Kriptoda Portföy Yönetimi Nedir?

Daha iyi bir kripto portföyü oluşturmanıza yardımcı olması için portföy yönetiminin ne olduğunu öğrenin.

Jan 28, 2021
|

Kripto İçin Portföy Yönetimi

Bir kripto katılımcısı olarak ustalaşılması gereken temel becerilerden biri dikkatli portföy yönetimidir. Aşağıda, varlık dağılımından yeniden dengelemeye ve çeşitlendirme ile aktif ve pasif yönetim gibi diğer önemli kavramlara kadar temel adımları özetliyoruz. Bu bilgi, kişinin kişisel portföy tarzı için en iyi yaklaşımın seçilmesine yardımcı olabilir.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Portföy yönetimi, belirli finansal hedefleri ve risk toleransını karşılamak için bir grup yatırımın seçilmesi ve yönetilmesi sürecidir.
  • Portföy yönetimindeki temel adımlar tipik olarak varlık tahsisi, yatırım seçimi, işlem gerçekleştirme, izleme ve yeniden dengelemedir.
  • Portföy yönetiminde bilinmesi gereken diğer önemli kavramlar çeşitlendirme ve aktif ve pasif yönetimdir.

Portföy Yönetimi Nedir?

Portföy yönetimi, belirli finansal hedefleri ve risk toleransını karşılamak için bir grup yatırımın seçilmesi ve yönetilmesi sürecidir. Kriptoda bu, farklı token ve coinlerin seçilmesi anlamına gelir. Portföyün beklenen getirisi tipik bir finansal hedeftir ve risk toleransı kabul edilebilir volatilite seviyesidir. Bu nedenle, bir portföy için doğru kripto varlık karışımını seçmek, istenen getiriyi ve risk toleransını elde etmek için önemlidir.

Portföy yönetimindeki temel adımlar tipik olarak varlık tahsisi, yatırım seçimi, işlem gerçekleştirme, izleme ve yeniden dengelemedir. Diğer önemli kavramlar arasında çeşitlendirme ve aktif ve pasif yönetim yer almaktadır.

Varlık Tahsisi ve Yatırım Seçimi

Bir portföy kripto ve diğer varlık sınıflarından (hisse senetleri ve tahviller gibi) oluşuyorsa, varlık dağılımı portföyün ne kadarının her bir varlık sınıfına yatırılacağını belirler. Bu miktar genellikle portföy ağırlığı olarak da adlandırılır. Öte yandan, portföy tamamen kripto ise, bir yatırımcı farklı kripto para birimlerine olan tahsisi dikkate alır. kri̇pto kategori̇leri̇ – Örneğin Layer-1, merkezi olmayan finans (DeFi), meme coinleri ve oyunlarla ilgili tokenlar.

Geniş kategoriler seçildikten sonra, yatırımcı portföyü için bu kategorilerdeki bireysel tokenleri (yani yatırım seçimini) seçer. Bu filtreleme yöntemi bazen ‘yukarıdan aşağıya’ olarak bilinir. Alternatif olarak, yatırımcı önce tek tek tokenları seçerek başlayabilir, bu da ‘aşağıdan yukarıya’ yöntemi olarak bilinir.

Ticaretin Yürütülmesi

Bu, portföye girmek (veya portföyden çıkmak) için seçildikten sonra kripto jetonlarının satın alınması ve satılması anlamına gelir. Portföy getirisini azaltabileceğinden işlem maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bir diğer önemli kavram ise, yatırımcının hedeflediği fiyatla karşılaştırıldığında işlemin gerçekleştirildiği gerçek fiyat olan kaymadır. Örneğin, bir alım emrinin gerçekleşen fiyatı hedef fiyattan daha yüksek olursa, bunun potansiyel getiri üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

İzleme

Bu, genel portföyün ve içindeki bireysel tokenlerin performansının düzenli olarak izlenmesini içerir çünkü kripto tokenlerle ilgili piyasalar ve gelişmeler hızla değişebilir ve portföyün özelliklerini etkileyebilir. Örneğin, yatırımcının portföy içindeki veya dışındaki tokenlara ilişkin görüşü yeni gelişmeler nedeniyle değişebilir ve bu da belirli bir tokena yatırım yapmaya devam edip etmemeye (veya belki de başka biriyle değiştirmeye) karar vermesine yol açabilir.

Ayrıca, portföyün genel getirisi beklentileri karşılamayabilir, bu nedenle yatırımcının duruma potansiyel olarak yardımcı olacak ne gibi değişiklikler yapılabileceğini görmek için varlık dağılımını ve yatırım seçim sürecini yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

Yeniden dengeleme

Yeniden dengeleme, portföydeki kategorilerin ve bireysel tokenlerin hedef ağırlıklarını geri yüklemek için kullanılır. Bunun nedeni, kripto fiyatlarındaki hareketlerin doğal olarak portföy içindeki ağırlıkları değiştirmesidir.

Örneğin, oyunlarla ilgili tokenlar, kategorideki olumlu gelişmeler nedeniyle fiyatlarda bir artış yaşayabilir ve bu kategorinin portföydeki ağırlığını hedef aralığın ötesine taşıyabilir. Oyunla ilgili tokenların satılması, bu kategorinin ağırlığını hedef aralığa düşürmek için yeniden dengeleyici bir eylem olacaktır.

Yeniden dengeleme, fiyatı düşen (dolayısıyla hedef ağırlığın altında olan) kategorileri ve tokenları satın almayı ve fiyatı yükselenleri (dolayısıyla hedef ağırlığın üzerinde olanları) satmayı içerdiğinden, düşük satın alma ve yüksek satma fikriyle uyumludur.

Yeniden dengeleme, portföyün hedef yatırım karışımına bağlı kalınmasını sağlamak için düzenli aralıklarla (aylık, üç aylık veya yıllık) yapılabilir. Ne sıklıkta yeniden dengeleme yapılacağına ilişkin önemli bir husus işlem maliyetleridir, çünkü daha sık yeniden dengeleme genellikle daha fazla maliyete neden olur.

Çeşitlendirme

Sürekli olarak kazananları ve kaybedenleri seçmek çok zor olduğundan, portföyü birçok farklı tokena yatırmak ihtiyatlı bir yaklaşımdır. Buna çeşitlendirme ya da ‘tüm yumurtaları tek sepete koymama’ denir. Uç bir örnek vermek gerekirse, portföy yalnızca bir tokena yatırılırsa ve token değerinin tamamını veya büyük bir kısmını kaybederse, tüm portföy silinip gider.

Yalnızca birkaç tokena yatırım yapılan bir portföy, konsantre bir portföy olarak kabul edilir. Bu potansiyel olarak riskli olsa da, çeşitlendirilmiş bir portföye göre avantajı, seçilen birkaç tokenin doğru bahisler olduğu ortaya çıkarsa, portföy getirisinin potansiyel olarak daha yüksek olabilmesidir. Tipik olarak, yatırımcının bu tokenlara olan inancı çok yüksekse, yalnızca birkaç tokenda yoğunlaşmış bir portföy düşünülebilir.

Aktif ve Pasif Yönetim

Aktif portföy yönetimi, yatırımcının portföye hangi yatırımların dahil edileceğinin seçimine ‘aktif’ olarak katılmasıdır. Örneğin, en iyi getiriyi sağlayacak yatırımları seçme umuduyla fiyat yönlerini tahmin etmeye çalışarak piyasa, kategoriler ve bireysel tokenler hakkında araştırma ve analiz yaparlar.

Öte yandan, pasif portföy yönetimi, yatırımcının hangi yatırımları dahil edeceğini aktif olarak seçmediği durumdur. Bunun yerine, tipik olarak (endeks sağlayıcısı tarafından seçilen) geniş bir çeşitlendirilmiş token seçiminden oluşan bir karşılaştırma ölçütü veya endeks seçilir. Pasif bir portföy, endeksle aynı tokenlara ve ayrıca her bir tokenın endekste sahip olduğu ağırlıklara yatırım yapar. Amaç, portföy performansının pasif bir şekilde endeksi takip etmesi, endeksten ne daha iyi ne de daha düşük performans göstermesidir. Hisse senetlerinde ABD’deki S&P 500 Endeksi, Hong Kong’daki Hang Seng Endeksi ve Birleşik Krallık’taki FTSE Endeksleri gibi birçok köklü ölçüt ve endeks varken, kriptoda bu hala gelişmekte olan bir alandır.

Pasif portföy yönetimine kıyasla aktif yönetim, yatırımcının en iyi yatırımları seçmek için araştırma ve analiz yapmak üzere daha fazla kaynak, çaba ve zaman harcamasını gerektirir; ancak yatırım seçimlerinin başarılı olması halinde aktif bir portföyün potansiyel getirisi daha yüksek olabilir.

Kripto Portföyünün Nasıl Yönetileceğine Dair Son Sözler

Portföy yönetimi, belirli finansal hedefleri ve risk toleransını karşılamak için bir grup yatırımı (kriptoda bu, farklı coin ve/veya tokenler olacaktır) seçme ve yönetme sürecidir. Önemli kavramlar arasında çeşitlendirme ve aktif ve pasif yönetim yer alır – bunlar yatırımcıların kişisel tercihlerine dayanır ve tek bir ‘doğru’ veya ‘en iyi’ portföy yönetim tarzı yoktur.

Kripto portföy yönetiminin bir diğer önemli bileşeni de yatırım yapmadan önce projeler ve tokenlar hakkında DYOR – kendi araştırmanızı yapın – yapmaktır. Satın almadan önce hangi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenin. Portföy yönetimini anlamak, istenen getiri ve riski elde etmek için bir portföy için doğru kripto token karışımını seçmeye yardımcı olabilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir husus, aşağıdakiler tarafından bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez Kripto.com herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklara yatırım yapmak, satın almak veya satmak. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

active management

crypto

diversification

DYOR

efficient frontier

Finance

investment

passive management

portfolio management

sharpe ratio

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens