop türleri vardır.

Standart Hava Damlaları

Çekiliş airdrop’ları olarak da bilinen bu airdrop, çoğu insanın ‘standart’ bir airdrop olarak gördüğü ve hak kazanmak için bir kayıt veya kayıt işlemini tamamlamanız gereken airdrop’tur. Bu, kripto topluluğunu takip ederek bilgi sahibi olmak ve kaydolmak dışında çok az çalışma gerektirir ve bu tür bir airdrop’u ‘bedava para’ fikrine çok yaklaştırır.

Talep çok fazlaysa, projeler genellikle hangi cüzdanlarının bir çekilişle token alacağını seçer.

Holder airdrop

Bu airdrop, projeler tarafından sadık topluluk üyelerini, para birimlerini tutan cüzdanlara coin veya token atarak ödüllendirmek için kullanılır. Başka bir deyişle, alıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur ve tamamen pasif olduğu için bir başka popüler airdrop türüdür. Yeni tokenların yatırıldığını görmek için cüzdanınızı kontrol etmeniz yeterlidir.

Bunun bir örneği, sahip olunan her ‘Crypto.com Land – The First Frontier’ NFT’si için rastgele bir ‘Crypto.com Expedition Gear’ gizemli paketinin havadan atıldığı Crypto.com Expedition Gear Backpack NFT adresidir.

Anlık görüntü airdrop

Tokenlar, belirli bir blok yüksekliğinde veya zamanında belirli bir blockchain‘un yerel kripto para biriminin sahiplerine dağıtılır. Anlık görüntü anında yerel kripto para birimini cüzdanlarında tutanlar, airdrop edilen kripto para birimini almaya hak kazanır. Tutucu airdrop’una benzer şekilde, uygun olmak için kriptoyu doğru zamanda tutmanız yeterlidir.

Crypto.com bu tür bir airdrop’u ‘All Star’ NFT Airdrop ile uygulamıştır ve kullanıcıların uygun olmak için ‘Loaded Lions’ NFT’lerinin belirli bir saat ve tarihte Crypto.com NFT hesaplarında olmasını sağlamaları gerekmiştir.

Bounty airdrop

Bunlar aynı zamanda görev tabanlı airdroplar olarak da bilinir, çünkü hak kazanmak için katılımcıların sosyal medya hesaplarını takip etmek, bir Telegram grubuna katılmak veya arkadaşlarını projeye yönlendirmek gibi belirli görevleri veya eylemleri tamamlamaları gerekir. Bu, projelerin çevrimiçi varlıklarını artırmalarına ve topluluklarıyla etkileşim kurmalarına yardımcı olur ve alıcıların uygun hale gelmek için çalışmasını gerektirir.

Çatal hava atışı

Bir blok zinciri yeni bir blok zinciri ve kripto para biriminin oluşturulmasıyla sonuçlanan bir fork geçirdiğinde, orijinal kripto para biriminin sahipleri yeni zincirde token alırlar.

Bir çatal airdrop örneği ETHPoW olup, ETH’yi özel bir cüzdanda veya çatalı destekleyen bir borsada tutan kullanıcılar ETHW adı verilen ETH’nin çatallanmış versiyonunu elde etmişlerdir.

Airdrop’lar Nasıl Alınır

Bir kripto airdrop’una katılmak nispeten basittir. Aşağıda temel adımlar yer almaktadır:

 1. İlk adım, hangi projelerin airdrop gerçekleştirdiğini bilmektir. Kripto para haberlerini web sitelerini takip edin; özellikle Discord, Telegram ve X’te ilgili sosyal medya topluluklarına katılın; ve proje haber bültenlerine abone olun.
 1. Katılmak istediğiniz projeyi belirledikten ve seçtikten sonra, proje ekibi tarafından belirlenen uygunluk kriterlerini karşılamanız gerekir. Bu, projenin yerel para biriminin belirli bir miktarına sahip olmayı, görevleri tamamlamayı veya bir yönlendirme bağlantısı aracılığıyla kaydolmayı içerebilir.
 1. Havadan atılan tokenları almak için uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Çoğu proje, bir cüzdanın nasıl kurulacağı ve tokenları almak için cüzdan adresinizi nereye vereceğiniz konusunda talimatlar sağlar.
 1. Güvenli bir cüzdan kullandığınızdan ve özel anahtarlarınızı güvende tuttuğunuzdan emin olmanız çok önemlidir. Gerekli tüm adımları tamamladıktan sonra arkanıza yaslanıp tokenların dağıtılmasını bekleyebilirsiniz.

Önemli Kripto Havadan Düşüşleri

Yıllar boyunca, kayda değer kripto airdrop’ları kripto topluluğunun dikkatini çekmiştir.

Aurora

Airdrop kavramı ilk olarak 2014 yılında ‘İzlanda’nın Bitcoin’i’ olarak bilinen Auroracoin’in (AUR) ülke vatandaşlarına dağıtılmasıyla dikkat çekmiştir. O zamandan bu yana çok sayıda kripto projesi, protokollerinin bir parçası olarak kullanıcılara coin veya token dağıtarak airdrop modelini benimsemiştir.

Stellar

Bir diğer ünlü airdrop ise Stellar Development Foundation tarafından gerçekleştirilen Stellar Lumens (XLM) airdrop’udur. Stellar, 2019 yılında çeşitli kripto para cüzdanları ve borsalarının kullanıcılarına o sırada 120 milyon ABD dolarının üzerinde değere sahip 2 milyar XLM dağıtmıştır. Bu büyük airdrop, Stellar ağının daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmeyi ve hızlı ve düşük maliyetli bir ödeme sistemi olarak yeteneklerini sergilemeyi amaçlıyordu.

Uniswap

Uniswap (UNI) 16 Eylül 2020 tarihinde bugüne kadarki en büyük kripto airdropunu gerçekleştirerek 6,43 milyar ABD doları değerinde UNI tokenını tüm zamanların en yüksek (ATH) fiyatı olan 42,88 ABD dolarından dağıttı. DeFi Summer’ın öne çıkan etkinliklerinden biri olan bu etkinlik, kripto airdrop modeline olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

ApeCoin

ApeCoin (APE) 17 Mart 2022 tarihinde 23,63 ABD$ ATH değerinde 3,54 milyar ABD$ değerinde APE dağıtarak şimdiye kadarki en büyük ikinci kripto airdrop’unu gerçekleştirdi. Airdrop, tüm Yuga Labs sahiplerine fayda sağladı ve her birine 258.737 ABD$ değerinde 10.950 token vererek, airdroptan hemen önce ortalama taban fiyatı 200.099 ABD$ olan Bored Ape Yacht Club NFT satın almaya yetti.

Cosmos ekosistemi de kayda değerdir ve yıllar boyunca birden fazla airdrop için bir merkezi olarak hizmet vermiştir (örneğin, DYM, TIA ve INJ için).

Kripto Airdrop’larında Nelere Dikkat Edilmeli

Vergi ve Yönetmelikler

Airdropları çevreleyen düzenleyici ortam ülkeden ülkeye değişmektedir; bazı yargı bölgeleri airdropları menkul kıymet olarak görmekte ve sıkı vergi düzenlemelerine tabi tutmaktadır. Diğer ülkeler, airdropları finansal bir araçtan ziyade bir pazarlama taktiği olarak değerlendirerek daha yumuşak bir yaklaşım benimsemektedir. Yetki alanınızın, vergi beyannamenizde airdropları beyan etmenizi gerektirip gerektirmediğini kontrol edin.

Dolandırıcılık

Airdrop’lar popülerdir ve çok ilgi çeker. Hava atışı yapan çok sayıda proje olduğundan, meşru projeleri tespit etmek ve dolandırıcılıktan kaçınmak zor olabilir. Katılımcılar dikkatli olmalı ve herhangi bir airdrop’a katılmadan önce yeni ve bilinmeyen projeleri iyice araştırmalıdır.

Değer Seyreltme

Kripto airdrop’larıyla ilişkili bir diğer risk de token değerinin düşme potansiyelidir. Bir proje airdrop yoluyla çok sayıda token dağıttığında, bu durum arz fazlasına ve ardından token değerinde düşüşe yol açabilir.

Katılımcılar, bir airdrop’a zaman ve kaynak yatırımı yapmadan önce bu riski göz önünde bulundurmalı ve projenin uzun vadeli beklentilerini değerlendirmelidir. Sorumlu bir proje, airdrop’ları idareli kullanacak ve token arzına göre makul miktarda airdrop yapacaktır.

Airdrop Çiftçiliği

Airdrop farming, bu ücretsiz tokenları almak için aktif olarak mümkün olduğunca çok sayıda airdrop aramak ve bunlara katılmak anlamına gelir. Kulağa cazip gelse de, belirli riskleri de beraberinde getirir.

İlk olarak, airdrop çiftçiliği için harcanan zaman ve çaba, dikkati kripto alanındaki potansiyel olarak daha ödüllendirici diğer faaliyetlerden uzaklaştırabilir. İkincisi, bir sonraki düşüşü takip eden hevesli airdrop çiftçileri, bir projeyi dikkatlice kontrol etmek veya yukarıda belirtildiği gibi piyasa oynaklığı ve düzenleyici belirsizlikten kaynaklanan riskler için yeterince zaman harcamama eğiliminde olabilir.

Sonuç

Kripto airdropları, projelerin topluluklarıyla etkileşime geçmesi ve benimsenmeyi teşvik etmesi için benzersiz bir yol sunarak kripto alanının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Projeler ücretsiz coin veya token dağıtarak ilgi ve katılım yaratabilir.

Bununla birlikte, hem projeler hem de katılımcılar için düzenleyici ortamda gezinmek çok önemlidir. Bir kripto airdrop’una katılmakla ilgileniyorsanız, kapsamlı bir araştırma yapmayı, düzenlemelere uygunluğu sağlamayı ve bir sonraki coin veya token turunun ne zaman düşeceğini öğrenmek için kripto alanını takip etmeyi unutmayın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

airdrop

coins & tokens

cryptocurrencies

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens