FUD mu yoksa HODL mu? Bilinmesi Gereken En İyi Kripto Kısaltmaları

Kripto alanı bazen kendi dünyasındaymış gibi hissedebilir. İnsanların ne dediğini daha iyi anlamak için bu kripto kısaltmalarına aşina olun.

Nov 04, 2022
|

Resim 2

Kripto dünyası ürkütücü bir yer olabilir. Her türlü yabancı terim ve farklı kısaltmalarla, aradığınız kripto bilgilerini takip etmek ve elde etmek zordur. Bu nedenle, döngüde kalmanıza yardımcı olmak için en iyi kripto kısaltmalarının bir listesini hazırladık.

ATH

ATH, ‘tüm zamanların en yüksek fiyatı’ ifadesinin kısaltmasıdır ve bir varlığın ilk listelendiğinden bu yana piyasa değerinde tarihsel olarak ulaştığı en yüksek fiyatı ifade eder. ATH, belirli bir varlık için şimdiye kadar ödenen en yüksek fiyat olarak düşünülebilir.

BTD

BTD, piyasa fiyatı düştükten sonra bir varlığın satın alınmasını teşvik etmek için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bu kısaltma “düşüşü satın al” anlamına gelir ve bir varlığın fiyatının eninde sonunda değer kazanacağı düşüncesiyle, indirimli fiyat olarak görülen bir fiyattan bir varlığa kilitlenmek için algılanan bir fırsattan yararlanmayı ifade eder.

DAO

Merkezi olmayan özerk bir kuruluş(DAO), prensip olarak, merkezi bir kontrol noktası olmadan özerk ve çalışabilir olacak şekilde tasarlanmış bir gruptur. Genellikle günlük yönetimi, ortak bir amaç için belirli kurallara uymayı kabul eden bir komiteye devreden bir topluluktan oluşur. Topluluk, teorik olarak, DAO’yu kendi yerel tokenı aracılığıyla kolektif olarak sahiplenir ve yönetir ve DAO’nun birleşik bir hedef doğrultusunda çalışmasına yardımcı olur.

Dapp

Merkezi olmayan bir uygulama (dapp), blok zinciri üzerinde çalışan bir uygulamadır. Bir dapp’ın arayüzü genellikle herhangi bir web sitesinden veya mobil uygulamadan farklı görünmez, ancak bir kullanıcıdan dapp’ın tüm özelliklerini kullanmak için kripto cüzdanını bağlaması istenebilir. Dapp’ler tipik bir uygulama ile aynı desteği sağlayabilir, ancak ademi merkeziyetçiliğin avantajlarından yararlanma gibi ek bir özelliğe sahiptirler.

DeFi

Merkezi olmayan finans(DeFi), standart merkezi finansal hizmetlerden esinlenerek, dağıtılmış bir defter üzerinde çalıştırılma özelliğine sahip hizmetlerin oluşturulmasını sağlayan bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir yazılımdır. Kullanıcılar, banka gibi merkezi bir otorite veya aracı yerine akıllı sözleşmeler ve kodlarla – genellikle dolaylı olarak, bir ön uç kullanıcı deneyimi aracılığıyla – etkileşime girer.

DYOR

DYOR, “kendi araştırmanı yap” anlamına gelir. Kriptoda, yatırımcılara yatırım yapmadan önce bir projeyi incelemelerini hatırlatmak için yaygın olarak kullanılır.

FOMO

Kriptoda ‘kaçırma korkusu’nun kısaltması olan FOMO, bir tüccarın veya yatırımcının potansiyel olarak kazançlı bir fırsatı kaçırıyor olabileceği korkusunu ifade eder. Bitcoin’in fiyatının 2017’deki hızlı yükseliş ve düşüşünün arkasındaki önemli itici güç olarak görülmüştür.

Bu korku, bireyleri dürtüsel davranmaya ve yatırım kararlarını mantık ve muhakeme yerine duygulara dayalı olarak vermeye itebilir. FOMO, kripto para birimi fiyatlarını güçlü bir şekilde etkileyebilir ve kripto piyasalarında büyük dalgalanmalara neden olabilir. Ayrıca yatırımcıların çok daha büyük mali kayıplara uğramasına yol açabilir.

FUD

FUD, ‘korku, belirsizlik ve şüphe’ anlamına gelen bir pazarlama ve iletişim terimidir. Genellikle yanlış bilgi yayma veya korku uyandırma yoluyla insanları bir ürün, pazar veya marka gibi bir şey hakkında olumsuz bir algıya sahip olmaları yönünde etkilemeye yönelik psikolojik bir taktiktir.

Kriptoda FUD genellikle iki kategoriye ayrılır:

  1. Fiyatları aşağı doğru manipüle etmek için belirli bir proje hakkında yaygın korku, belirsizlik ve şüphe uyandırmaya yönelik kasıtlı girişim.
  1. Bir varlık sınıfı olarak kriptoya yönelik genel şüphecilik, konuyla ilgili abartılı olumsuzlukların veya ‘sahte haberlerin’ yayılmasına neden olabilir.

Kasıtlı olsun ya da olmasın FUD, bir coin’in, bir şirketin veya bir projenin piyasa değerini ve hatta tüm bir piyasayı etkileyebilir. FOMO’nun tam tersi olarak düşünülebilir. Piyasalar yükseldiğinde bireyler FOMO duygularına kapılabilir; piyasalar soğuduğunda ise FUD daha kolay yayılabilir.

GM

GM kısaltması ‘Günaydın’ anlamına gelmektedir. Kriptoda, pozitifliği teşvik etmek, başkalarını selamlamak ve çevrimiçi arkadaşlık kurmak için kullanılır. Özellikle Twitter topluluğunun üyeleri, güne düzenli olarak bir GM tweet’iyle başlıyor ve takipçileri de genellikle bir GM yanıtıyla tweet atıyor.

HODL

‘Hold on for dear life’ ifadesinin kısaltması olan HODL terimi aslında ‘hold’ kelimesinin yanlış yazılmasından türemiştir ve günümüzde ‘keep’ anlamına gelmektedir. Satın al ve elde tut stratejisini ifade eder. Bu nedenle, bir coin satın alan ve öngörülebilir bir gelecekte satmayı planlamayan bir kripto tüccarı, coin’in ‘hodler’ı olarak adlandırılır.

Terim, yazım hatasının ilk kez ortaya çıktığı Bitcointalk forumundaki 2013 tarihli bir çevrimiçi gönderiden kaynaklanmıştır. Esasen, bir hodler’ın amacı, uzun vadeli kazançları göz önünde bulundurarak piyasanın çeşitli iniş ve çıkışlarını atlatmaktır.

Kısa vadeli piyasa hareketleri, tüm piyasalar çökse veya ciddi şekilde dalgalansa bile bir hodler’ı etkilemeyecektir. Bunun yerine, hodlerlar kriptonun uzun vadeli değerine duydukları güvenle fiyattan bağımsız olarak pozisyonlarını koruyacaklardır.

IYKYK

IYKYK ‘biliyorsan, biliyorsundur’un kısaltmasıdır. Bir gönderinin veya mesajın yalnızca birkaç kişi için anlamlı olacağını ima eder. Bu kısaltma, yaygın olarak bilinen bir bilgiyi paylaşan biriyle alay etmek için ironik olarak da kullanılabilir.

KYC

KYC, ‘müşterini tanı’ anlamına gelir ve finans kurumları tarafından hizmetlerini kullanan bireylerin kimliklerini doğrulamak için kullanılır. Kripto alanında KYC, büyük merkezi borsalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve birçok kurum arasında standart bir uygulamadır. Kripto bağlamında bu, genellikle bir platforma kaydolurken tam yasal ad ve devlet tarafından verilen kimlik belgelerinin istenmesi anlamına gelir. Bu bir pasaport, ehliyet veya diğer benzer kimlik formları olabilir.

LFG

LFG, “hadi gidelim!”in kısaltmasıdır ve bir proje hakkındaki heyecanı ifade etmek için kullanılır.

NGMI/WAGMI

NGMI “başaramayacak” anlamına gelir. Kriptoda, genellikle kötü bir kararın sonucu olarak gelecekteki başarısızlığın bir tahmini olarak kullanılır (bir tokenin değerinin yükseliş eğiliminde olduğuna dair tüm piyasa göstergelerine rağmen dibi satmak gibi). Ayrıca, kriptoya karşı bir duruş sergileyen veya temel kripto kavramlarını anlamayan insanlarla alay etmek için bir etiket olarak da kullanılabilir.

WAGMI ise “hepimiz başaracağız” anlamına gelmektedir. Bu kısaltma, kripto topluluğu tarafından bir projeye hem pozitiflik hem de güven aşılamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca topluluğu birbirini desteklemeye ve umudunu kaybetmemeye teşvik etmek için de kullanılır.

Sonuç

Kripto alanı büyümeye devam ediyor ve bu nedenle, ne söylendiğini anlayabilmeniz için bazı popüler kısaltmaları iyi anlamanız önemlidir. Artık bu kısaltmaları bildiğinize göre, dolandırıcıların hilelerini ve güvenilir projeleri nasıl tanıyacağınızı öğrenmek için neden 7 Yaygın Kripto Dolandırıcılığı ve Bunlardan Nasıl Kaç ınılacağını kontrol etmiyorsunuz?

Durum Tespiti ve DYOR

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

crypto 101

crypto terms

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens