Dolar Maliyet Ortalaması Nasıl Çalışır?

DCA’nın ne olduğunu, neden piyasa zamanlamasından daha iyi çalışabileceğini ve nasıl otomatikleştirileceğini öğrenin.

Jul 29, 2022
|

Dca Kv Bug 1200

Kripto para birimlerinin ortaya çıkışından bu yana insanlar ‘piyasayı zamanlamaya’ (yani kripto almak veya satmak için ideal zamanı belirlemeye) çalışmıştır. Kristal bir kürenin yokluğunda, tüm zamanlarını piyasayı inceleyerek geçiren profesyonel yatırımcılar için bile bunun zor olduğu kanıtlanmıştır. Başka bir deyişle, bu strateji ile çok az kişi başarılı olur.

Alternatif nedir?

Hem kripto alanında hem de borsa dünyasında DCA olarak bilinen Dolar Maliyet Ortalamasına girin. Tutarlı bir şekilde küçük, sabit bir miktar para yatırmak anlamına gelir, bu da size zaman ve sinir tasarrufu sağlarken zamanla daha iyi sonuçlar verebilir. İşte nasıl yapılacağı.

DCA, bir varlık satın almak için düzenli aralıklarla sabit miktarda para tahsis etme süreci olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, Bitcoin satın almak için her Pazartesi 100 ABD doları ayırmak.

Toplu bir alım yapmak yerine alımları eşit bir şekilde yaymak, büyük mali kayıp olasılığını azaltabilir, bu da sadece cüzdanınız için değil, aynı zamanda huzurunuz için de iyidir. DCA, ayı piyasaları sırasında bir varlığa bağlı kalmak isteyen kripto kullanıcıları için özellikle popüler bir stratejidir.

Bu makalede, DCA’nın nasıl çalıştığı, artıları ve eksileri ve nasıl kolayca kurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Dolar Maliyet Ortalaması (DCA), bir varlığı satın almak için düzenli aralıklarla sabit bir miktar para tahsis eden bir stratejidir. Bu, varlık fiyatı oynaklığının etkisini azaltmak ve zaman içinde hisse başına ortalama maliyeti düşürmek umuduyla yapılır
  • DCA yöntemi hem geleneksel finans piyasalarında hem de kripto dünyasında kanıtlanmış ve popüler bir birikim stratejisidir
  • Kullanıcılar Crypto.com Borsasında ve Uygulamada DCA’yı otomatikleştirebilir

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) nedir?

DCA, seçilen bir varlığa düzenli bir programda (örneğin haftalık, iki haftada bir, aylık) belirli miktarda sermaye tahsis etme ilkesine göre çalışır. Bu, varlığın ortalama satın alma maliyetini dengeleyerek fiyat dalgalanmalarının etkisini en aza indirmek için yapılır. Kullanıcılar toplu bir satın alma yapmak yerine fonlarını düzenli aralıklarla dağıtılan daha küçük miktarlara bölerler.

Ama neden tüm sermayenizi piyasa fiyatının en düşük olduğu bir varlığa yatırmayı tercih etmiyorsunuz? Çünkü bunun ne zaman gerçekleşeceğini bilmek zordur.

Bu aynı zamanda ‘piyasa zamanlaması‘ olarak da bilinir ve veriler, finans profesyonellerinin bile piyasayı iyi zamanlamakta zorlandığını göstermektedir. Eğer kariyerleri piyasayı anlamaya ve tahmin etmeye odaklanmış olanlar bunu yapmakta zorlanıyorsa, günlük kripto kullanıcılarının şansı muhtemelen daha da azdır.

Satın alımları otomatikleştirerek ve duyguları denklemden çıkararak DCA ‘nın, bir tahsis döneminin sonunda hisse başına ortalama maliyetin hisse başına mevcut piyasa fiyatından daha düşük olduğu göz önüne alındığında, genellikle götürü yatırımlar gibi diğer stratejilerden daha iyi performans gösterdiği gösterilmiştir .

Neden DCA?

Bu alım satım şekli kripto dünyasına özel değildir ve geleneksel finansta (TradFi) onlarca yıldır kullanılmaktadır. Temel amacı, kâr elde etmek için gerekli olan piyasa zamanlaması adımını atlamak ya da başka bir deyişle, götürü (LS) stratejisine bir alternatif sunmaktır.

LS, mevcut tüm sermayenin aynı anda bir varlığa tahsis edildiği bir yöntemdir. Bu stratejiyi kullananlar, mümkün olan en düşük fiyattan satın alabilmek ve fiyatlar yükseldiğinde satabilmek için varlıkların piyasa değerinin büyük ölçüde düşmesini beklerler.

Teorik olarak ‘dip seviyeyi satın almak’ basit görünse de, bir varlığın fiyat aralığının gerçekten dibine ne zaman ulaştığını tespit etmek ileri düzey yatırımcılar için bile zordur.

‘Düşük al, yüksek sat’ yaklaşımıyla ilgili olası bir sorun, düşüş piyasası dönemlerinde gözlemlenebilir. Piyasa yanlış zamanlanırsa, önemli miktarda para kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte, piyasayı doğru zamanlama şansınız varsa, önemli karlar elde edebilirsiniz.

DCA, ekonomistler tarafından ‘piyasa getirilerini tahmin etmek için zamanı veya deneyimi olmayan ya da ayı piyasaları sırasında üzülen yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilir, çünkü plana sadık kalırlarsa piyasa düştüğünde ve hisse senetleri ucuz olduğunda satın almalarına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, DCA’nın tutarlı bir şekilde uygulandığında ayı piyasalarında diğer stratejilerden önemli bir farkla daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır (Brennan, et. al., 2005).

Bir varlığı satın almak için en iyi zaman, varlığın mümkün olan en düşük fiyatta olduğu zamandır. Ancak, fiyatlar düştüğünde ve bir ayı piyasası devam ettiğinde, bunun tersi olma eğilimindedir. Birçok tüccar fonları konusunda endişelenir ve kayıplarını sınırlamak amacıyla ellerindeki varlıkları satar.

DCA’nın bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri, duygularımızın finansal kararlar üzerindeki ağırlığını ortadan kaldırmasıdır.

Dca İnfografik

Bu varsayımsal örnek, DCA’nın ayı piyasaları sırasında neden tercih edilen bir strateji olabileceğini göstermektedir – daha düşük varlık fiyatları, daha yüksek miktarda hisse elde edilmesiyle sonuçlanır.

DCA’nın tercih edilen bir strateji olarak görülmesinin bir başka nedeni de mevcut fonlarda kesinti olmamasıdır – piyasayı zamanlama umuduyla veya FOMO (Fear of Missing Out) nedeniyle elde tutulmak yerine aktif olarak kullanılırlar. Bu, “Piyasanın zamanlamasından daha iyi olan şey, piyasada geçirilen zamandır” atasözünde ifade edilir.

Otomatik DCA Nasıl Kurulur

DCA’nın nasıl çalıştığını ve kullanıcıların ondan nasıl yararlanabileceğini ele aldığımıza göre, şimdi onu gerçekten kullanmaya başlayalım.

Crypto.com, Borsada bir DCA Ticaret Botu sunmaktadır. Alım Satım Botları, önceden var olan koşulları ve parametreleri karşıladıklarında otomatik olarak emir verip gerçekleştirdiklerinden, kullanıcıların piyasayı sürekli takip etmek zorunda kalmadan pozisyonlarını oluşturmalarına olanak tanır. Bu özellik Crypto.com Exchange platformundaki tüm kullanıcılar için kullanılabilir. DCA Ticaret Botunuzu nasıl kuracağınıza dair adım adım kılavuz için lütfen Yardım Merkezi makalemize bakın.

Exchange Web artık Önceden Ayarlanmış bir DCA Botu da sunuyor. ‘Popüler DCA Botları’ bölümü, kullanıcıların oluşturduğu ve kullanıma hazır olan yılbaşından bugüne kadarki en iyi 8 DCA Botunu sergiliyor.

DCA, Yinelenen Satın Alma olarak bilinen Crypto.com Uygulamasında da kullanılabilir.

Yinelenen Satın Alma özelliği, Uygulama kullanıcılarına günlük, haftalık, iki haftalık veya aylık olarak 70’ten fazla kripto para birimi için yinelenen satın alımlar planlayarak DCA stratejisini uygulama olanağı verir. Kullanıcılar Crypto.com Uygulamasında bir kredi kartı, kripto cüzdanı veya fiat cüzdan kullanarak yinelenen kripto alımları ayarlayabilirler.

Sonuç

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA), özellikle yeni başlayanlar için kriptodaki pozisyonunuzu oluşturmanın kolay bir yoludur. Kendinizi varlıklarınızı elinizde tutarken buluyor, piyasaya yeniden girmek için doğru zamanın ne zaman olduğunu asla bilemiyorsanız, DCA’yı kullanmak endişenizi kapıda bırakmanıza yardımcı olabilir.

Artık temel bilgileri öğrendiğinize göre, DCA Ticaret Botumuzla veya Crypto.com Uygulamasında Yinelenen Satın Alma ile yinelenen kripto satın alımları ayarlayarak planlı satın alımlar yapmaya başlamaya hazırsınız.

Piyasanın zamanlamasını keşfetmek isteyenler için Üniversite makalemiz Kripto Grafikleri Nasıl Okunur – Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz teknik analize bir giriş niteliğindedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens