Merkezi Borsa (CEX) Nedir?

Merkezi borsalar, kullanıcıların fiat veya kripto para birimleriyle kripto para alıp satmalarına olanak tanır. Bu makalede nasıl çalıştıklarını öğrenin.

Feb 10, 2023
|

Cex Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

  • Merkezi bir borsa (CEX), kullanıcıların fiat veya diğer kripto para birimleriyle kripto para alıp satmalarına olanak tanıyan bir platformdur.
  • CEX’lerin avantajları arasında kullanım kolaylığı, çok çeşitli varlıklar, derin likidite ve mevcut müşteri desteği bulunmaktadır.
  • Merkezi borsaların zorlukları arasında gelişmiş güvenlik talepleri, platformda gerekli güven ve kullanıcının yetki alanına bağlı olarak potansiyel düzenleyici sınırlamalar yer almaktadır.

Merkezi Borsa (CEX) Nedir?

Merkezi bir borsa (CEX), kullanıcıların geleneksel itibari para birimleri veya diğer kripto para birimleriyle kripto para alıp satmalarına olanak tanıyan bir platformdur. CEX’ler alıcılar ve satıcılar arasında aracı olarak hareket eder, kullanıcıların fonlarını tutar ve işlemleri kolaylaştırır.

Crypto.com Borsası gibi merkezi borsalar, geniş bir ürün ve özellik yelpazesi sundukları için popülerdir. Bu borsalar ayrıca tipik olarak yüksek likiditeye sahiptir, bu da kullanıcıların kripto paraları hızlı ve kolay bir şekilde alıp satabileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, birçok merkezi borsa kullanıcıların itibari para birimlerini kullanarak kripto para satın almasına ve aynı zamanda itibari para offramp’larına izin verir; bu özellikler genellikle merkezi olmayan borsalar(DEX‘ler) tarafından karşılaştırmalı olarak sunulmaz.

Crypto.com Borsasında nasıl işlem yapacağınızı buradan öğrenin.

CEX’lerin Faydaları

Kullanım Kolaylığı

Merkezi borsaların kullanımı, merkezi olmayan borsalara kıyasla daha kolaydır çünkü merkezi olmayan borsaların sunma eğiliminde olmadığı müşteri desteğinin yanı sıra kullanıcı dostu bir arayüz sunarlar.

Varlık Çeşitliliği

Merkezi borsalar, daha fazla işlem çifti içeren merkezi olmayan borsalara göre daha geniş bir varlık çeşitliliği sunma eğilimindedir. Bu, portföylerini çeşitlendirmelerine ve potansiyel olarak yeni fırsatlar bulmalarına olanak tanıdığı için yatırımcılar için faydalı olabilir. Merkezi borsalar, henüz merkezi olmayan borsalarda bulunmayan yeni coin ve tokenları listelemekte de daha hızlıdır.

Likidite

Merkezi borsalar genellikle merkezi olmayan borsalardan daha yüksek likiditeye sahiptir. Bu, özellikle büyük alım satımlar yapması gereken veya arbitraj fırsatlarından yararlanmak isteyen tüccarlar için önemlidir. Daha yüksek likidite, işlem çiftleri arasındaki farkın minimum olduğu anlamına gelir; bu, işlemlerin adil bir piyasa fiyatından hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağladığı için kullanıcıların merkezi bir borsa seçerken aradıkları şeydir.

Müşteri Hizmetleri

Merkezi borsalar, bireyselleştirilmiş müşteri desteği sunmama eğiliminde olan merkezi olmayan borsalara göre daha iyi müşteri desteği sunma eğilimindedir. CEX’ler, bilgilendirme sayfaları ve SSS’lere ek olarak sohbet veya e-posta yoluyla soruları yanıtlamaya veya sorunları çözmeye yardımcı olur.

Genel olarak, merkezi bir borsa ile merkezi olmayan bir borsa arasında seçim yapmak bireysel ihtiyaçlara ve önceliklere bağlıdır. Bazıları gözetim altında olmayan merkezi olmayan bir borsayı tercih ederken, diğerleri merkezi bir borsanın kullanım kolaylığını ve likiditesini takdir etmektedir.

CEX’lerin Zorlukları

Gelişmiş Güvenlik Talepleri

Birçok merkezi borsa, kullanıcıların fonlarını tek bir cüzdanda tutarak onları bilgisayar korsanları için hedef haline getiriyor. Bir borsa saldırıya uğrarsa, saldırganlar kullanıcıların fonlarını çalabilir ve bu da önemli mali kayıplara neden olabilir. Bir borsa seçerken, borsanın fonları nasıl ve nerede sakladığına DİKKAT edin.

Crypto.com, kullanıcıların fonlarını soğuk depolama çevrimdışı hesapları da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde tutar. Crypto.com’un sektör lideri güvenlik özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Güven

CEX’ler için bir başka zorluk da borsanın bir bankanın batmasına eşdeğer bir durum yaşamasıdır. Bir borsa borçlarını ödeyemezse veya başka bir şekilde iflas ederse, kullanıcılar fonlarına erişimlerini kaybedebilir. Borsanın, fonları hala ellerinde tuttuklarını kanıtlayan halka açık bir Rezerv Kanıtı (PoR) açıklayıp açıklamadığını kontrol edin.

Crypto.com kısa bir süre önce, kullanıcıların tüm müşteri kripto mevduatlarının Crypto.com tarafından 1: 1 oranında tutulduğunu doğrulamasına olanak tanıyan PoR‘sini yayınladı.

Coğrafi Kısıtlamalar

Kripto mevzuatına bağlı olarak, borsalar tüm yargı bölgelerinde faaliyet gösteremeyebilir veya hizmetlerinin tamamını sunamayabilir. Borsanın ilgili ülkeler için istenen hizmetleri sunup sunamadığını kontrol edin.

Crypto.com Borsasındatürevlerin ve spot ticaretin nerede mevcut olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Crypto.com Borsasında Alım Satım

Crypto.com Borsasında, kripto para birimleri stabilcoinler ve diğer kripto para birimleri karşılığında alınıp satılabilir. Crypto.com Borsası, kullanıcılara Cronos’u(CRO) kilitleyenler için indirimlerle, piyasa lideri ücretlerle 200’den fazla farklı kripto para birimi ticareti yapma olanağı sunuyor.

Crypto.com Exchange’de işlem yapmaya başlamak için bir Crypto.com Exchange hesabına kaydolun ve ‘Müşterinizi Tanıyın’(KYC) prosedürlerini tamamlayın. Onaylandıktan sonra, kullanıcılar banka havalesi yoluyla (bazı yargı bölgelerinde) veya Crypto.com Uygulaması gibi başka bir platformdan kripto para yatırabilirler.

İşte Crypto.com Borsasında yeni başlayanlar için üç temel işlemin tanıtımı.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve Spot Ticaret için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens